BAROLARIN SESSİZLİĞİ ...

~ 16.12.2012, Av. Bahattin YAVUZ ~

2012 Yılı, Baro organları ile  TBB delegelerinin de belirlendiği bir seçim yılı oldu. Bu yıl seçilen Baro organları ile TBB delegeleri de yeni görevlerine başladı.1969 yılında 4667 sayılı yasa ile değiştirilen Avukatlık yasasından sonra, TBB delege sayıları her seçimde hep arttı. 4667 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 2001 yılında, TBB ilk genel kurulunda delege sayısı 348 iken, bugün bu sayı 446 olmuştur. Bu demektir ki, 12 yıl içinde 98 delege artmıştır.

Gelin Baroların sesini bir dinleyelim.
 
Ülkemizde 2001 tarihinde 44.000 olan Avukat sayısı 2011 yılında 74.000 olmuştur. Yani on yılda %70 bir artışı getirmiştir. Bu artış oranıyla 2021 yılında Avukat sayısı 130.000 , delege sayısı ise 600 olacak demektir. 2021 yılında Baroların sesinde ise denge biraz daha oturacaktır. Gelin bir uç örnek olarak, Tunceli Barosunda 37 Avukata 3 delege düşerken, İstanbul Barosunda 28.267 Avukata nasıl 99 delege düştüğünü biraz irdeleyelim.
 
Şayet Tunceli Barosundaki Avukatlara göre  delege hakkını, İstanbul Barosuna da eşit olarak dağıtmaya kalkarsak 2.300 delege de İstanbul Barosuna vermemiz gerekecektir. Şimdi bu dengesizliğe bir nokta koyarak ilerleyelim.
 
162 Delegeye sahip 54 İl Barosunun toplam Avukat sayısı 9.000 olup , İstanbul Barosunun Avukat sayısının 1/3 ü bile değildir. Bu uygulama, 54 ilde oy kullanan bir Avukatın, İstanbul’da oy kullanan Avukata göre 6 kat daha fazla oy hakkına sahip olduğu gerçeğini göstermektedir.
 
Şimdide Coğrafi bölgelere göre Avukat sayıları ile , delege sayılarını yaklaşık olarak karşılaştıralım;
         1-Marmara Bölgesi;                         (11 İl )
                   Avukat sayısı; 34.000,
                   Delege sayısı; 140, Bir delegeye düşen Avukat sayısı; 240,
         2-Ege Bölgesi;                                  (8 İl )
                   Avukat sayısı; 10.000,
                   Delege sayısı; 51, Bir delegeye düşen Avukat sayısı;    200,
         3-Akdeniz Bölgesi;                           (8 İl )
                   Avukat sayısı; 7.000,
                   Delege sayısı; 43, Bir delegeye düşen Avukat sayısı;    160,
         4-İç Anadolu Bölgesi;                       (13 İl )
                   Avukat sayısı; 15.000,
                   Delege sayısı; 84, Bir delegeye düşen Avukat sayısı;    180,
         5-Güney Doğu Anadolu Bölgesi;      (7 İl )
                   Avukat sayısı; 3.000,
                   Delege sayısı; 26, Bir delegeye düşen Avukat sayısı;    100
         6-Karadeniz Bölgesi;                        (17 İl )
                   Avukat sayısı; 3.500,
                   Delege sayısı; 54, Bir delegeye düşen Avukat sayısı;     65,
         7-Doğu Anadolu Bölgesi;        (14 İl )
                   Avukat sayısı; 2.000,
                   Delege sayısı; 43, Bir delegeye düşen Avukat sayısı;     45,
 
Şimdi gelelim Baroların sesine; Her Bölge ve her il Barosu gücüne göre konuşma hakkına sahiptir. İllerinde oy kullanan Avukatlar nasıl eşit değilse, TBB de oy kullanan delegelerde eşit olmamalıdır. Yani her delegenin seçildiği il’e göre oy kullanma katsayısına sahip olarak TBB de oy kullanma hakkına sahip olmalıdır. İstanbul Barosunda bir delege bir oy hakkına sahipken , Tunceli Barosundan bir delege ise 25 oy hakkına sahip olmalıdır. Bu oy hakkı hem Baro seçimlerinde, hem de Anayasa Mahkemesi üyeliği seçimlerinde kazanılmış haktır. Bu kazanılmış hakkın neden TBB de kullanılmadığının mantığını anlayabilmiş değiliz. Yani her Baro borusuna göre oy kullanmalıdır. İstanbul Barosundan bir delegenin borusundan çıkan ses 1 dB iken, Tunceli Barosu delegesinin borusundan çıkan ses 25 dB.dir. Diğer Baroların delegeleri de borularını bu orana göre ayarlayarak oy kullanmalıdır. Yani Ankara delegesinin 1,2 dB, İzmir delegesinin 1.3 dB olarak oy kullanma hakkına sahip olduğu tescillenecektir. İstanbullu bir Avukatın içinden, Doğu Anadolu’da şimdi Avukat olmak vardı diye hayıflanası gelse yeridir. Nasıl olmasın ki oran 45/240...
 
         Fakat bu bilimsel oran oy kullanmada karışıklığa sebep olacağından gelin buna daha basit bir yöntem getirelim diye düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi Avukat üye seçiminde oy kullanma yönetimine  nasıl olsa alıştık ve çok da hoşumuza gitti. Bu durum karışıklığa da sebep olmaz ve her Baro Başkanı bir oy hakkıyla TBB organ seçimlerinde de bu yöntemi uygulayalım derim. Nasıl olsa TBB organları üyeliği, Anayasa Mahkemesi üyeliğinden daha değerli olmasa gerek. Bu seçim sistemiyle oy kullanmak, daha basit ve daha pratik olarak uygulanacaktır. Bu durum hem sayımda, hem de zamanda tasarruf anlamına gelecektir ki bu durum aynı zamanda usul ekonomisine de uygun olacaktır.
         Evet Baroların sesini, bu yöntemden daha basit bir yöntemle kısmayı bulan varsa beri gelsin. Ey!’.. Barolar  nerdesiniz!… Elma dersem çıkmayın, armut dersem çıkın...
 
*******
         TBB Genel Kuruluna 150 gün kala , seçim ateşi erken yakıldı. Aday adayları erken sahneye çıkmaya başladılar. Yılbaşından sonra bu ateş daha da alevlenecek demektir. Delege kulisleri şimdilik bazı isimleri dillendirmekte fakat, bu isimler şimdilik bizde kalsın. Bakalım bu seçimde kaç aday yarışacak iki mi? üç mü? Dört mü?... Yoksa daha fazlası mı?.
 
*******
         Barolar insani işleri bırakıp, inşaat işleri ile uğraşırken, Ankara’dan son bir haftada iki Avukat intiharı gündeme oturdu. Acaba tekrar insani işlere mi? baksak diye bizi düşündürdü. Umarım bu intiharların devamı gelmez, yoksa inşaatlar yarım kalacak demektir.
 
Av. Bahattin YAVUZ /16.12.2012
Av. Bahattin YAVUZ | Tüm Yazıları
Hits: 2604