Çağdaş Hukukçular Derneği: Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan bir kişi yaşamını yitirdi

~ 13.02.2023, Yeni Yaklaşımlar ~

Afet bölgesinde ise 'yağmacı' oldukları iddia edilen insanları hedef alan linç, işkence ve cinayet görüntüleri yayılıyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Ahmet Güreşçi ve Sabri Güreşçi isimli iki kişinin Hatay'ın Büyükburç Mahallesi’nde jandarma ekiplerince gözaltına alındığı, Ahmet Güreşçi'nin "Gözaltında ağır işkenceye maruz kalmasından" dolayı yaşamını yitirdiği bildirildi.

ÇHD'nin sosyal medya  hesabından yapılan paylaşımda, Hatay'da iki kişinin gözaltına alındığı, bunlardan birinin ise işkence sonucu yaşamını yitirdiği bilgisi verildi. Vefat haberinin ise "teyit edildiği" bildirilen mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Bugün Ahmet Güreşçi ve Sabri Güreşçi 10.30 civarında Hatay Büyükburç Mahallesi’nden jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştır. Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan bu iki kişiden Ahmet Güreşçi yaşamını kaybetmiştir. Ölüm olayı tarafımızca da teyit edilmiştir.

Sabri Güreşçi ise ağır şekilde işkenceye maruz bırakılmış halde hala aynı işkencehanede tutulmaktadır. Sabri Güreşçi ile birlikte 4 kişi daha gözaltındadır.

ÇHD’li avukatlar da işlemleri takip etmek ve işkenceyi belgelemek için hazır bulundukları sırada kolluk güçlerince “sizin de başınıza gelir” denilerek tehdit edilmişlerdir.

Hits: 5536