ÇEŞM-İ CİHAN'A KIYMAYIN

~ 07.07.2014, Yeşim TURAN ~

 

Çok zamandır görmek istediğim Amasra’yı hafta sonu gördüm. Çeşm-i Cihan (Dünyanın Gözü) adını hak eden bir doğa harikası Amasra. Amasra’yı görmekten mutlu oldum. Ancak Amasra için tasarlananları duyunca üzülmemek elde değil...

 

Bu güzelliği termik santral uğruna yok etmeye karar verilmiş. Amasra’ya termik santral yapılacak. Bu güzelim yeşillik zehirli gazlarla adeta boğulacak. Çeşm-i Cihan kör olacak kısaca.

Edindiğimiz bilgilere göre yörede kömür madenciliği yapan Hema, termik santrallerle kârını katlamak istiyor. Ancak yöre, yoğun sisli iklimi dolayısıyla bu tür bir sanayi kuruluşu için uygun değil. Yöre halkı, bu güzelliği korumak için ellerlinden geldiğince mücadele ediyor. Ancak desteğe ihtiyaçları var. Türkiye Barolar Birliği bu konuda desteğini gösterdi. 24 Haziran 2014 tarihinde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Fevzioğlu, Bartın Platformu'nun Hükümet Caddesi’ndeki dilekçe standını ziyaret ederek Amasra’da yapılmak istenen termik santrale karşı hazırlanan dilekçeyi imzalayarak, Bartın ve Amasra halkının her zaman yanında olduğunu ifade etmişti.

Amasra’nın yaşam mücadelesine destek olmak hepimizin görevi…

Yeşim TURAN

Nisan 2010’da kurulan Bartın Platformu bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Platform 30 Mayıs 2014 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

 

BARTIN PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI (30 Mayıs 2014)

Tarihsel ve doğal güzellikleriyle bir turizm cenneti olan Amasra’yı, termik santrallere kurban etmek isteyen güçler işbaşında. Amasra’da termik santral tartışmaları başladığından bu yana hiçbir zaman tehlikeye bu kadar yakın olmamıştık. Daha önce termik santral aleyhine görüş veren devlet kuruluşlarının görüşleri olumluya çevriliyor ya da olumsuz görüşler olumluymuş gibi değerlendirmeye alınıyor. Termik santral lehine görüş veren bürokratlar, amirleri tarafından baskı altında kaldıklarını itiraf ediyorlar. O amirlere o emirleri kim verdiğini çok iyi biliyoruz. Amasra’ya bu ihanete asla müsaade etmeyeceğiz.

Termik santral ÇED sürecini bir kumpanyaya çevirip devleti küçük düşüren bürokrat ve siyasetçilerden elbet hesap sorulacak. Bir taraftan UNESCO Geçici Miras Listesi’ne girmiş olan Amasra Kalesi’ni kalıcı listeye sokmak için çalıştaylar düzenleyen Kültür  ve Turizm Bakanlığı’nın diğer taraftan Amasra’da tarihi ve turistik bir değer yoktur diyen ÇED görüşünü, yörede su ürünleri ve tarımsal üretim açısından bir sakınca yoktur diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görüşünü, termik santral bacalarından çıkacak gazların enversiyon tehlikesiyle yol açabileceği ölümleri sorgulamadan, termik santral yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur diyen Halk Sağlığı Müdürlüğü görüşünü ve benzer nitelikteki görüşleri elbet sorgulayacak ve sorumlulardan hesap soracağız.

Amasra’ya bağlı Tarlaağzı ve Gömü köylerinde termik santral yapılmasına daha önceki ÇED süreçlerinde ciddi nedenlerle izin verilmemişti. O nedenler hala ortada dururken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve sayın bakan İdris Güllüce, Hema Entegre Termik Santraline nasıl izin vereceğini merak ediyoruz. Aynı şirketin komşu parselde yapmak istediği Batı Karadeniz Entegre Termik Santrali’ne yerinin uygun olmadığı gerekçesiyle 2013 yılında izin vermeyen sizler değil miydiniz?

Gerek şirketin tavırları, gerek de baskı altından kalmış bürokrat ve yerel politikacıların tutumları dünya cenneti Amasra’ya kıymayı göze alan oluşumun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan güç aldığını işaret ediyor. Şirketin propaganda çalışmalarının bir parçası gibi davranan ve yeni yılın ilk gününü bile şirketin Amasra’daki tesislerini gezecek kadar kendini şirkete yakın hisseden sayın Taner Yıldız, termik santralin yol açacağı facialardan sonra öncekilerde olduğu gibi Amasra’nın da  cenazesini mi kaldırmaya gelecek?

Bakanlar, politikacılar, bürokratlar geçicidir, fakat Amasra’nın güzelliği kalıcıdır. Bartın-Amasra halkı Amasra’ya kimsenin kıymasına müsaade etmeyecektir. Termik santrale karşı tepkimizi daha önce yaptığımız gibi meşru sınırlar içerisinde sürdüreceğiz. Bugün burada dağıttığımız yetkililere ve Bartın-Amasra halkına uyarı niteliğindeki el ilanlarıyla, bütün Amasra severleri 5 Haziran Çevre Günü’nde Amasra-Gömü arasında oluşturacağımız insan zincirine katılmaya çağırıyoruz. Gelin Bartın-Amasra Halkının geleceğini düşünmeyenlerin aklını başına getirelim ve kıymetini bilmeyenlere Amasra’nın değerini birlikte öğretelim.

Saygılarımızla…

 Yeşim TURAN | Tüm Yazıları
Hits: 1058