Avukat dosyayı takip etmediği için 2,5 ay hapis cezası aldı!

~ 25.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Olay, 5 Haziran 2013’te Kayseri’de meydana geldi. İddiaya göre tapu iptali ve tesciliyle ilgili dava açmak isteyen Mehmet Söylemez (72), oğlu Kadir Söylemez'den avukat tutmasını istedi. Kadir Söylemez de babasıyla notere giderek, anlaştığı avukat Bekir Ö. adına vekaletname çıkarttı. 

5 BİN LİRA ALDI, DURUŞMAYA GİRMEDİ
Dava takibi için avukata 5 bin lira ödeyen Mehmet Söylemez’e, bir süre sonra 7’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmasının düştüğü tebligatı ulaştı. Adliyeye giderek bilgi alan Söylemez’e, avukatının duruşmaya katılmadığı söylendi. Ayrıca, davayı kaybettiği için davalı tarafın avukatının da vekalet ücretini ödemeye mahkum edildiğini öğrenen Mehmet Söylemez, kendi avukatı hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Bekir Ö. hakkında, 'Görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla dava açıldı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz sanık Bekir Ö. ve Mehmet Söylemez katıldı. Mahkemedeki ifadesinde suçlamaları kabul etmeyen sanık avukat, "Kesinlikle o vekaletname bana ulaşmadı. Ulaşsaydı davayı takip ederdim. Ortada hiçbir somut delil ve kanıt yoktur. Beraatimi talep ediyorum" dedi. Tanık olarak dinlenen Mehmet Söylemez’in oğlu Kadir Söylemez ise, babasının isteği üzerine İstanbul Barosu’ndan avukat Bekir Ö.’ye, dava için 5 bin lira ödediğini ve davanın düşmesi üzerine Ö.’nün bu parayı 2 taksitle geri ödediğini söyledi. 
Mahkeme heyeti sanık avukat hakkında, 'Görevi kötüye kullanma’ suçunu işlediği gerekçesiyle, 2.5 ay hapis cezası verdi. Sanığın cezası ertelendi.   http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/327575.aspx

Hits: 1077