Dünya 'dan Haberler 27

~ 15.10.2012, Ali ER ~

Temmuz ayının sonunda ara verdiğimiz Dünyadan Haberlere yeniden başlarken, gündemde çok da fazla bir değişiklik yok. Yine Suriye ile yatıp kalkıyoruz.  

Ancak Türkiye’nin dış politikasına yön veren “Stratejik derinlik”,  bu sorunu bıraktığımızdan çok farklı boyutlara dönüştürme başarısını göstermiş bulunuyor. Dünya kamuoyunca Arap Baharının devamı ve Suriye’deki yansımaları olarak görülen çatışmalarda artık bırakın Türkiye’nin sorunun taraflarında biri olmasını Suriye ile savaş kapımızda…

Bu arada Başbakan Sayın Erdoğan’ın Temmuz ayında gerçekleşen Rusya ziyaretini altını çizerek hatırlatalım. Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşen Başbakan Erdoğan “Suriye’nin istikrarı konusunda en ufak bir ihtilaf yok” derken Putin de “Türkiye ile stratejik ortağız”[1] dediğinde şaşırmıştık, şimdi de şaşkınlığımız devam ediyor. O günlerde şaşkınlığımızı “İyi güzel de nasıl oluyor? Türkiye, küresel düzeydeki iki “Stratejik rakip” ile aynı zamanda “Stratejik ortak olabiliyor?” diye sorarsanız; cahillik etme sen “Stratejik derinlik” nedir bilmez misin? derler adama…” diyerek gizlemeye çalışmıştık ama artık mızrağı çuvala sığdıramaz olduk.

Çünkü Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı münasebeti ile Rusya Devlet Başkanı Putin’i bugün Türkiye’de ağırlamayı beklerken bir baktık ki Putin gelmiyor. Gelen haberlerde sebepler muhtelif olsa da Sayın Putin son anda Türkiye’ye gelmekten vazgeçti.

Neyse Moskova-Şam seferini yaparken, uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak askeri kargo taşıdığı gerekçesiyle Türk jetleri tarafından Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye uçağı ile ilgili gelişmelerin tırmandırdığı tansiyona rağmen Sayın Putin’in 3 Aralıkta geleceği açıklandı da yüreklerimize biraz olsun su serpildi.  Yine de gün ola harman ola, bir son dakika gelişmesi her şeyi tepetaklak etmeye yeter de artar bile.

Maalesef Suriye ile Türkiye arasındaki bütün köprüler atılmak üzere ve her iki taraf da gün geçtikçe krizi bilinçli olarak tırmandırılıyorlar. Halkına karşı her türlü zulmü reva gören Esad’a ne söylesek dinlemez. Ama Türkiye’de Mehmetçiği Suriye’de savaşa sokmaya çalışanlara söyleyeceklerimiz var. Silâhaltındaki gençlerimizin “Gönüllü Askerler” değil “Vatan Savunması” için “Yükümlü Askerler” olduklarını hiç bir şekilde akıllarından çıkarmamaları gerekir. Mehmetçiklerin bu yükümlülükleri TSK İç Hizmet Kanununun 2nci maddesinde  “Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyeti” olarak belirlenmiştir. Bu Yükümlülük Cumhuriyetin dış politikadaki temel stratejisi “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesinin gereğidir.

Bu nedenle Suriye’ye savaşa soyunanlar; Silâhaltındaki yükümlü gençlerimizin Vatan savunması dışında kalan görevler için yükümlü olmadıklarını bir kez daha düşünüp,  öyle karar vermelidirler. Mehmetçik Suriye’de ne için savaşacak? Hele hele Mehmetçik tarihin hiçbir dönemimde ne emperyalizmin ne de Politikacıların “Egolarının” maşası olmuştur.

Bunu unutanları ne tarih ne de yüce Ulusumuz affeder...

'Türkiye Atatürk'ün barış siyasetine dönmeli'

Times gazetesinde çıkan Norman Stone imzalı makalede, Suriye ile ilişkilerin gerginleşmesi ardından Türkiye'ye Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" politikasına dönme çağrısı yapıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21649593.asp

Putin'in ziyaretine Suriye rötarı

Şam ile yaşadığı son askeri kriz nedeniyle Moskova’dan daha net tavır bekleyen Ankara, Suriye’yi Putin’le resmi görüşmelerin ana gündemlerinden biri yapmayı planlıyordu. Ancak ziyaretin hazırlıklarını yapan Türk ve Rus diplomatlar, Suriye konusundaki ayrı düşmüşlüğün ilk sinyallerini verdi. Rusya, İstanbul ziyaretinde Putin’den Suriye’ye karşı izlediği politikayla çelişecek sürpriz bir tavır beklenmemesini Ankara’ya açıkça bildirdi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1103594&CategoryID=81  

Maliki, Rusya’da konuştu: Türkiye küstahça davranıyor, durdurulmalı

Türkiye’ye yönelik Suriye’den herhangi bir tehdit olmadığını, NATO’nun Suriye’de kriz sürecine müdahil olmaması gerektiğini kaydeden Maliki, “Yaşanan olaylar çerçevesinde savaş kışkırtıcılığı yapmak ya da NATO’yu Türkiye’yi savunmaya çağırmak yanlış. Türkiye’yi tehdit eden herhangi bir durum yok.” ifadelerini kullandı. Maliki’ye göre NATO Suriye’ye müdahale ederse, savaş tüm bölgeye yayılabilir. “Türkiye küstahça davranıyor. Suriye’de sorunu çözmek için sorumluluk almak yerine, Suriye halkına kendi kararını empoze etmek istiyor. Bu yüzden, uluslar arası toplum müdahil olmalı ve Türkiye’yi durdurmalı” çağrısı yapan Irak Başbakanı, Ankara’yı NATO’yu Suriye olaylarına müdahil etmeye çalışmakla suçladı. Maliki, “Allah Libya senaryosunun tekrarlanmasından korusun. Bu çok tehlikeli olur.” dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/maliki-rusya-da-konustu-turkiye-kustahca-davraniyor-durdurulmali/dunya/dunyadetay/11.10.2012/1610046/default.htm

TMO'nun bahçesine bomba düştü                                                                            

İç karışıklığın sürdüğü Suriye tarafından atılan bir top mermisi Akçakale ilçe merkezine birkaç yüz metre mesafedeki Toprak Mahsulleri Ofisi yakınlarına düştü. Türkiye anında karşılık vererek Suriye'ye top atışı yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21643684.asp

'NATO Türkiye'yi savaşta yalnız bıraktı'

Akçakale saldırısından sonra Türkiye'nin çağrısı üzerine NATO'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü toplandığı hatırlatılarak, dış dünyaya karşı İttifak'ın müttefiki Türkiye ile "dayanışma" ve "arka çıkacağını" açıkça ilan ettiğini ancak kapalı kapılar ardında farklı bir tavır takındığı iddia edildi. Haberde NATO'nun Suriye'de "askeri bir macera"ya girmekten korktuğu belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25387786/

Suriye'den 10 km kararı

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgile göre, Suriye, savaş uçakları ve helikopterlerine Türkiye sınırına 10 kilometreden fazla yaklaşmamaları talimatını verdi. Topçu birlikleri de Türkiye sınırına çok yakın bölgelere atış yapmamaları yönünde uyarıldı. Suriye hava kuvvetlerine bağlı bazı uçakların bu uyarıya rağmen Türkiye sınırına 5 kilometre kadar yaklaştığı ancak hemen geri döndürüldükleri de gelen bilgiler arasında. Türkiye'nin ilk gün gerçeklerdiği topçu ateşlerinin hedef hasar analizleri de yapıldı. Buna göre, bu atışlarda Suriye ordusuna ait 3 tank, 2 zırhlı araç ve bir top tahrip edildi, 10 kadar da Suriye askeri öldü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25387872/

'Suriye'de akan kanın sorumlusu, Esad ve Erdoğan'                                         

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Esad orantısız güç kullanıyor, halkını katlediyor. Suriye'de muhaliflerin eline silahı verip, 'sen de git onları öldür' diyen de Recep Tayyip Erdoğan'' dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=370164

Muhaliflerin lideri Suriye’ye sızdı

Fransız Le Monde gazetesi, merkezi İstanbul’da bulunan SUK’un Başkanı Abdülbasit Seyda’nın, dün Türkiye üzerinden gizlice Suriye’ye girdiğini yazdı. Konsey yöneticilerinden Georges Sabra’nın verdiği bilgiye göre Seyda dün Türkiye sınırından Suriye’ye girdi ve öğleden sonra İdlib’e ulaşarak burada,  ÖSO’ya bağlı, şehirdeki muhalif askeri konseyin düzenlediği bir toplantıya katıldı. SUK’un Kürt kökenli lideri Abdülbasit Seyda’nın bu sürpriz ziyareti, ÖSO ile SUK arasında bir süredir gevşeyen ilişkilerin yeniden sıkılaştırılması anlamına gelecek.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21654435.asp

Türkiye’ye de saldırdılar artık pasif kalamayız

Romney, eğer göreve gelirse, Suriyeli muhaliflerden “ABD ile aynı değerleri taşıyanları” organize edip silahlandıracağını söyledi. Romney, “Başkan’ın daha güvenli, daha özgür, daha müreffeh bir Ortadoğu’nun ABD’nin yanında olmasını umduğunu biliyorum. Ancak umut, bir strateji değildir. Sözlerimiz eylemlerle desteklenmediğinde, savunma harcamalarımızda derin kesintiler yaşandığında ve stratejimize dair algı ortaklık değil, pasiflik olduğunda, dostlarımızı destekleyip düşmanlarımızı yenemeyiz” ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21654438.asp

Ban'dan 'sınır' uyarısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye-Suriye sınırındaki karşılıklı top atışının "çok tehlikeli" olduğunu söyledi. Ban, Suriye'deki çatışmanın Lübnan'daki etkisini de aşırı tehlikeli olarak nitelendirdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388432/

'Suriye'ye girerseniz 3. Dünya Savaşı çıkabilir'

Suriye’deki gelişmeleri NTV’ye değerlendiren "El Kuds El Arabi" gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülbari Atwan, ''Türkiye çok dikkatli olmalı ve provokasyonlara aldırış etmemeli. Suriye ile bir savaşa girerse, bu 3. Dünya Savaşı’na dönüşebilir'' dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390004

Suriye, hava sahasını Türk sivil uçaklarına kapattı

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türk sivil uçaklarının Suriye hava sahasında uçmasını yasakladığını duyurdu. Türkiye'nin Suriye yolcu uçağını Esenboğa Havalimanı'nda indirmesine yanıt olarak aldı. Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı bu kararı, Türkiye'nin Suriye yolcu uçağını Esenboğa Havalimanı'nda indirmesine yanıt olarak aldı.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/10/14/suriye.hava.sahasini.turk.sivil.ucaklarina.kapatti/680501.0/index.html

Türkiye hava sahasını tüm Suriye uçuşlarına kapattı

Dışişleri Bakanlığı, Türk hava sahasının tüm Suriye uçuşlarına kapatıldığını duyurdu. Karar, Suriye'nin Türk sivil uçaklarının hava sahasında uçmasını yasaklamasının ardından geldi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=20500222

 'Suriye'nin açıklamasının kıymeti yok'

Suriye'nin Türk uçaklarına yasak getirmesini yorumlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Suriye'nin açıklamasının bizce kıymeti yok" dedi.

Moskova-Şam seferini yapan Suriye Hava Yolları'na ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağı 10 Ekim Çarşamba günü 'sivil olmayan kargo' taşıdığı gerekçesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmişti. Şam yönetimi bu olayın ardından Türk uçaklarına hava sahasını kapatma kararı aldı. Suriye uçaklarının Türk hava sahasından geçişi de yasaklandı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390057

 

Guardian: Suriye Türkiye için potansiyel Vietnam

Suriyeli muhalefetin birçok üyesinin El Şara’yı rejime fazla yakın olarak göreceğini belirten Black, öte yandan Türkiye tarafından bir alternatif olarak zikredilmenin, El Şara’yi Esad veya askeri ve güvenlik kurumlarının üst düzey yetkilileri nezdinde sevimli kılmasının beklenmeyeceğini savundu. Ian Black, analizinde Türk-Suriye sınırında karşılıklı top ateşin devam ettiğini belirtirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarına dikkat çekerek “Türkiye’nin savaşı istemediğini söylediğini ancak tehditlerinin etkin bir caydırma olacağını umduğunu” kaydetti.

http://dunya.milliyet.com.tr/guardian-suriye-turkiye-icin-potansiyel-vietnam/dunya/dunyadetay/08.10.2012/1608600/default.htm

Erdoğan'ın BM çıkışı İngiliz basınında

İngiliz Guardian gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Suriye'de yaşananlara göz yumduğu gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni ağır bir dille eleştirdiğini yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'da gerçekleşen Uluslararası Dünya Forum toplantısında yaptığı konuşmayı sayfalarına taşıyan İngiliz Guardian gazetesi, 'Türkiye Başbakan'ı Suriye'deki kanlı çatışmaya son verme konusunda başarısız oldukları için BM Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi’ ifadelerini kullandı.

Suriye'deki şiddet dolayısıyla iki ülke arasındaki tansiyonun giderek yükseldiğini yazan Guardian, Başbakan Erdoğan'ın BM Güvenlik Konseyi'nin çözüm bulmak için elinden geleni yapmadığı eleştirisini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Arap ve Avrupalı liderlerle bir araya gelerek iki ülke arasındaki artan tansiyonu tartışacaklarını belirten Guardian, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin, 'Kimsenin yangına benzin dökmesine izin vermemeliyiz' açıklamalarını da aktardı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389987/

Erdoğan'dan BM'ye 'iğneleyici azar'

Independent gazetesi Başbakan Erdoğan'ın dün gerçekleşen Uluslararası Dünya Forumu toplantısında, Suriye'deki kanlı krizi durdurmakta başarısız olduğu gerekçesiyle BM'ye "iğneleyici bir azar çektiğini" yazıyor.

Erdoğan'ın ve Davutoğlu’nun açıklamalarını Türkiye'nin sabırsızlanmasına yoran Independent şöyle yazıyor: “BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya ile kapışmaktan korkan ve bölgesel bir mezhep savaşını tetikleyebilecek herhangi bir askeri yükümlülük almaktan endişelenen Batılı devletler [durumu sadece] izlerken, Türkiye giderek sabırsızlanıyor.”

Gazete, Erdoğan'ın, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de devam eden kriz konusunda anlaşma sağlayamamasını "mevcut sisteminin eşitsiz ve adaletsiz" olmasına bağlayarak reform çağrısı yaptığını da ekliyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=20498249

"PKK'ya silah veririm"

Eski bir Pentagon görevlisi olan Michael Maloof, Ankara'nın Suriyeli muhaliflere destek vermesine karşılık, Şam'ın da PKK'ya destek verebileceğini söyledi. Michael Maloof, Suriye'ye yakın kaynakların, Şam'ın, Suriye'ye müdahale etmemesi için Türkiye'yi uyardığını iddia ettiklerini belirtti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/783441-pkkya-silah-veririm

'Karşılıklı top atışları savaş çıkarır'

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Türkiye ile Suriye arasında süregelen karşılıklı top atışının, Suriye'deki çatışmanın tırmanacağı ve komşu ülkelere sıçrayabileceği yönündeki endişeleri artırdığını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388120/

Merkel'den Türkiye'ye itidal çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye tarafından Akçakale'ye top mermisinin düşmesinin ardından yaşanan gelişmelere değinerek, Türkiye'nin ve NATO'nun durumun gerginleşmemesi için itidalli davranacağını ümit ettiğini söyledi. http://www.haberturk.com/dunya/haber/782982-merkelden-turkiyeye-itidal-cagrisi

ÖSO'dan Davutoğlu'nun önerisine yeşil ışık

KAHİRE - Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) siyasi danışmanı Bessam Dade, Suriye'de akan kanın durması için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 'nun, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın, geçiş hükümetinin başkanı olması önerisini olumlu karşıladıklarını söyledi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1103189&CategoryID=81  

'Uçakta Rus yolcular da vardı'

Suriye'ye ait yolcu uçağının Ankara'da indirilmesiyle ilgili Rusya'dan bir açıklama geldi. Russia Today, Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı'na dayandırdığı haberinde uçakta 17 Rus yolcunun da olduğunu belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389238/

Putin'den Türkiye ziyaretine erteleme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Stratejik İşbirliği Toplantısı için 14-15 Ekim’de İstanbul’da olacaktı. Ancak ziyaret Rusya tarafının isteğiyle ertelendi. Erteleme gerekçesi olarak Putin'in içerdeki yoğun programı gösterildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389050/

Şam'dan 'tek taraflı ateşkes' teklifine ret

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un tek taraflı ateşkes çağrısı, Suriye yönetimince reddedildi. Konuyla ilgili açıklama Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi’den geldi. Şiddet olaylarına öncelikle isyancı güçlerin son vermesi gerektiğini söyleyen Makdisi, "Genel Sekreter'den Suriye'deki silahlı gruplar üzerinde etkisi olan ülkelere elçi göndermesini istedik. Bu yolla şiddet olaylarını noktalayabiliriz" diye konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389202/

ABD Ürdün'e gizlice asker gönderdi

ABD'nin Ürdün'e gizlice özel eğitimli asker gönderdiği ortaya çıktı. Özel eğitimli ABD askerlerinin görevi, Ürdün silahlı kuvvetlerine Suriyeli sığınmacılar konusunda yardım ve çatışmanın Ürdün topraklarına yayılmasını engellemek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389037/

Suriye ile Türkiye arasında savaş çıkar mı?

ABD’nin önde gelen haber dergilerinden The Atlantic’in başyazarlarından Robert Wright, Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkma olasılığının yüzde 50 olduğunu belirterek, iki ülkenin dört nedenden savaşa gidebileceğini ifade etti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21664451.asp

Romney'in Suriye planı Türkiye'den geçiyor

ABD'de cumhuriyetçi başkan adayı Romney: ''Suriye içerisinde aklı başında, ılımlı, El Kaide ya da cihatçı bir gruba ait olmayan kesimleri saptamak için özellikle Türkler ve Suudilerle birlikte çalışabiliriz''.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/783928-romneyin-suriye-plani-turkiyeden-geciyor

"Suriye'ye müdahale planımız yok"

 NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen yaşanan son gelişmeler hakkında konuştu. Rasmussen, ittifakın gerekli olması durumunda Türkiye'yi savunmaya hazır olduğunu söyledi. Bununla birlikte Genel Sekreter, NATO'nun Suriye'ye müdahale etme gibi bir planının olmadığını belirtti. 

http://www.haberturk.com/dunya/haber/783646-suriyeye-mudahale-planimiz-yok

NATO: Türkiye’yi savunma planımız hazır

Son bir haftadır Suriye'den Türk tarafına top mermileri atılması üzerine açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun müttefiki Türkiye'yi desteklemek için gerekli tüm planlarının hazır olduğunu söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388736/

Putin: NATO soğuk savaş döneminden kalma

Resmi bir ziyaret için Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'yu soğuk savaş döneminden geriye kalan bir "kurum" olarak nitelendirdi. Putin, buna rağmen Batı'nın askeri ittifakı olarak tanımladığı NATO'nun bazı durumlarda olumlu bir rol üstlenebileceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin, "Belli koşullar altında ve BM Güvenlik Konseyi'nin onayını alan bir NATO olumlu bir rol üstlenebilir. Biz bu örgütle ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz" dedi. 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25387942/

Rusya ile 4,2 milyar dolarlık anlaşma

Irak ile Rusya arasında 4,2 milyar dolarlık silah anlaşması imzalandı. Daha önce imzalanan anlaşmaya Rusya'da bulunan Irak Başbakanı Nuri el Maliki ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de imza koydu. 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388756/

İran Ankara'dan yardım istedi

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin kaçırılan İranlıların durumuyla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Haberde, İran Dışişleri Bakanı Salihi'nin İranlıların özgür bırakılması için Ankara'dan "ciddi çaba" göstermesini istediği, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da Türkiye'nin çalışmalarının devam edeceğini ifade ettiği belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388137/

'10 bin İsrail askerini öldürürüz'

İran'ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV'nin internet sayfasında yer alan habere göre, İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan bir grup İranlı öğrenciye video konferans aracılığıyla açıklama yapan Muhsin Rezai, "Eğer Siyonist rejim bize saldırırsa, İran'ın caydırıcı gücü onlara ölümcül bir darbe indirecek ve 10 binden fazla askerleri ölecek" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388488/

'Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var'

Irak 'ın kendini savunması ve terörle mücadele etmesi için silaha ihtiyacı olduğunu ifade eden Maliki, “Pek çok kişi Moskova ziyaretimin silah alımı için bir bahane olduğunu söylüyor, bu yanlış. Bizim için en önemli konu silah anlaşması değil. Ancak askeri ve savunma alanında Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var” diye konuştu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1103343&CategoryID=81 

Kötü performansın nedeni Türkiye mi?

ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyası çerçevesinde geçen hafta münazara yaptığı Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı Mitt Romney karşısında beklenmediği kadar kötü performans sergilemesinin sebebinin Türkiye olduğu iddia edildi.

http://dunya.milliyet.com.tr/kotu-performansin-nedeni-turkiye-mi-/dunya/dunyadetay/08.10.2012/1608379/default.htm

Kadınların Obama'ya verdiği destek eridi

ABD Başkanı Barack Obama, 6 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde anketlerde beklemediği sonuçlarla karşılaşmaya devam ediyor. Obama’ya en son kötü sürpriz ise kadın seçmenlerden geldi.

Obama, ikinci bir dönem ABD Başkanı olabimek için Cumhuriyetçi Parti adayı Mitt Romney’e karşı pasif kalan bir seçim kampanyası sürdürüyor. Aylar öncesinde anketlerde çok büyük bir fark olmasa da rakibinin önünde görünen ve bu tablodan güven alan Obama, seçim günü yaklaştıkça beklediği anketlerle karşılaşıyor. Araştırma şirketlerinin ABD’nin çeşitli eyaletlerinde gerçekleştirdiği en son kamuoyu yoklamaları, kadın seçmenlerin giderek Obama’dan uzaklaşmaya başladığını gösterdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389878/

Netanyahu'dan erken seçim kararı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, koalisyon ortaklarının bütçe konusunda anlaşamaması üzerine erken genel seçim çağrısında bulundu. BBC'nin Kudüs muhabiri Wyre Davies, Netanyahu'nun - Filistin ile barış görüşmelerinin çökmesi ve İran'ın nükleer programı karşısında ne tavır alınacağı gibi zor kararlarla karşı karşıya olduğunu ancak seçim tarihinin erkene alınmasının nedeninin diğer koalisyon ortakları ile bütçe konusunda anlaşılamaması olduğunu söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=20413513

Chavez'den Esad'a destek mesajı

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Suriye hükümetini desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Chavez, Esad yönetimine 'meşru' değerlendirmesi yaparken muhalifleri 'terörist' olarak niteledi. 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388908/

Yeşiller’den vizeye hayır

Vize konusundaki girişmelerinin ve özellikle de Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasının parti programında yer alacağını belirten Cem Özdemir, “Batıdaki Balkan ülkelerine vize haklı olarak kalktı. Batı Balkanlar için kalkıyorsa Türkiye için neden kalkmasın. Sadece işadamları için değil, normal vatandaş için de vize kalkmalı. Bugünkü Türkiye 20-30 yıl önceki Türkiye’den çok farklı. Bunları programa alacağız. İktidar olursak hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21654256.asp

''Yunanistan son kulvardan geçiyor''

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ''Yunanistan'ın 31,5 milyar Avro'luk yeni kredi diliminin tamamını almasının gerçekçi ancak bu dilimin parça parça verilmesinin son derece tehlikeli olduğunu'' bildirdi. Samaras, Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta,''Yunanistan son kulvardan geçiyor''diyerek iyimserliğini ifade etti.

Samaras, Yunanistan'ın 31,5 milyar Avro'luk yeni kredi diliminin tamamını almasının gerçekçi olduğunu, bu dilimin parça parça verilmesinin son derece tehlikeli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=371536

Nobel Barış Ödülü Avrupa Birliği'ne

Norveç'teki Nobel Barış Komitesi, 2012 yılında Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne verildiğini açıkladı.

Komite adına açıklama yapan Norveç eski Başbakanı Thorbjoern Jagland, 2012 Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne (AB) verildiğini söyledi.

Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, AB'nin 60 yılı aşkın süredir Avrupa'da insan haklarına, demokrasiye ve barışa olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğünü belirtti. 

AB'nin 2012 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmesine gerekçe olarak, İkinci Dünya Savaşı sonrası en başarılı "Barış Projesi" olması gösterildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389652/

'AB'nin Türkiye defteri kapandı'

Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu Başkanı Lamassoure, AB açısından "Türk sorunu" diye bir meselenin kalmadığını savundu. Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komisyonu Başkanı Fransız Parlamenter Alain Lamassoure, "Türkler ve Avrupalılar Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini istemedikleri için" AB açısından "Türk sorunu" diye bir meselenin kalmadığını savundu.

Fransa'da Pazar günleri yayımlanan "Journal du Dimanche" gazetesine demeç veren Lamassoure, ekonomik kriz nedeniyle Avrupa entegrasyonuna ara verilmesi gerekip gerekmediğine dair bir soruya, "Hırvatistan yakında AB üyesi olacak ama bu küçük ülke 4 milyon nüfusuyla sorun oluşturmaz. AB'nin sınırları konusu da artık kapanmıştır. 2000'li yılların başlarında gündemde olan Türk sorunu ne Türkler ne de Avrupalılar ortak olmak istemedikleri için artık gündemden kalkmıştır" yanıtını verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390051

AB'den Türkiye'ye 'anayasa' hatırlatması

AB Komisyonu'nun Türkiye İlerleme Raporu'yla ilgili açıklama yapan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, "Yeni anayasa yazımı sürecinin Türkler ve Türkiye'yi birleştirmek için kullanılacağı ve asla sürtüşme kaynağı olarak yorumlanmayacağı konusunda umutluyum" dedi. "Seçimlerin ardından siyasi partilerin yeni anayasayla ilgili taahhütlerini büyük memnuniyetle karşıladık" hatırlatmasını yapan Füle, "Yaptıkları taahhütleri yerine getirmeleri sadece AB Komisyonu'na değil, öncelikle kendi vatandaşlarına karşı sorumluluklarıdır" şeklinde konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388807/

2.800 öğrenci tutuklu

AB Komisyonu’nun dün açıkladığı Türkiye’nin 2012 yıllık İlerleme Raporu’nda, yargı, ifade ve basın özgürlüğü konusunda sert ifadeler yer aldı. Kürt meselesiyle ilgilenen yazar ve akademisyenlere dava açıldığı belirtilen raporda, terörle bağlantılı suçlamalar nedeniyle de 2.800 öğrencinin tutuklu olduğu kaydedildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21669622.asp

Kendi raporumuz önemli

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bugün AB Komisyonu tarafından açıklanması beklenen Türkiye İlerleme Raporu hakkında, “Bu rapor bir karne değildir. Bizim için önemli olan yılsonunda bizim kendi yayımlayacağımız rapordur” dedi. 

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21662360.asp

Bağış: İlerleme Raporu hayal kırıklığı

Bağış, "İlerleme raporlarının objektif bir Türkiye fotoğrafının çekilmesine olanak verdiğine inandık, inanmak istedik. Bu düşünceyle bakanlığımız diğer bakanlıklarla koordineli bir şekilde komisyonu bilgilendirdik... Ne yazık ki bu çabalarımıza rağmen bu yılki AB İlerleme Raporu'nun özellikle siyasi kriterlere ilişkin bölümünü büyük bir hayal kırıklığıyla karşıladığımızı belirtmek durumundayız" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389182/

Azınlıklarla görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın önde gelenleriyle de Atina Büyükelçiliği'nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, ana muhalefet Radikal Sol İttifak Milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Çukal, Yassıköy Belediye Başkanı ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İsmet Kadı katıldı. Azınlık temsilcileri Davutoğlu ile azınlığı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatı buldu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/784229-azinliklarla-gorustu

  'TBMM Kürtler için önemli bir fırsat'

Fransız dergisi L'Essentiel'de röportajı yayınlanan Kürt lider Mesud Barzani, Türkiye'deki sorunun barışçıl yöntemlerle çözümünden yana olduklarını belirterek, TBMM'nin Kürtler için küçümsenemeyecek bir fırsat olduğunu belirtti. Suriye'deki Kürtler konusunda da görüşlerini dile getiren Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi lideri Barzani, Irak özerk bölgesi ile Suriye'deki Kürt bölgesinin birleşmesinin gündemlerinde olmadığını söyledi. "Gelecekte ne olabileceğini hiç kimse bilemez" diyen Barzani, yaşadıkları bölgede olası bir kaos karşısında ise güçlü olmaları gerektiğini vurguladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25388184/              

 Ülkemiz ve halkımız ve özellikle gençlerimiz için gönençli gelecek umutlarının yeşerdiği daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

 


 

[1] http://dunya.milliyet.com.tr/-stratejik-ortak-rusya-yla-suriye-konusunda-uyum/dunya/dunyadetay/19.07.2012/1568805/default.htm

 

 

Hits: 14231