Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
SEÇİMDEN SONRA
26 Mayıs 2015, Av. Reha TAŞKESEN
, Av. Reha TAŞKESEN

Hep önümüze bakıyoruz.

 

            Seçimin sonucunu tahmin etmeye çalışıyoruz.

 

            Yani 2 hafta sonrası ile ilgiliyiz.

 

            Sonrasını hiç düşünmüyoruz.

 

            Siyasi yaşıyoruz!

 

            Siyaseti şekillendiren diğer etkenleri görmüyoruz.

 

            Yani, yüzeysel yaşama alışkanlığımız devam ediyor. Okumuyoruz, araştırmıyoruz, incelemiyoruz.

 

            Önce yine durum tespiti yapalım. 29.12.2011 tarihinde yazdığımız “Sonraki Türkiye ve Yeni Yaklaşımlar” konulu yazımızda geleceğe yönelik “keşke doğru olmasaydı” diyebileceğimiz görüşler beyan etmişiz.

 

             “Yüksek düzeyde işsizlik var denildiği noktada, işçi arıyorum ama bulamıyorum denildiğine tanık olunabilmektedir.”

 

            “Ülke bölünme sürecine girmiştir diye düşünürken, hayır örgüt dağılma noktasındadır denildiği duyulabilmektedir.”

 

            “Dış politika bakımından hatalar yapıldığına dikkat çekilirken, komşularımızla bütün sorunlarımızın çözülme aşamasında bulunduğumuz öne sürülebilmektedir.”

 

            “Hukuk Devleti” oluyoruz derken hızlı bir şekilde “Polis Devleti”, “Demokrasimiz Gelişiyor” derken “Otoriter Devlet”, “Anayasal Güvence” altında yaşıyoruz derken “Özgürlüklerin Yok Sayıldığı” bir ortama gidiyor olduğumuza vurgu yapmışız.

 

            Yine o günlerde “söylemlerimiz, dizilerimiz, filmlerimiz, yazılarımız hemen her şeyimiz geçmişimizle ilgilidir. Geleceğe sırtımızı dönmüşüz, geçmişimizle hesaplaşıyoruz” demişiz.

 

            Gerçekten de bir Türkiye bu zamandan alınarak geçmişe taşınmış ve sanki geçmişte yaşamaya zorunlu kılınmıştır.

 

            Bu ikilem ve soru içeren cümlelerimizin artık bugün yanıtı bellidir ve bilinmektedir.

 

            O zaman da ve şimdi de sorumuz şudur:

 

            Sonraki Türkiye nasıl olacak?

 

            Seçimden sonra nasıl bir Türkiye’ye uyanacağız?

            Dünya’nın gündemini ve gittiği istikameti doğru anlamak zorundayız.

 

            Yazılarımızda sürekli vurguladığımız gibi küresel, bölgesel, ülkesel düzlemleri kaçırmadan ve siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik ile ilgili kuvvet çarpanları/etkenler bir bütün olarak dikkate alınmadan yapacağımız çözümlemelerin bizi doğru bir sonuca ulaştırabileceğine de inanmıyoruz.

 

            Sonuçlara bakmalıyız.

 

            Küresel ölçekte; Rusya-Ukrayna, İslam Devleti (Suriye/Irak), Çin-Japon gerginliği üç kriz konusu olarak dikkate alınmaktadır. Bunlardan 2 tanesi Türkiye’nin yer aldığı coğrafyada ve hemen Türkiye’ye bitişik alanlardır.

 

            Bölgesel ölçekte; İslam Devleti (Suriye/Irak), Yunanistan, Gürcistan, Ermenistan, İran mevcut ve olası kriz alanları olarak işaret edilmektedir. Bu birinci kuşak ülkeler Türkiye’nin komşusudurlar. İkinci kuşak kriz alanı ise Karadeniz’de ve Akdeniz’de Türkiye’nin deniz hak ve menfaatlerinin korunması hususunu da kapsamak suretiyle Kırım, Azerbaycan ile birlikte Ortadoğu, Arabistan Yarımadası ve Kuzey Afrika coğrafyasını içine almaktadır.

 

            Ülkesel ölçekte; Ekonomi, Kürt Konusu, Cemaat Yapılanması öne çıkan ve Demokrasi, Hukuk Devleti, İnsan Hakları gibi konular da olası sorun alanları olarak görülmektedir. “Bağımsız Yargı” ise artık bir zorunluluktur.

 

            Kuvvet çarpanları bakımından konuları ele alırsak:

 

            Türkiye’nin “Siyasi Güç” etkeni önemli ölçüde aşınmış, Türkiye bulunduğu coğrafyada dahi “iyi komşuluk ilişkileri” bakımından itibar kaybı yaşamış ve güvenilir ülke olma özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir. İçeride ise etnik ve dini ayrımcılık nedeni ile siyasi bir parçalanma süreci yaşanmış ve olası sorunlara zemin oluşturabilecek bir ortam ortaya çıkmıştır.

 

            “Ekonomik Güç” etkeni ivmesini yitirmiştir. Kusurlu dış politika uygulamaları ile bitişik coğrafyadaki pazarlar yok edilmiştir. Önemli sanayi sektörleri durağan bir sürece girmiştir. İhracat azalmıştır. Türkiye’nin borç yükü 10 yıl içerisinde 5 kat artmış, “Hane Halkı Borç Yükü” risk oluşturacak derecede yükselmiştir.

 

            Uygulanan ayrımcı siyaset nedeni ile iyi ve zor günde birlikte hareket eden “Sosyal Güç” etkeni kırılgan bir noktaya gerilemiştir.

 

            “Güvenlik Gücü” etkeni ise çok dikkatle izlenmesi gereken bir sürece sokulmuştur. Bir devletin ve ülkesinin “bekasının ve refahının” sigortası olan bu etken, geride kalan 10 yıl içerisinde tasarlanarak ve kasıtlı olarak itibarsızlaştırılma ve fiziksel olarak da sorumluluklarını yerine getirememe noktasına çekilmiştir. “Caydırıcı Olma” özelliği kırılmıştır.

 

            Bu koşullar altında şimdi de seçimin olası sonucuna göz atalım isterseniz.

 

            İktidar partisinin oyları azalacak, muhalefet partilerinin oyları ise biraz yükselecektir. Seçim sonucunun en heyecan veren hamlesi ise bir partinin barajı geçebilmesi hususudur. Gerçekte seçim sonrasının siyasi resmi de bu partinin elde edeceği sonuca göre şekillenecektir.

 

            Ancak, bu siyasi sonuca yönelik değerlendirmeler yapılırken, göz ardı edilen husus ise yukarıda ortaya koyduğumuz Türkiye tablosudur.

 

            Seçimin sonucu ne olursa olsun, seçimden sonra Türkiye bu önemli sorunlarla yeni bir evreye devinim yapacaktır.

 

            Türkiye bu dev sorunlar ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.

 

            Diğer yandan Türkiye’nin yeniden istikrar kazanması için bir “Restorasyon Dönemi” yaşaması da kaçınılmaz görünmektedir.

 

            Seçimin sonucu mutlaka önemlidir. Daha iyi bir sonuç için de gayret gösterilmelidir.

 

            Bu daha iyi sonucun sorumluluk yükleyeceği siyasi kadrolar etkin ve yetkin olabilmelidirler.

 

            Siyasi kadrolar Türkiye’nin küresel, bölgesel ve ülkesel sorunlarının çözümü istikametinde hazırlıklı olmalıdırlar.

 

            Kuvvet çarpanları ya da güç etkenleri iyi analiz edilmelidir. Türkiye’nin yeni serüvenler yaşama ihtiyacı bulunmamaktadır.

 

            Olmazsa olmaz koşul yargısal bağımsızlıktır.

 

            Ekonomi önemli ve önceliklidir.

 

            Güvenlik alanı süratle onarılmalıdır.

 

            Bütün yukarıda kaleme aldıklarımız Osmanlı İmparatorluğu döneminde de “Sevkülceyş Dersi” kapsamında öğretiliyordu[1].

 

            Osmanlı özentisi içerisinde bulunanlar belki bu şekilde daha iyi anlarlar ve merak ederler de öğrenirler diye hatırlatalım istedik.

 

            Seçimin Türkiye için doğru bir sonuç vermesini temenni etmekteyiz.

 

                                                                                              Av. Reha Taşkesen

                                                                                              Ankara, 25.05.2015[1] RT, Sevk (İdare/Yönetme) ve Ceyş (Asker/Ordu) sözcükleri Osmanlıca olarak SEVKÜLCEYŞ olarak ifade edilerek bugünkü anlamda STRATEJİ sözcüğünün karşılığı olarak kullanılmıştır. Ancak, dönemin bir süper gücü olan Osmanlı İmparatorluğu bu sözcüğün anlamına uygun önemli başarılar elde etmiştir. Bugün Osmanlı özentisi içerisinde bulunanların ise SEVKÜLCEYŞ kavramının çok uzağında oldukları anlaşılmaktadır. Osmanlı Tarihi konusunda da ilk sınavda sınıfta kalmaları kaçınılmazdır.

 

[Bu yazı 1625 kez okundu]
Av. Reha TAŞKESEN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [57]
[21 Temmuz 2016] İVEDİLİKLE ... [26 Ocak 2016] EKONOMİDE GELİŞMELER (II) ... [11 Ocak 2016] EKONOMİDE GELİŞMELER (I) ... [28 Eylül 2015] İNSAN ONURU ... [18 Ağustos 2015] MEŞRUİYET ... [27 Temmuz 2015] YİNE FİKİR DEĞİŞTİRDİ ... [25 Haziran 2015] SÜLEYMAN DEMİREL DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI ... [29 Nisan 2015] DÜNYANIN İSTİKAMETİ - 2 (III) ... [15 Nisan 2015] DÜNYANIN İSTİKAMETİ - 2(II) ... [18 Mart 2015] DÜNYANIN İSTİKAMETİ - 2 ... [30 Aralık 2014] FİLİSTİN TOPRAKLARI IV ... [22 Aralık 2014] FİLİSTİN TOPRAKLARI III ... [17 Aralık 2014] FİLİSTİN TOPRAKLARI II ... [12 Aralık 2014] FİLİSTİN TOPRAKLARI ... [30 Ekim 2014] DEMOKRASİ VE KALKINMA ... [29 Mart 2014] DÜNYANIN İSTİKAMETİ ... [2 Ocak 2014] BİLGE KİŞİ İLE SÖYLEŞİ ... [25 Aralık 2013] ÇILGIN TÜRK ... [30 Eylül 2013] SOLUKLAŞAN DEVLET SURİYE (V) ... [19 Eylül 2013] SOLUKLAŞAN DEVLET SURİYE (IV) ... [9 Eylül 2013] SOLUKLAŞAN DEVLET SURİYE (III) ... [2 Eylül 2013] SOLUKLAŞAN DEVLET SURİYE (II) ... [27 Ağustos 2013] SOLUKLAŞAN DEVLET SURİYE (I) ... [30 Haziran 2013] ÇATIŞMA ORTAMININ DEĞİŞEN KARAKTERİ ... [3 Ocak 2013] 2030 ... [20 Kasım 2012] İNŞA-İ HAK ... [5 Kasım 2012] İLERLE(ME)ME RAPORU ... [13 Eylül 2012] SUÇLULAR AYAĞA KALKSIN ... [27 Temmuz 2012] TORBA YASA AYKIRI DÜŞÜNCELER ... [4 Haziran 2012] TÜRK HUKUK KURUMU ... [2 Mayıs 2012] TÜRKİYE VE NATO ... [14 Nisan 2012] STRUMA VE HOCALI ... [12 Mart 2012] Devlet Sırrı Kavramı Ve Hukuk Devleti ... [22 Şubat 2012] OLAĞANÜSTÜ DÖNEM HUKUKUNUN GEÇERSİZLİĞİ ... [29 Aralık 2011] SONRAKİ TÜRKİYE VE YENİ YAKLAŞIMLAR ... [24 Aralık 2011] AVRASYA BİRLİĞİ ... [16 Ekim 2011] HUKUKUN HUKUKSUZLUĞU ... [16 Ağustos 2011] ASKERLER VE SİLAHLI KUVVETLER ... [10 Temmuz 2011] Yeni Anayasa Ve Savunma / Savunmaemekçileri ... [10 Haziran 2011] SEÇİM SONRASI ... [29 Mayıs 2011] Küresel Ceza Hukuku Uluslararası Ceza Mahkemesi ... [30 Nisan 2011] GELECEĞİ GÖREBİLME ... [1 Nisan 2011] Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ... [10 Şubat 2011] HUKUK DEVLETİ ... [31 Aralık 2010] ANKARA ... [29 Kasım 2010] SİYASİ PARTİLERDE LİDER VE KADRO DEĞİŞİMİ ... [11 Kasım 2010] CUMHURİYET HALK PARTİSİ ... [29 Ekim 2010] BİRLEŞEBİLME/AYRIŞABİLME YETENEĞİ BARO SEÇİMLERİ ... [1 Ekim 2010] HALK OYLAMASI VE ALINAN DERSLER ... [27 Nisan 2010] NÜKLEER ENERJİ VE NÜKLEER SİLAH ... [15 Nisan 2010] ZAMANLAMA ... [12 Nisan 2010] HUKUK DOLU GÜNLER ... [24 Mart 2010] NEVRUZ ... [20 Mart 2010] 24 NİSAN ... [9 Şubat 2010] ÖZGÜR DÜŞÜNEBİLMEK ... [31 Ocak 2010] DEĞİŞİM VE HUKUK ... [16 Ocak 2010] DEĞİŞİM ...
Av. Reha TAŞKESEN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™