Avukat Ömer Kavili, terör soruşturmasıyla adliyeye çağrıldı

~ 26.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Kurucusu Avukat Ömer Kavili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun gönderdiği tebligatla adliyeye çağrıldı.

Davetiye tebligatında suçlamanın ne olduğuyla ilgili bir şey yazılmadığını belirten Kavili, “Şüpheli olarak beni, kamu gücüyle çağırdığınızda ne olduğunu yazacaksınız.” şeklinde tepki gösterdi. 

Avukat Ömer Kavili’ye ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülmekte olan bir soruşturmaya esas olmak üzere, bir hususta beyanınız alınacağından 08.12.2015 tarihinde mesai saatleri içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeniz tebliğ olunur.’ şeklinde bir davetiye tebligatı gönderildi. 

Kavili, Twitter hesabından, ‘Ben bir terörist olabilirmişim, valla billa, savcı ööle diyo’ şeklinde tepki gösterdi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Kavili, “Böyle bir davetiye olmaz. Davetiyede suçlamanın ne olduğu yazılmak zorundadır. O savcılık görevi yapan bir hukukçuysa ben da avukatlık görevi yapan bir hukukçuyum. Hukukçunun hukukçuya böyle bir yazı yollaması hiç hoş değil.” dedi. 

Tebligatta imzası bulunan Savcı Orhan Aydın’ın bu konuları bildiğini ifade eden Kavili, şöyle devam etti: “Aynı bu konuda kararları var. Şüpheli olarak beni, kamu gücüyle çağırdığınızda ne olduğunu yazacaksınız. Kaldı ki ben herhangi bir sıradan yurttaş değilim. Hukuk işi yapan bir hukukçuyum. Kalkıp bana terör soruşturması açıyor da nasıl teröristlik ettiğimi yazamıyorsa baştan yanlış yapıyor, davetiyeyi yanlış göndermiş oluyor. Oraya gittiğimde de, evet savcı bey ortada bir terör var doğru söylüyorsunuz, ama o terör biz avukatlara ait değil haberiniz olsun diyeceğim. Kim üstüne giyiyorsa giysin.” Kavili , belirtilen günde savcılığa gideceğini söyledi. 

Kaynak: CİHAN

 

Hits: 1156