Eski Radikal muhabiri: Ben de Bylock kullandım

~ 09.06.2017, Yeni Yaklaşımlar ~
Eski Radikal muhabiri Fatih Yağmur kendisinin de haber almak amacıyla Bylock'u kullandığını ve adliye muhabirlerinin bunu hakimlerle ve savcılarla iletişim için kullandığını belirterek gerçek listelerin yayınlanması çağrısı yaptı.

'FETÖ' soruşturmasında hakkında yakalama kararı bulunan Radikal gazetesi eski muhabiri Fatih Yağmur, “Ben de bylock kullandım” açıklamasında bulundu.

Odatv'nin haberine göre, FETÖ medya yapılanmasına yönelik soruşturmada ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen gazetecilerin isim listesi yayımlandı.

Bu listeye ilişkin Twitter’dan açıklamada bulunan Radikal gazetesi eski muhabiri Fatih Yağmur, “Listede yer alanların çoğu adliye muhabiri. Adliye muhabirlerinin çoğunda bylock vardı. Apple store ve google play'den indirilmesi mümkündü. Bahsedildiği gibi bylock şifreli gönderilen bir uygulama değildi” mesajlarını paylaştı.

“Listede ismimi göremedim ama ben söyleyeyim; Ben de bylock kullandım” ifadelerini kullanan Fatih Yağmur, şu iddiaları ortaya attı:

“GERÇEK LİSTEYİ YAYINLAYIN SIKIYORSA”

“Adliyede çalışıyorsanız ve hakim savcılar sizinle telefonda görüşmek istemiyorsa Bylock kullanmak zorundaydınız. Hepsi değil tabi. Bazı hakim savcılar, ‘skype üzerinden görüşelim sadece’ diyor. Kimisi Line, Viber veya Kakao gibi uygulamaları tercih ediyor. Dinleme konusunda uzman olan savcıların takibe karşı bu önerisini adliye muhabirleri de dikkate almak zorunda. En az 5 tane uygulama vardı telefonda. Mecbursun yoksa haber alamazsın. Kaynağınız kendini nasıl güvenli hissediyorsa oradan görüşeceksin. Bylock haberi yapan muhabirlerin de bylock kullanıcısı olduğunu bilmeyen yok. Suç gibi gösteriyorsanız kendiniz de mi suçlusunuz? Bylock her yerden yüklenebilen bir uygulamaydı. AppStore ve Play marketten indiriliyor diğer uygulamalar gibi. Netice olarak herkesin kullanabildiği, indirebildiği bir uygulama üzerinden delil, suç yaratmak çok yanlış. Kullanmayanlar da var listede İstediklerini ekleyip çıkardıkları bir liste oluşturmuşlar. Gerçek listeyi yayınlayın sıkıyorsa. Havuzda çalışan muhabirleri de görürüz. Bylock bana göre suç unsuru taşımıyor. Halka açık bir uygulama. Buna inandığım için ismim listede yok ama yazıyorum yinede, kullandım bende. Uygulamayı kullananların çoğunluğunu Gülen sempatizanı olması, kullanan herkesi aynı grubun üyesi de yapmaz.”

 

http://www.abcgazetesi.com/eski-radikal-muhabiri-ben-de-bylock-kullandim-55520h.htm

Hits: 22128