Bir başvuru bile kabul etmedi

~ 18.05.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

Bireysel hak ihlâlleri için AİHM’in yerine büyük ümitlerle görevlendirilen Anayasa Mahkemesi, vatandaşın yaptığı bütün başvuruları geri çevirdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) gelen mahkumiyet kararlarının önüne geçebilmek amacıyla bireysel başvuruları kabul etmeye başlayan Anayasa Mahkemesi (AYM), kendisine gelen şikayetlerin hiçbirini kabul etmeyerek rekor kırdı. Geçen yıl 24 eylülde bireysel başvuru almaya başlayan AYM, kendisine gelen 3 bin 500 başvurunun hiçbirini kabul edilebilir bulmadı.

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz 22 martta kendisine gelen bireysel başvurulara ilişki bir istatistik yayımladı. Buna göre, söz konusu tarihe kadar AYM’ye 2 bin 724’ü “adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesi olmak üzere 3 bin 421 başvuru geldi. Yüksek Mahkeme’de bu konuda görevli komisyonlar 366 dosya ve ilgili bölümler ise 25 dosyaya ilişkin kabul edilemez kararı verdi. İstatistik içerisinde herhangi bir başvuruya ilişkin “kabul edilebilir” bilgisi ise yer almadı. Geçen süre içerisinde bireysel başvuru almaya devam eden Mahkeme, son duruma ilişkin dün resmî internet sitesinde yeni bir istatistik yayımladı. Bilgiler içerisinde yine “kabul edilebilir” bir ifade yer almadı.

 ADNAN KESKİN/ANKARA - 18.05.2013

Hits: 12936