Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Gaz fişeğiyle vurulan 'Marjinal', davayı kazandı
14 Haziran 2015

Eski İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun İstanbul’da 2013 1 Mayıs’ında polisin attığı biber gazı fişeğiyle ağır yaralanmasının ardından ‘marjinal’ ve ‘tam bir radikal’ dediği Dilan Alp, İstanbul valiliğine karşı açtığı davayı kazandı.

Mahkeme, Dilan Alp’e duyduğu elem ve ıstıraba karşılık olarak 10 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre, Mutlu’nun Alp’e ilişkin açıklamalarının BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Avrupa Sözleşmesi ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun ihlali anlamına geldiğine hükmeden mahkeme, basın yoluyla yapılan açıklamada valiliğin kusurlu olduğuna hükmetti. Olaydan altı ay sonra Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hazırladığı raporda da Alp hakkındaki ‘marjinal’ ve ‘tam bir radikal mensup’ şeklindeki açıklamanın kişinin onurunun kırılmasına ve toplumdan dışlamasına neden olduğu vurgulanmıştı. Alp’in 18 yaşından küçük ve sabıkasız olduğuna dikkat çeken Kamu Denetçiliği Kurumu, “Açıklamada ismi verilmiş, örgüt üyesi olduğu belirtilmiştir. Valinin ifadeleri görünür gerçeği ifade etmekten uzaktır. Suçluluğu sabit oluncaya kadar herkes masum sayılır” denilmişti. Kamu Denetçiliği Kurumu, ‘masumiyet karinesi, kimliğin açıklanmaması ve hiçbir çocuğun onur ve itibarına haksız olarak saldırıda bulunulamayacağı’ ilkelerine aykırı haraket ettiğini belirtmiş, bu hususta İçişleri Bakanlığı ve İstanbul valililiğine tavsiyede bulunma kararı almıştı. İstanbul 5’inci İdare Mahkemesi’nde görülen davada kurumun bu görüşleri temel alınarak, Alp’e 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi.

 

 

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/gaz-fisegiyle-vurulan-marjinal-davayi-kazandi-h90321.html

 

[Bu yazı 1134 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™