Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Bazı hukuk büroları yurttaşlara karşı suç işlemektedirler
24 Haziran 2015

 Baroların dikkatine

Bazı Hukuk Büroları kanunsuz bir şekilde yurttaşların huzur ve sükununu ihlal etmektedir. Bunu yaparken de yasaları ihlal etmekten, meslek etiğine aykırı davranmaktan hiç çekinmemektedirler. Yurttaşlara gönderdikleri mesajlarda yalan beyanlarla yurttaşları tehdit ederek borç ödemeye zorlamaktadırlar. Üstelik bu mesajları hiç borcu olmayan kişi veya kişilere de göndermektedirler.  İşte bir mesaj:

 

Mesaj gönderilen site okurunun Turkcell’e herhangi bir borcu yoktur. Kaldı ki borçlu olsa bile mesajda yazılanlar yalana dayalı şantajlardır.

Taahhüdü İhlal Suçu

Mesajda okurun taahhüdü ihlal suçundan ceza aldığı, cezanın Yargıtay’ca onaylandığı iddia edilmektedir. Bu iddia tamamen yalandır. Taahhüdü ihlal suçu icra memuru önünde yapılan taahhütler için söz konusu olabilir. Bunun için kesinleşmiş bir borcun olması ve ödeme taahhüdünün icra memuru önünde yapılması gerekir. Özel sözleşmelerle yapılan taahhütlerin yerine getirilmemesinden bir suç oluşmaz.

Mesaj özü itibari ile hukuk adına söylenmiş yalan beyanları içermektedir. Böyle bir mesaj kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçunu oluşturduğu gibi avukatlık mesleğinin etik kuralları ile de bağdaşmaz.

Baroları görevlerini yapmaya, ilgilileri hakkında disiplin kovuşturması yapmaya, Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz.  Bu tür şantj mesajları alan yurttaşlar site iletişiminden bize ulaşıp durumlarını bizimle paylaşabilirler.
adaletbiz

 

[Bu yazı 1864 kez okundu]
Yorumlar -1-
okuyucu26 Haziran 2015 Cuma 19:40:46

Vatandasi aldatmak ve korkutmak onlara gore cok olağan bi durum.Benim de başıma geldi.Mesajdaki numarayı arayip benim borçlu olmadığımı böyle bir durumla ilgim olmadığını söylediğimde çok pişkin bir şekilde o zaman yakinisinizdir dedi.Biraz hukuk bilgim var.Benim numaramı siz resmi olarak bulamazsınız 118 lerde kayitli degil takip belgesinde de yok borçlu da numaramı vermemiş bana bu şekilde ulaşmayı nasıl becerdiniz dedim programa yaziyorlarmis borclunun tc sini benim bilgilerim cikiyormusum böylece bunu da öğrenmiş oldunuz dedi utanmadan.Kisisel bilgilerin gizliliğine aykırı değil mi dedim sonra konuyu değiştirdi kapatti bir daha arayınca da açmadi.Sonradan öğrendim ki piyasa da kaçak programlar var icra takip eden Bürolar dan bazıları bu programları kullanıp borçlu ile ilişkili kişilerin bilgilerini hukuka aykırı şekilde elde ediyorlar.Dedigim gibi çok da pişkinler ve onlara göre olağan bir durum bu.Bi de bunu yapan HUKUK BÜROSU adında hukuk var.Yaziklar olsun.

BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™