Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İpek Medya Grubu'na el konulması Anayasa'nın 30.maddesine aykırı
28 Ekim 2015

İpek Medya Grubu’na bu güne kadar hiçbir terör örgütüne uygulanmayan Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 133. Maddesi ile el konulması işlemi Anayasa’nın 30. maddesinin de ihlali anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Avukat Kamil Ata, Anayasa’nın 30. Maddesinin hükmünün açık olduğuna dikkat çekerek, “Anayasamızda basın araçlarının zapt ve müsadere edilemeyeceği açık bir şekilde anlatılıyor. Anayasaya göre, suç aleti olsa bile böyle bir şey yapılamayacağını söylüyor ki burada suç aleti gibi bir durum da söz konusu değil. İşte buna rağmen İpek Medya Grubu’na el konulmaya çalışılması bir Anayasa suçudur. Bu suçu işleyenler de müebbet hapis cezasına çarptırılır. Kanunsuz emirleri uygulayan kamu görevlilerinin hepsi suç işlemiştir.” dedi.

Anayasaya göre İpek Medya Grubuna veya başka bir medya grubuna el konulması aykırı. Suç aleti olsa bile ki böyle bir durum da ortada yok, yine el konamaz deniyor.

Anayasa`nın “Basın Araçlarının Korunması” başlıklı 30. Maddesinde ne deniyor: “Kanuna uygun şekilde basın işletmesi olarak kurulan basımevi ve eklentileri ile basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alıkonulamaz.”

 

http://www.bugun.com.tr/gundem/ipek-medya-grubuna-el-konulmasi-1897021.html

[Bu yazı 844 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™