Avukat Atal'dan TBB'ye dava: İklim değişikliğine sebebiyet insanlık suçu sayılmalı

~ 26.10.2019, Yeni Yaklaşımlar ~

İklim değişikliğine neden olmanın insanlık suçu sayılması talebi Barolar Birliğince kabul edilmeyen Avukat İsmail Hakkı Atal dava açtı.

Volkan PEKAL
Adana

İklim değişikliğine neden olmanın Uluslararası Ceza Mahkemesine göre insanlığa karşı işlenmiş suç sayıldığını belirten Adana Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Av. İsmail Hakkı Atal, Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) bu talebi reddetmesi üzerine, iklim değişikliğine dikkat çekmek için dava açtı. Atal, daha önce TBB Çevre ve Kent Komisyonu üyeliğinden çıkarılan isimler arasındaydı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KİTLESEL GÖÇ NEDENİ

İstanbul İdare Mahkemesinde kararın iptali için dava açan Atal, iklim değişikliğinin geldiği kritik noktanın tüm dünyanın ve ülkenin geleceğini tehdit ettiğine dikkat çekti. Atal, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki sıcaklık artış hızının dünyanın diğer yerlerine göre 2 kat hızlı olduğu ve insan organizmasının dayanabileceği sınırların üzerine çıkabileceği için yaklaşık 500 milyon insanın bölgeden göç etmek zorunda kalabileceğini ifade etti.

Atal, davaya ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu: “Dava dilekçesinde de belirttiğimiz üzere Avukatlık Kanunu’nun 110 maddesinin 17. fıkrasıyla Türkiye Barolar Birliğine yüklenmiş olan görev ‘İnsan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak’tır. Türkiye Barolar Birliğinin dünya halklarının ve Türk halkının yaşama hakkının ihlaline neden olan, neden olacak iklim değişikliğini engellemek konusunda yasal, etik, ahlaki ve vicdani yükümlülüğü bulunmaktadır. Oysa ki Türkiye Barolar Birliği birincil görevini görmezden gelerek, üzerine vazife olmayan işlerle uğraşmaktadır.”

https://www.evrensel.net/

Hits: 4247