Dünya 'dan Haberler 5

~ 05.03.2012, Ali ER ~
Melik Aşık Milliyetteki köşesinden “Suriyeİran, Kürecik derken Türkiye yeni bir kumara hazırlanıyor... Daha doğrusu Rus ruletine... Ucunda sadece intihar görünen bir tür kumar...” diye tarihi bir ikazda bulunuyor.
 
Türk dış politikası faal ama ne kadar etkili?
İngiliz Financial Times Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey’in "Türk dış politikası: Dikkatli komşu" başlıklı değerlendirmesinde de "Türkiye Ortadoğu’da artarak aktif rol oynuyor ama ne kadar etkili olduğu konusunda şüpheler var" ifadesine yer verildi. Dombey, Türkiye'nin etkisinin ne derece somut olduğu ve emellerinin boyutları konusunda soru işaretleri bulunduğunu belirtip, Türkiye'nin üstlendiği bu yeni rolün bir fırsat olduğu kadar tehlikeli olduğuna dair soru işaretleri bulunduğunu kaydediyor.
 
Putin'den Batı'ya Suriye ve İran uyarısı
Vladimir Putin, Batı'nın Arap Baharı'nı kendi çıkarları için desteklediğini belirterek, Suriye'ye karşı askeri güç kullanılmaması ve İran'a saldırılmaması uyarısında bulundu.
Suriye lideri Beşşar Esad'ın muhalifleri güç kullanarak dağıtmasını kınayan bir BM kararını Çin ile veto etme kararlarını destekleyen Putin, şunları kaydetti: "Moskova, NATO'nun hava saldırılarıyla Muammer Kaddafi karşıtlarına yardım ettiği Libya'daki olayların benzerinin tekrarına izin veremez. Bu deneyimden aldığımız ders yüzünden Suriye'deki iç sürece askeri müdahale sinyali gibi algılanabilecek her türlü BM Güvenlik Konseyi kararına karşıyız."
 
Türkiye'den İsrail uçaklarına yasak
Türkiye'nin, İsrail kargo uçaklarının Türk hava sahasına girişine kısıtlamalar getirdiği öne sürüldü. El Al ve CAL şirketlerinin, İsrail Havacılık İdaresi'nden,Türkiye'nin hamlesine karşılık olarak, Türk uçaklarına benzer kısıtlamalar getirmesini istediği öne sürüldü.
 
Suriye'de yeni anayasa yüzde 89'la kabul edildi
Suriye’de yapılan referandumda yeni anayasa yüzde 89,4’le kabul edildi. Suriye'de üç ay içinde çok partili seçimlere gidilmesini öngören yeni anayasayı muhalifler boykot ediyordu. Suriye'de yeni anayasa, 1963'den beri süren Baas Partisi'nin egemenliğine son veriyor. Suriye devlet televizyonu referanduma katılım oranının yüzde 57,4 oranında
 
Pentagon, Türkiye sınırında ‘tampon bölge’ kuracak
ABD’nin, BM kararı olmadan Suriye’ye müdahale etme olasılığı için hazırlandığı, planın Türkiye sınırında bir tampon bölgesinin kurulmasını da içerdiği öne sürüldü. Merkezi Londra’da olan gazete, bir ABD’li askeri yetkiliye dayandırdığı haberinde Pentagon’un, Suriye’ye müdahale olasılığı için hazırlandığını öne sürdü.
 
Humus Mahir Esad'a teslim edildi
Suriye ordusunun, muhaliflerin kalesi Humus kentindeki operasyonları üç haftadır devam ediyor. Kentteki direnişi kıramayan Devlet Başkanı Beşşar Esad, Humus'taki direnişi kırmak için kardeşi Mahir Esad'ı görevlendirdi.
 
Suriye Heyeti BM'ye çıkıştı
Oturumu terk eden Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Faysal Habbaz Hamvi, salondan ayrılmadan önce yaptığı konuşmada, ülkesine uygulanan yaptırımları eleştirdi. Hamvi, Konsey'in Suriye ile ilgili acil oturumundaki konuşmasında, "Bazı ülkelerin Suriye halkına uyguladığı adaletsiz ve tek taraflı yaptırımlar, halkın ilaç, yakıt ve elektrik gibi ihtiyaçlara erişememesine neden oluyor. Ayrıca bunları satın almak için gerçekleştirilecek banka işlemlerine de sekte vuruyor" dedi.
 
Esad savaş suçlusu
Clinton ‘Esad’ın savaş suçlusu ilan edilebileceğini ancak böyle bir adımın krize çözüm bulma çabalarını daha da zora sokacağını, Suriye liderini istifaya ikna etmenin zorlaşacağını’ vurguladı.
 
Tunus'tan Esad'a sığınma önerisi
Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a sığınma hakkı vermeye hazır olduğunu bildirdi. Monsef Marzuki, geçen Cuma Tunus'ta 60 ülkenin katılımıyla yapılan "Suriye'nin dostları" uluslararası konferansında, Beşşar Esad ve ailesine "adil dokunulmazlık" verilmesini istemiş ve Suriye liderinin Rusya'ya olası sığınmasını gündeme getirmişti.
 
Annan, Esad'ı 'ikna'ya gidecek
BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilciliğine atanan BM’nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan, Beşşar Esad'a şiddete son verme çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşen Annan, Esad ile görüşmeyi planladığını açıkladı.
 
Suriye ordusu muhalifleri geri püskürttü
Suriye ordusu, 26 gündür top ve tanklarla bombaladığı Humus kentinde muhaliflerin elindeki Baba Amr semtinde tüm kontrolü sağladı. Muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı Albay Riyad Esad da, rejim kuvvetlerinin kara taarruzunu geri püskürtmek için iki gündür devam eden çatışmaların ardından Bab Amro bölgesinden taktik gereği çekildiklerini söyledi.
 
Türkiye’de askeri büro kuracağız
Esad rejiminin önde gelen muhaliflerinden Suriye Ulusal Konseyi’nin Başkanı Burhan Galyun, Suriyeli direnişçilere gidecek silahları koordine etmek için askeri bir büro kurmak, bunu da Türkiye sınırında yapmak istediklerini söyledi.
 
Uluslararası yardım kuşatılmış bölgelerde
Suriye’nin kuşatma altındaki bölgelerine insani yardım başladı. Kızılhaç ve Suriye Kızılay’ının amacı, çatışmaların en yoğun olduğu Bab-ı Amro bölgesine de ulaşabilmek. Humus'un 3 kilometre yakınındaki Abel köyüne ulaştı.
 
Kuveyt, Hür Suriye Ordusu'nu destekleyecek
Kuveyt Parlamentosu Hür Suriye Ordusu'nu destekleme kararı aldı. Beşar Esad'ın halkına yönelik işlediği suçlar nedeniyle hâkim karşına çıkarılması çağrısı yapan Kuveyt Parlamentosu kendi hükümetine, Şam yönetimi ile bütün ilişkilerin kesilmesi çağrısında da bulundu.
 
Irak da "Esad gitmeli" dedi
Suriye'de hürriyetin tam verilmesi gerektiğine dikkati çeken Maliki, "Suriye'de ulusal birlik hükümeti kurulmalı. Uluslararası kamuoyu ve Arap Birliği gözetiminde şeffaf seçimlerin yapılması gereklidir. Milli meclisin seçilmesini ve bu meclisin yeni anayasayı hazırlamasını destekliyoruz" dedi. Maliki'nin yaptığı bu açıklamayla Irak Hükümeti, Suriye'de olanlar karşısında Beşşar Esad yönetimi aleyhinde bir tutum sergilemiş oldu.
 
Obama, İran konusunda blöf yapmadığını söyledi
ABD Başkanı Barack Obama, nükleer silah yapması durumunda İran'a saldırı düzenleneceği konusunda blöf yapmadığını belirtti ve İsrail'e de İran'a vakitsiz saldırmasının yarardan çok zarar getireceği uyarısında bulundu.
 
 
 
İsrail - ABD savaşları...
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun önümüzdeki hafta Beyaz Saray'a yapacağı ziyaretin "ya hep, ya hiç" ziyareti olduğu belirtiliyor. Beyaz Saray görüşmesinde masadaki başlıca konu İran'ın nükleer programı ve savaş olacak. Savaş tamtamlarının sesi her yönden geliyor ve bunlardan bazıları da korkutucu bir şekilde Irak savaşı öncesini anımsatıyor.
 
İran Kuzey Kore'de atom bombası denedi
Nükleer programı nedeniyle başta ABD olmak üzere Batı ülkelerinin yaptırım uyguladığı İran'ın atom bombası denemesi yaptığı iddia edildi. İddiaya göre, Kuzey Kore 2010 yılında İran adına atom bombası denemesi yaptı.
 
ABD, Malatya'daki radar üssüne asker yerleştirildiğini açıkladı
ABD Avrupa Ordusu ve Yedinci Ordu Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Türkiye’de bulunan radar savunma üssüne asker yerleştirmeye başladıklarını açıkladı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ise TBMM’den izin almadan Amerikalı askerlerin Malatya’ya geldiğini belirterek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. 
Yeni Yaklaşımlar olarak Kürecik Radarının arkasındaki gerçekleri çok önceden dile getirmiştik.
 
Tahran’dan Bakü’ye ‘İsrail’ notası
Kuzey komşusunun İsrail’den 1,6 milyar dolarlık silah satın aldığı iddiaları üzerine Tahran, Bakü’den açıklama istedi.İran Devlet Televizyonu’nun haberine göre Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçisi Cevanşir Ahundzade açıklama yapması için İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Ahundzade, görüşmede silah alımını doğruladı, ancak bu silahların Tahran’ın iddia ettiği gibi “İsrailliler tarafından İran’a karşı terörist faaliyetlerde kullanılmasının” söz konusu olmadığını, “Dağlık Karabağ’da işgal altındaki Azeri topraklarını özgürleştirmek için” kullanılacağını söyledi.
 
Azeri-Ermeni sınırında çatışma
Büyük bölümü Ermeni işgali altında bulunan Yukarı Karabağ'da yer alan Azeri-Ermeni cephe hattında, Ermeni askerlerin ateşkes ihlalini bozması sonucu bir Azeri teğmen yaralandı.
 
Almanya, Yunanistan’dan intikam mı alıyor?
Almanya’nın baskısı sonucu Avrupa Birliği tarafından Yunanistan’a dayatılan sert tasarruf tedbirleri iki ülkede milliyetçi eleştirilerin ön plana çıkmasına neden oldu. İki ülke medyasında da suçlayıcı yorumlar yapılırken, Yunanistan’ın 90 yaşındaki Yeni Mukavemet hareketi Lideri Manolis Glezos, Almanya’nın “dayattığı tasarruf rejimiyle” Yunanistan’ı boyunduruk altına aldığı yıllara dönüldüğünü söyledi.
 
Yunanistan'a ikinci kurtarma paketine onay
Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan için hazırlanan 130 milyar Euro ikinci kurtarma paketine prensipte onay verdi. AB zirvesi öncesinde Brüksel'de toplanan bakanlar, kurtarma paketine nihai onay için parlamento ve bakanlar kurulunda kabul edilen kemer sıkma önlemlerinin bütünüyle uygulamaya girmesini ve 107 milyar Euro borç silme operasyonunun başarıyla sonuçlandırılmasını istedi.
 
Fransa'nın 'Utanç Yasası’na iptal
Fransa Anayasa Konseyi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğuyla iptal etti. Yasanın iptali iki gerekçeye dayandırıldı. Birinci gerekçe, 'Soykırım" inkâr yasasının ifade özgürlüğüne aykırı olduğu belirtilerek, "İfade özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazı" vurgusu yapıldı. İkinci gerekçede ise Meclis ve Senato'dan geçen yasa tasarısının Fransız anayasasının 34. maddesine aykırı olduğu vurgulandı. http://www.ntvmsnbc.com/id/25326090/
 
Sarkozy'den yeni yasa tasarısı talimatı
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı "soykırım"ın inkar edilmesini kabul edilmez buluyor ve cezalandırılmasını düşünüyor" denildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin yeni bir yasa tasarısının hazırlanması için hükümete talimat verdiği de belirtildi.
 
Emsal teşkil edecek
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi: “Fransa Anayasa Konseyi, Fransa Anayasası’na, evrensel insan hakları kavramına ve hepimizin savunduğu Avrupa değerlerine uygun bir karar vermiştir. Bu açıdan Anayasa Konseyi’ni tebrik ediyoruz. Ayrıca karar bir emsal teşkil edecektir. “
 
Mahkeme, Fransa’nın itibarını kurtardı
Cumhurbaşkanı Gül ise kararı değerlendirirken şunları söyledi:  “Anayasa Konseyi aslında bu kararı vermekle Fransa’nın itibarını kurtardı. Fransa’da düşünce özgürlüğünün, resmi devlet görüşleri dışındaki görüşlerin savunulabileceğini ve ifade edilebileceğini söyleyerek Fransa’yı kurtardı. Türkiye ile Ermenistan arasındaki tarihe dönük ihtilaf aslında iki ülke arasında halledilebilecek bir şeydir. Eğer üçüncü ülkeler bu işe girerlerse bu çok yanlış olur, yardımcı olmazlar, tam tersine işi içinden çıkılmaz hale getirirler.
 
İfadeyi suç saymak tehlikeli bir yol
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Temsilciler Meclisi'nde katıldığı bir oturumda, Fransa'da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını suç sayma yönündeki girişime işaret ederek, ''ifadeyi suç saymanın tehlikeli bir yol olduğu'' şeklinde bir süre önce sarf ettiği sözleri tekrarladı.
 
Sarkozy'nin rakibinden 'inkâr yasası' sözü
Hollande, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, ''uzlaşma içinde, dosyayı tekrar gündeme getireceği'' sözünü verdi. Seçimler yüzünden yeni bir yasa teklifi sunulmasının zorluğuna dikkati çeken Hollande, ''Yasama döneminin sonuna geldiğimiz için yeni bir yasa tasarısı hazırlığı için ideal bir zaman yok.
 
İktidar ve muhalefet kavga etmesin
Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan Türkiye rapor taslağında, iktidar ve muhalefet arasındaki kavgasız ve yapıcı ilişkinin etkili reform sürecinin ön şartı olduğu vurgulandı. AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye rapor taslağı ve 461 değişiklik önergesi, Dış İlişkiler Komitesi'nde oylandı.
 
Dink davası Türk hukuku için test
Raporda Hrant Dink davasında çıkan son mahkeme kararının endişe verici olduğu belirtilerek, "Dink davası Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı için test" denildi.
 
Dava öncesi gözaltı ve tutukluluk endişe verici
Ayrıca raporda uzun tutukluluk süreleri, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik eleştirilerin yanı sıra, yargı reformuna yönelik beklentiler ön plana çıktı. Türkiye’nin vize serbestisine sahip olmayan tek aday ülke olduğunun altını çiziliyor ve işadamları, öğrenciler, akademisyenler ve sivil toplum temsilcilerine vize kolaylığı sağlanmasının önemine yer veriliyor.
 
Rusya Putin'den vazgeçmedi
Vlademir Putin, sandık başına giden yaklaşık 110 milyon Rus seçmenin yüzde 59’unun oyunu alarak devlet başkanı oldu. Rusya’da devlet başkanlığı koltuğuna 3. kez Vlademir Putin oturuyor. Ülkedeki yaklaşık 110 milyon seçmen sandığa gitti ve 5 aday arasında seçimini yaptı. Sandık çıkışı anketlerine göre şu an başbakan olan Vlademir Putin, oyların yüzde 59’unu alarak seçimden zaferle ayrıldı. Bu sonuç, şu anki devlet başkanı Dimitriy Medvedev’in de yeni başbakan olacağı anlamına geliyor.
 
Uygur bölgesi karıştı: 12 ölü
Xinhua haber ajansına göre Kaşgar eyaletinde Yençeng bölgesinde dün yaşanan şiddet eylemlerinde bir grup, akşam saatlerinde bıçaklarla halka saldırmaya başladı. Bunun üzerine polis devreye girdi. Saldırganlar 10 kişinin ölümüne sebebiyet verirken polisin açtığı ateş sonucu iki silahlı şüpheli öldü. Henüz şiddet eylemlerinin neden çıktığına dair bir açıklama yapılmadı.

 

Hits: 14653