Dünya 'dan Haberler 43

~ 04.03.2013, Ali ER ~
Suriye’de şiddetin sorumlusu Türkiye
Suriye’de Esad rejimi ile muhalifler arasında çıkan çatışmaların ardından kuzeyde güçlenen PKK’ya yakın Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Muhammed Müslim, Türkiye’nin cihatçı grupları destekleyerek Suriye’de şiddetin tırmanmasına yol açtığını öne sürdü.
BM’de reform yapacağız
Başbakan Tayyip Erdoğan, Medeniyetler İttifakı’nın 5’inci toplantısında BM’yi sert bir dille eleştirerek, “BM Güvenlik Konseyi’nin 5 üyesi dünyadaki tüm inanç gruplarını temsil ediyor mu? Asla, temsil etmiyor. BM’nin şiddetle bir reforma ihtiyacı var. Omuz omuza vereceğiz ve bu işi çözeceğiz” dedi.
Kundakçıdan itfaiyeci olmaz’
İngiliz The Sunday Times gazetesine röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İngiliz hükümetini zorbalıkla suçladı. İran ziyaretinde bulunan Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise ABD’yi muhaliflere silah yardımı yapmakla eleştirdi ve Esad’ın 2014’teki seçimlere kadar koltuğunda kalacağının sinyalini verdi.
İran basınından akıl almaz iddia
Fransız ve Türk istihbarat servislerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ve Şam rejiminin diğer önde gelen isimlerine yönelik suikast girişimlerinde bulunduğu yönünde inanılmaz iddiaları ortaya atıldı.
Savaşa Delta Force hazırlıyor
ABD'nin özel askeri birliği olan Delta Force kuvvetleri, Suriye’de çatışmalara giden komutan ve askerlere özel savaş ve yakın çatışma teknikleri öğreterek savaşa hazırlıyor. ABD Delta Force eğitmenleri Suriyelilere bu eğitimi verirken Beşar Esad birlikleri karşısında muhalif güçlerin savaş kapasitesini yükselterek özellikle hava gücü üstünlüğü olan Suriye Ordusuna karşı nasıl hareket edeceklerini öğretiyor. ABD'li eğitmenler arasında sayıları çok az olmakla birlikte İngiliz ve Fransız Özel Kuvvetleri'nden eğitmenler de bulunuyor.
Uçuş ve Scud yasaklansın
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Roma’da bugün yapılacak Suriye’nin Dostları Grubu Toplantısı’na giderken uçakta medya mensuplarına yaptığı açıklamada “Suriye’de insani yardım koridorları açılmalı, Scud atılması yasaklanmalı” dedi.
Şam yönetimi Moskova’dan görüşme sinyali Verdi
Moskova’yı ziyaret ederek Suriye krizinin geldiği noktayı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile masaya yatıran Şam rejiminin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim, iki yıl devam eden iç ihtilafta ilk defa Şam yönetiminin silahlı muhalefetle de görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.
Suriye yönetimi: Herkesle görüşürüz
Moskova’yı ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı, “Diyalog isteyen herkesle, elinde silah tutanlarla bile görüşürüz” dedi. Ancak Suriyeli muhalifler, “Önce Esad gitmeli” yanıtını verdi.
Türkiye'yi Suriye'ye müdahale etmeye çağırdılar
Türkiye'nin Amman Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyen bir grup Ürdünlü, Türk ordusunu Suriye'ye müdahale etmeye çağırdı.
Roma'da Suriye zirvesi: Esad karşıtları ivme arayışında
ABD ve İngiltere muhalefete yeni yardım sözleri verirken, Rusya gelecek hafta Moskova'da muhalefet ile hükümeti pazarlık masasına oturtmayı hedefliyor. Yeni gelişmelerin pazarlık ihtimalini etkilemesi kuvvetle muhtemel.
İstanbul toplantısı ertelendi
Batı ve Arap ülkeleri Roma’daki Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında muhaliflere siyasî, teknik ve maddi desteği artırma vaadinde bulunurken, başbakan seçiminin yapılacağı İstanbul toplantısı ertelendi.
Uçaksavar yok kumanya var
İtalya’nın başkenti Roma’da, Dışişleri Bakanlığı konutu Villa Madama’da dün düzenlenen “Suriye Halkının Dostları Grubu” toplantısında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan temsil edildi. Kerry’nin, muhaliflerin çelik yelek ve zırhlı araç gibi taleplerini dahi reddetmesinin muhalifleri tatmin etmediği belirtildi.
Kumanya’da neler var
Özgür Suriye Ordusu Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı Selim İdris, AA’ya, “güdümlü tanksavar füzesi, uçaksavar, Kalaşnikof marka tüfek ve mermisi, RPG tipi roketatar, 4- 14.5 ve 23 mm’lik otomatik silah cephanesi, T62 ve T55 tipi tank mühimmatı ve çok namlulu roketatar” istediklerini söyledi. ABD’nin muhaliflere doğrudan aktarmaya başlayacağı standart “MRE” (Meals Ready to Eat - Yenmeye Hazır Yemekler) kumanyasında ise şunlar var: Kırmızı et, beyaz et veya soslu makarna çeşitlerinden oluşan bir ana yemek. Sebze veya bakliyat başta olmak üzere bir yan yemek. Tatlı veya orduya özel üretilen bir çikolata barı.
ÖSO'dan rejimle diyalog için 8 şart
ÖSO Birleşik Komutanlığı Sözcüsü Abdulhamid Zekeriya, ÖSO'nun gün boyunca Esad rejimi ile diyalog masasına oturmak için öne sürülecek şartları tartıştığını ve 8 şart belirlediğini açıkladı. Sözcü Zekeriya ÖSO'nun belirlediği 8 şartı içeren bildirgeyi anlattı. ÖSO, bildirgede birinci şart olarak, “Siyasilere ve askerlere saygımızla birlikte, biz devrimi değil, devrim bizi yaptı. Bu durumda halkın kabul etmediği hiçbir şeyi kabul etmeyeceğimizi ikrar ederiz” ifadesine yer verdi.
Biden, Suriyeli muhaliflerle görüştü
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın, 28 Şubat'ta, Roma 'da yapılacak “ Suriye Halkının Dostları Grubu”nun konferansını konuşmak üzere Muaz el-Hatib'i aradığı bildirildi. Açıklamaya göre Biden, Muaz el-Hatib'in, SMDK üyelerinin konferansa katılacağı ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşeceğini teyit etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Boykotton vazgeçtiler
Suriye muhalefeti, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yardımları önemli ölçüde arttırma sözü vermesi üzerine, yarın Roma’da düzenlenecek Suriye’nin Dostları toplantısını boykot etmekten vazgeçti.
Muhaliflere çelik yelek zırhlı araç
Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre Barack Obama yönetimi önemli bir politika değişikliğine giderek ilk kez Suriye’deki muhaliflere doğrudan, öldürücü olmayan askeri yardım yapılmasını planlıyor.
Çark eden SMDK silah istiyor
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yarınki Suriye’nin Dostları toplantısını boykot kararından çark ederken Roma’da müttefiklerden silah isteneceği açıklandı. Batılı liderlerin yoğun baskısı altında kalan SMDK Başkanı Muaz el Hatib uluslararası toplumun katliamlara sessiz kalmasını protesto için aldıkları ‘toplantıya katılmama kararından vazgeçtiklerini’ açıkladı. ABD ve Britanya Dışişleri Bakanları John Kerry ile William Hague’ın Suriye halkının maruz kaldığı sıkıntılara son verilmesi yönünde vaatleri kararda etkili oldu.
'Büyük birader Ortadoğu’ya döndü'
Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Türkiye’nin bir “Büyük birader” (Big brother) olarak etkileyici bir şekilde ait olduğu Ortadoğu’ya dönmesinden çok memnun olduklarını söyledi. Ensour, Türkiye’nin laik ve demokratik yapısıyla İslam dünyası için önemli bir model oluşturduğunu belirtti.
Mısır: Muhalefet seçimi boykot ediyor
En güçlü muhalefet örgütü Ulusal Selamet Cephesi seçimlerin şeffaf yapılacağı konusunda güvence bulunmadığı için boykot kararı aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Mursi dün ilk seçim tarihini 22 Nisan olarak bildirmişti.
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kahire'de
Mısır'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülke muhalefetinin önde gelen isimlerinden Mısır Kongre Partisi Genel Başkanı ve eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştü.
'İran'dan yeni provokasyon'
BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu son raporunda, İran'ın uranyum zenginleştirmek için yeni nesil santrifüjler kullanmaya başladığını duyurdu. Raporda, İran'ın yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme yönünde önemli bir adım atıldığı iddia edildi. İran ise, Natanz nükleer tesislerinde yüzde 5 oranında uranyum zenginleştirmeye devam ettiğini savunuyor.
Müzakerelerde bir sonraki durak İstanbul
İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin bir sonraki durağı İstanbul. Müzakereler "uzmanlar" düzeyinde 17-18 Mart'ta İstanbul'da yapılacak.
Nükleer dansta yeni fasıl
ABD ’nin ‘İran’a karşı tüm seçenekler masada’ politikasına paralel olarak İsrail’in saldırı planları gündemden düşmezken, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya ’dan oluşan 5+1 grubu, Tahran’la ‘gerçekçi müzakereler’ için yeni takvim belirledi. Almatı’daki temaslarda heyetler, 17-18 Mart’ta İstanbul ’da teknik düzeyli toplantıların ardından 5-6 Nisan’da yine Almatı’da buluşmaya karar verdi.
'Obama Haziran'da İran'ı vuracak'
İsrail haber televizyonu Channel 10, ABD Başkanı Barack Obama'nın nükleer programından taviz vermeyen Tahran'ı önümüzdeki Haziran ayında vuracağını iddia etti. Habere göre, önümüzdeki ay Tel Aviv'i ziyaret edecek Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile "İran'a düzenlenecek askeri operasyonun" detaylarını görüşecek.
Kürt petrolüne Bağdat freni
Irak Petrol Bakanı Abdul Kareem Luaibi, Türkiye'nin Kuzey Irak'ın ham petrol boru hattının uzatılması konusunda Irak merkezi hükümetinin rızası olmadan onay vermeyeceğini resmen açıkladığını söyledi.
Bu Irak’a savaş ilanıdır
Irak Ulaştırma Bakanı Hadi el Emiri, Türkiye ve Katar’ın Suriyeli isyancılara destek vermesinin, Irak’a savaş ilan etmekle aynı şey olduğunu öne sürdü.
Baradey: Mısır seçimleri ertelenmeli
BBC'ye bir mülakat veren Mısırlı muhalif lider Muhammed Baradey, ülkede 22 Nisan'da başlaması planlanan seçimlerin ertelenmesi gerektiğini savundu. Baradey, seçimlerin ülkeye kaos ve istikrasızlık getireceğini ve askeri müdahalenin yolunu açabileceğini de söyledi.
Karzai'den 'ABD askerlerini çıkarın' talimatı
Başkent Kabil'de düzenlenen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına katılan Karzai'nin, Savunma Bakanlığı'na, Amerikan kuvvetlerinin Kabil'e yakın olan Vardak ve Logar'dan en geç iki hafta içerisinde çıkarılması talimatını verdi.
"El Kaide lideri öldürüldü" iddiası
Mali'de Çad askerleri, El Kaideliderlerinden Muhtar Belmuhtar'ı öldürdüğünü ileri sürdü.Belmuhtar, ocak ayında Cezayir'dekidoğalgaz tessinde onlarca kişinin hayatını kaybettiği rehine krizini planlayan kişiydi. Mali'nin kuzeyindeki operasyonda çok sayıda kişiyi öldürdüklerini belirten Çad ordusu sözcüsü, öldürülenlerin arasında Muhtar Belmuhtar'ın da olduğunu da belirtti. Açıklamaya, resmi bir makamdan henüz doğrulama gelmedi. Belmuhtar, ocak ayında Cezayir'dekidoğalgaz tesisine düzenlenen saldırısını düzenleyen kişiydi. İlk kez 1989'da Afganistan'a giderek El Kaide kamplarındaeğitim alan Belmuhtar Cezayir asıllıydı.
http://www.cnnturk.com/2013/dunya/03/03/el.kaide.lideri.olduruldu.iddiasi/698554.0/index.html
Erdoğan'ın sözlerine İsrail'den kınama
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Viyana'da düzenlenen ''5. Medeniyetler İttifakı Forumu''nda yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamada, ''Başbakan Binyamin Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ın siyonizm ve faşizmi kıyaslayan beyanatını kınamıştır'' denildi.
'Obama İsrail'e ziyareti erteliyor'
ABD Başkanı Barack Obama'nın önümüzdeki Mart ayı ortasında İsrail'e yapmayı planladığı resmi ziyareti erteleyeceği iddia edildi. Obama'nın erteleme gerekçesi ise, Netanyahu'nun seçimler sonrası yeni hükümeti kuramaması.
Netanyahu'ya 15 gün ek süre
İsrail 'de yeni hükümet için koalisyon görüşmelerine devam eden Başbakan Binyamin Netanyahu, hükümetin kurulması için anayasada belirlenen 28 günlük sürenin dolmasından 12 gün önce Cumhurbaşkanı Şimon Peres'ten ek süre talebinde bulundu. Peres, Netanyahu'nın ek süre talebini kabul etti. 22 Ocak'taki genel seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen ve geniş tabanlı bir hükümet kurmak istediğini açıklayan Netanyahu, koalisyona girecek partilerin birbirlerine taban tabana zıt ön koşulları nedeniyle şu ana kadar hükümeti kurmayı başaramadı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1123657&CategoryID=81
Filistin’de üçüncü intifada olasılığı
Filistinli tutuklu Arafat Ceradat’ın İsrail cezaevinde ölmesi, Ortadoğu'da tansiyonu yeniden tırmandırdı. İsrail, Filistin bölgelerinde üçüncü bir intifadanın başlamasından endişe ediyor.
İsrail ve ABD'den ortak anti-füze denemesi
İsrail Savunma Bakanlığı, ABD kuvvetleri ile ilk kez ortak anti-füze sistemi testi gerçekleştirdiğini açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığı, bugün gerçekleşen Arrow (Ok) Anti-Füze Sistemi testinin başarılı olduğunu ifade ederek, denemeyi "Arrow 3 Silah Sistemi'nin geliştirme sürecinde bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi.
Pentagon'un başına Atatürk hayranı gazi
ABD Senatosu, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Savunma Bakanlığı koltuğuna aday gösterilen Chuck Hagel'in onaylanmasının önünü açtı. 66 yaşındaki Hagel, Türkiye'ye sıcak bakan bir isim. Her fırsatta Türkiye'nin Amerika için stratejik önemine vurgu yapan Hagel, aynı zamanda bir Atatürk hayranı.
ABD'de kesintilere karşı uzlaşılamadı
Amerika Birleşik Devletleri Kongresi otomatik devreye girecek bütçe kesintileri üzerinde uzlaşamadan hafta sonu tatiline girdi. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Cuma günü devreye girecek 85 milyon dolarlık kesintilerden birbirlerini sorumlu tutuyor.
Dışişleri Bakanı John Kerry Türkiye'de
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin görüşme gündeminde Suriye başta olmak üzere birçok önemli konu bulunuyor. Başbakan Erdoğan'ın 'Siyonizm' çıkışı da ziyarete gölge düşürmüş durumda. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, göreve geldikten sonra çıktığı Avrupa ve Ortadoğu'yu kapsayan ilk uzun dış gezisinin 5. durağı olan Ankara'ya vardı. John Kerry, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile gün boyu sürecek görüşme trafiğinden önce Anıtkabir’i ziyaret etti.

 
'Soğuk ziyaret'
Alman sol eğilimli Taz gazetesi, “Görünüşüne Göre Ziyaret Oldukça Kötü Geçti” başlığıyla verdiği haberde, iki ülke arasında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği, insan hakları, Türk vatandaşlara uygulanan vizesiz giriş gibi konularda ortak bir görüşün olmadığı belirtildi. Haberde ayrıca Merkel’in Türkiye’de gazetecilerin özgür yazmaları gerektiğini ve din özgürlüğü üzerinde durduğunu ifade ettiği kaydedildi. Haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin internet sayfasında “Merkel’in Erdoğan ile Buluşması: Boğaz’daki Zorlayan Adam” başlığıyla verdiği haberde ise Erdoğan’ın “yorucu bir partner” olduğu dile getirildi.
Türkiye böyle giderse “ASLA” AB’ye üye olamaz
Almanya Şansölyesi, ‘Yeni bir fasıl açtığımızda, bir adım daha attık demektir’ dedi. Erdoğan, ‘Şimdiye kadar çok şey verdik, ama karşılığında hiçbir şey almadık’ dedi. Gerçek olan şu ki: Türkiye ASLA, AB’ye üye olmayacak. Merkel de bunu biliyor, Erdoğan da.”
'Diz üstü' açıklamaya bir destek daha
AB’nin Enerji Komiseri Oettinger, Avrupalıların gelecekte Türkiye ile iş birliği yapabilmek için ‘dizlerinin üzerinde’ Ankara’ya gideceklerini söylemişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ‘partidaşı’ olan Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz bu tutumu, “Bölgede AB’nin çıkarlarının tersine hareket eden bir Türkiye, sorunlarımızın önemli ölçüde artmasına neden olur” sözleriyle destekledi.
Türkiye sınavında en büyük zaafiyeti
Almanya Başbakanı Merkel'in iki günlük Türkiye ziyareti gerek kendisi, gerekse partisi için özellikle iç politika bağlamında tatsız bir seyahat olmaya aday. Eylül ayındaki seçimler öncesi Merkel'in en büyük zaafiyeti olarak gösterilen "çifte vatandaşlık" yine Almanya'nın gündeminde. Son Fransa seçimlerine kadar, Türkiye‘nin AB adaylığına dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte omuz omuza karşı çıkan Merkel, şimdi Fransa tarafından da köşeye sıkıştırılmış durumda.
Fransa'da Azeri gençlere 'Hocalı' saldırısı
Fransa'da yaşayan Ermeniler, Fransız Ulusal Meclisi'nde Sumget olayları ve Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili yaptıkları bir toplantıda soru soran ve "Bugün Hocalı katliamının yıldönümü" diyen iki Azeri'yi darp etti.
Ankara'nın Ajanı'na tazminat
Fransa’da seçimlere aday olunca ‘Ermeni soykırımını inkâr ediyor’ gerekçesiyle hedef olan Sırma Oran, diyasporanın önemli ismi Laurent Leylekyan’a açtığı hakaret davasını kazandı. Leylekyan “İnkârcı” dediği Oran’a 7 bin 500 Euro (yaklaşık 10 bin TL) ödeyecek.
'Türklerin de kabul edeceği çözüm istiyorum'
Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni lideri, merkez sağın da lideri Nikos Anastasiadis oldu. Kıbrıs sorunu konusunda sıcak mesajlar veren Anastasiadis, "Kıbrıs'ta Türklerin de kabul edeceği çözüm istiyorum" dedi.
'Türkiye ile yeni ilişkiye hazırız'
Güney Kıbrıs Rum kesiminin (GKRK) yeni başkanı Nikos Anastasiadis, görevine resmen başladı. Mecliste düzenlenen törenle yemin eden Anastasiadis, daha sonra yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini belirterek, ''Türkiye ile yeni dönemde yeni bir ilişkiye hazırız'' dedi.
KKTC'de medikal turizme THY dopingi
Türk Hava Yolları ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi arasında Kuzey Kıbrıs’ta medikal turizmin gelişmesine yönelik önemli bir protokol imzalandı. Türkiye'deki hastalar ucuz biletle KKTC'ye gidebilecek.
Bask Parlamentosu, PKK yanlısı önergeyi tartışacak
Bask bölgesinde ikinci en büyük siyasi parti konumunda bulunan ve ETA yanlısı bir politika izleyen EH Bildu koalisyonunun girişimiyle sunulan Türkiye karşıtı ve PKK yanlısı bir önerge, 5 Mart'ta Bask Parlamentosu Avrupa İşleri ve Dış İlişkiler Komisyonu'nda görüşülecek. Bu arada EH Bildu'nun sunduğu önergenin engellenmesine yönelik olarak Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu, Bask Parlamentosu Başkanı Bakartxo Tejeria nezdinde girişimde bulundu.
FT: 'İmralı'yla anlaşma olacak mı?'
Financial Times gazetesi, Abdullah Öcalan'la yürütülen barış görüşmelerini konu aldığı tam sayfa bir makalede şu soruyu soruyor: "Biri köşke çıkmaya hazırlanan, diğeri hücrede kalan iki adam anlaşabilecek mi?"
Türkiye'ye Twitter'dan AB müjdesi
AB Temsilciler Komitesi, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının açılış kriterlerini onayladı. Müjdeyi Twitter hesabından veren birliğin genişlemeden sorumlu üyesi Füle, 'Türkiye'nin yeni fasıl açmaya yaklaştığını' söyledi.
20 ülkeye Türkiye'den casus saldırı
Kaspersky'nin "MiniDuke" ismini verdiği casus virüs, Avrupa'da 20 ülkede 50 bilgisayar üzerinde bulundu. Ukrayna, Belçika, Portekiz, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda ve Macaristan'da devlet kurumlarındaki gizli belgeleri aktarmakla görevlendirilen "MiniDuke"un Türkiye ve Panama'da bulunan sunuculara (server) bağlı olduğu iddia edildi.
El Ezher gözünü Türkiye’ye dikti
Dünyanın en büyük ‘İslam üniversitesi’ ve Mısır’ın İslam otoritesi El Ezher, Türkiye’de İlahiyat ile Arap Dili ve Edebiyatı fakültesi açmak istiyor.
Davutoğlu: Saraybosna’yı Şam’a bağlayacağız
“Yeni Osmanlıcı” eleştirilerine yanıt veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Savaşmadan Saraybosna'yı Şam'a Bingazi'yi Erzurum'a, Batum'a bağlayacağız. Hiçbir ülkenin toprağında gözümüz olmadı, olmayacak” dedi.
Başbakan'dan BM'ye Kritik Soru
Başbakan Erdoğan, Viyana'da düzenlenen Medeniyetler İttifakı Forumu'nda konuştu. “Türkiye'de yeniden güç kazanacak kardeşlik düzeni başta Avrupa olmak üzere birçok bölgeye örnek olacaktır. Suriye'de modern dünya başarılı olamadı. İslamofobi insanlık suçu olarak kabul edilmelidir. Hiçbir semavi din terörü teşvik etmez bunu kabul edemeyiz.”
Hukukun mumla arandığı 2012’de "4+4+4" yetmiyormuş gibi, bir de "Başkanlık" sisteminin dayatıldığı 2013’de özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının İmralı’dan değil Halkın iradesinden yeşerdiği bir Türkiye’de daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.
Hits: 14059