Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı

~ 06.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Mahkeme, adliyede şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın teröristler tarafından rehin alınmasını içeren görsellerle ilgili sosyal medyaya erişim yasağı getirdi.

Twitter, YouTube ve Facebook'a girmeye çalışan kullanıcılar bir süredir sitelere erişim sağlayamıyor. Savcının rehin alınma karelerinin yayınlanması üzerine, yargıdan sosyal medyaya yönelik erişim engelleme kararı çıktığı belirtiliyor.

GEREKÇE: SAVCININ FOTOĞRAFI

Mahkeme kararına göre; sitelere getirilen erişim yasağı, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın geçen hafta teröristler tarafından rehin alınmasını içeren görsel materyallerden dolayı getirildi.

FACEBOOK'UN YASAĞI KALKTI

BTK Başkanı Tayfun Acarer konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook'un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook'a olan yasağın kalktığını kaydetti.

Ancak Twitter ve Youtube'a hala erişim sağlanamıyor.

Hürriyet Dünyası'na açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı'ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB'nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

İşte erişimin engellenmesiyle ilgili mahkeme kararı:YENİ INTERNET YASASINDA NELER VAR?

İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun Teklifi" TBMM Genel Kurulu'nda 27 Mart'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

Yasa, TİB Başkanı değil, Başbakan ya da bakanların talebiyle 4 saat içinde internete erişim engellenebilmesine olanak tanıyor. Sakıncalı bulunan içerikler çıkarılıncaya kadar erişim yasağı devam edebiliyor. İçerik engellendikten sonra 24 saat içinde karar hakimin onayına sunuluyor. Hakim kararını 48 saat içinde açıklıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.sondakika.com/haber/haber-facebook-twitter-ve-youtube-a-erisim-engeli-7163176/

Hits: 1075