SİYASAL ANALİZ

~ 02.03.2010, Yeni Yaklaşımlar ~

Aşağıdaki linkte Suat Parlar’la yapılmış bir söyleşi var.

Son günlerde Ülkemizde yaşanan siyasal hercümercin nasıl okunması gerektiğine ilişkin müthiş bir analiz.

Benim diyen siyaset uzmanının dahi ezberini bozan günlük hayatımızın karmaşası ve yoğunluğu içinde, daha olup-biteni anlamaya çalışırken; kim bilir, belki de “psikolojik savaş”ın veya “asimetrik harekat”ın bir gereği olarak siyasetin şu an çatışan tarafları arasında olmaya, olup-biteni de; ya “demokratik devrim” ya da “sivil darbe” olarak okumaya zorlandığımız Türkiye’nin deyim yerindeyse, çağıldayan gündemine kafa üstü çakılmak yerine paraşütle inmek ister misiniz?

O zaman, aşağıdaki analizini dikkatlice okuyunuz.

Parlar’ın 15 yıl öncesinden çektiği anlaşılan Türkiye’nin tomografisine, onun metodik çözümlemesiyle bakmak; inanın “ipteki cambaz”a bakmaktan daha iyi gelecektir size…  Bu analizde Türkiye’de hayatın ve siyasetin aslında hangi mecraya aktığını çıplak gözle görmek soluğunuzu kesecektir.

Söyleşinin uzunluğu karşısında ilk elde paniğe kapılacaklara da en azından şunun garantisini verebilirim: Bu söyleşiyi sonuna kadar okumayı başardığınızda, bu ülkenin vergisini veren, hukuka saygılı, namuslu bir yurttaşı olarak o büyük aldatılma hissini iliklerinize kadar hissedip ürpereceksiniz. Muktedirlerin hem sağdan hem soldan, hem apoletlisinden hem de sivilinden, duygularınızın en hassas teli ile oynayarak hem iktidardan hem muhalefetten vurabildiğini; tarihin derinliklerinden gelen şaşmaz deneyimiyle hukuku ve korkuyu hem araç hem de kaldıraç yaparak size sağlı-sollu çakabalildiğini  (ve görmek istediğiniz gerçeklerin bunlar olup olmadığı hususunda kendi nefsinizle de mücadele ederek ve içiniz acıyarak) göreceksiniz. İnanın, herkesin birbirini -aslında kendisini- aldattığı reating rekorları kıran televizyon dizisi Aşk-ı Memnu’yu izlerken hissettikleriniz solda sıfır kalacaktır bu söyleşinin size hissettirdikleri yanında.

Birileri bu ülkenin geleceğine kıymadan önce; siz değerli vaktinize kıyıp, yarım saatlik bir zaman diliminde gerçeklikle tanışmaya ve de yüzleşmeye ne dersiniz?

Hadi size kolay gelsin…

Av.Cem Alptekin

http://www.halksahnesi.org/soylesiler/guvenlik/guvenlik.htm

Hits: 15216