TEKEL İŞÇİLERİ VE AVUKATLAR

~ 27.01.2010, Av. Bahattin YAVUZ ~

Ankara’da “TEKEL” eylemi var. Eylemciler sanki tek el olmuşlar ve bir zafere doğru koşar gibi ellerini birleştirmiş yaşıyorlar. Kızılay, Sakarya adını Kurtuluş Savaşından almış ama şimdi TEKEL’in kurtuluşuna ev sahipliği yapıyor.

Her Ankaralı gibi bende, geçen hafta Tekel işçilerinin içindeydim. Ocak ayında, kar, kış, soğuk demeden, Diyarbakırlısı, Adıyamanlısı, Trabzonlusu, tütün üretilen her yerden işçiler ile görüştüm. Gecenin 11:00 nde ateşin yanında çay ikram ettiler, tatlı ikram ettiler, sanki sizde bize bir el uzatın der gibiydiler.

Şu ekonomik kriz ortamında tek amaçları ekmeğine sahip çıkmak olan Tekel işçilerinin travmalarını, içimden duyarak yaşadım. Ne yapabilirdim ki, maaşını almış bir memur gibi, bir kasa portakal mı dağıtsaydım, yoksa bir esnaf gibi bir tatlı mı ikram etseydim. Ben bir hukukçuydum…

Bu durumda, bir Avukatlar ne yapar?

Türkiye Barolar Birliği ne yapar?

Ankara Barosu ne yapar?

Kamu Kurumu niteliğinde olan Ankara Barosu bir meslek örgütü ise, 500 metre mesafedeki TEKEL eylemine karşı sahipsiz kalmamalı. Tekel işçilerinin ekmeğinin bir ucundan da o tutmalı diye düşündüm ve hemen bu önerimi, işçi kardeşlerimle paylaştım. Çünkü Ankara Valiliği, ihtar çekmiş ve çevreye zarar verildiği gerekçesiyle,  eyleme son verilmesini istemişti.

Bu eylem hukuka uygun mu? Aykırı bir yönü var mı? Şu ana kadar neden hoşgörü gösterilmişken, şimdi ne oldu da 45 gün sonra eylem dağıtılmak isteniyor. Yoksa, işçilerin mücadele azmi nasıl olsa tükenir mi, sandılar. Kamuoyunun bu kadar çok desteklemesinden mi korktular?

Mevcut iktidara karşı, emeğe sahip çıkmak avukatlar için tarihi bir misyon olmaz mı ?.

O HALDE NE YAPILMALI?

Bu eylem boyunca BAŞKENT BAROSU, üyeleri için gönüllülük esasına göre nöbetçi avukatlık sistemini uygulamaya hemen ve derhal koymalıdır.

Nöbetçi Avukatların sağlayacağı yararları şu şekilde özetleyebiliriz:

1-Moral destek,

2-İdare ile işçiler arasındaki hukuki sorunlarda arabuluculuk,

3-Fiili durumlara karşı hukuki önlemler alınmasına öncülük etmek,

4-Yasal hakların kullanılmasının önünü açmak,

5-Gerekirse haksızlıklara karşı toplu katılımlarla, işçilere destek olmak, vs.

EVET…. Ankara Barosu ve avukatlar bu önerimize ne der ?….

Av. Bahattin YAVUZ | Tüm Yazıları
Hits: 2356