KOCA KOCA Laflar Etmeden Önce

~ 07.07.2017, Av. Abdurrahman BAYRAMOĞLU ~

 

 

Bir aya yakın bir süredir Türkiye’nin en önemli gündem konusu olan Adalet Yürüyüşü, özellikle avukat cenahında bazı balonların sönmesine neden oldu. Zamanın ruhuyla şişen bazı balonlar, rüzgarın değişmesiyle adeta çakıldılar.

İstanbul Barosu önceki dönem başkanı Av. Prof. Dr. Ümit Kocasakal son günlerin en popüler figürü bu bağlamda. Önce Adalet Yürüyüşü’ne neden katılmadığını çok sevdiği laf oyunları ve pek hoşlanmış olduğu yazıdan açıkça anlaşılan “kasaba politikacısı” metaforuyla anlatan Kocasakal, hızını alamamış olsa gerek, öldürücü darbesini katıldığı bir TV programında vurdu.

“Atatürk düşmanlarıyla yürümem.”

… ve söylediği büyük sözün muhatabındaki etkiyi gözlemlemek için muzaffer bir komutan edasıyla kısa bir bakış atar “Sevimli Diktatör”.

Kendisinin bu yaklaşımına karşı ileri sürülen yaygın eleştiri konuları bir yana, Baro Başkanı olduğu dönemden miras aşırı özgüvenle, sarf ettiği sözün nereye gittiğini hesap edemedi sanırım.

Altı yıl Baro Başkanı, iki yıl da Yönetim Kurulu Üyesi olarak birlikte çalıştığı önceki birçok dönemin İstanbul Barosu Genel sekreteri ve özellikle de Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in etkisiyle olsa gerek, Marksist-Milliyetçi ve Kemalist bir çizgi roman kahramanına dönüştüğünü bilen biliyordu “Sevimli Diktatör”ün…

Bilmeyenler de öğrenirler nasılsa.

***

Şimdi gelelim koca koca laflar etmeden önce neden durup düşünmesi gerekirdi dememin nedenine. Bu neden, entelektüel bir eleştiri falan değil de üstelik. Çünkü ettiği lafların o bağlamda bir ağırlığı yok.

“Atatürk düşmanlarıyla yürümem.” diyerek onca insan arasından o kişilerin nasıl tespit edileceğine dair dahiyane önerisini de sunan Sayın Kocasakal’a, yine pek sevdiği kendisinin hitap sözleriyle soralım.

Eeeyyy Kocasakal!

2 koca yıl İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak birlikte aynı masada oturduğun ve kaderin garip bir cilvesi olarak, sayesinde İstanbul Barosu Başkanı olduğun, Av. Tayfun Aktaş çok mu Atatürk sevdalısıydı?

Yoksa sen de mi Eeeyyy Cumhurbaşkanı diye hitap ettiğin RTE gibi aldatıldın?

 

Av. Abdurrahman Bayramoğlu

07.07.2017-İstanbul

 

 

Av. Abdurrahman BAYRAMOĞLU | Tüm Yazıları
Hits: 5843