Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Kopyacı hâkim ve savcıların kararları yok hükmünde'
29 Eylül 2015

Meslekten ihraç edilen 37 hâkim ve savcının, haklarında karar verdiği sanıkların avukatları, bu kişilerin kararlarının yok hükmünde olduğunu belirtti. Yargıtay'a dilekçe yağdıran avukatlar yeniden yargılama talebinde bulundu

HSYK 2. Dairesi, 6 Mayıs 2012'de avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavında, soru ve cevapları önceden elde ederek kopya çekerek, sınavı haksız, hileli ve şaibeli şekilde geçtikleri belirlenen 37 hâkim ve savcının mesleğe kabul kararını geçen haziran ayında kaldırarak haklarında ihraç kararı verdi. Bu kararın ardından, bu hâkim ve savcıların girdikleri davalarla ilgili Yargıtay'a temyiz dilekçeleri yağdı. Üç yıl boyunca görev yapan hakim ve savcıların girdikleri davalarda yargılanan çok sayıda tutuklu ve tutuksuz sanığın avukatı, Yargıtay Ceza dairelerine gönderdikleri temyiz dilekçelerinde, bu hâkim ve savcıların altına imza attığı karar ve taleplerinin mesleğe kabul kararlarının kaldırılmasıyla birlikte yok hükmünde sayılacağını, verdikleri kararların da geçersiz sayılması gerektiğini belirtti. Haklarında inceleme yapılarak meslekten el çektirilen bu hâkim ve savcıların altında imzası bulunan karar, iddianame, mütalaa gibi taleplerinin kesin karar niteliği taşımadığını belirten avukatlar, ihraç edilen hâkimlerin bireysel olarak ya da heyetlerde oy birliğiyle aldıkları kararlar ve muhalefet şerhleri ile savcıların verdiği mütalaa ve yürüttükleri soruşturmalar, hazırladıkları iddianameler ile topladıkları delillerin vasıf ve mahiyeti olmadığını, bu çerçevede müvekkilleri hakkındaki kararlar da yok hükmünde olduğu için, yeniden yargılama talebinde bulundular. Yeni adli yılın açılışıyla birlikte yüzlerce dilekçe ile karşılaşan Yargıtay'ın ilgili ceza daireleri talepleri büyük titizlikle inceleyip buna göre karar verecek.

 

http://www.sabah.com.tr/gundem/2015/09/29/kopyaci-hkim-ve-savcilarin-kararlari-yok-hukmunde

[Bu yazı 1883 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™