Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtay Eşten Habersiz İpoteğe Dur Dedi!
23 Nisan 2015

Kocasının kendisinden habersiz evini ipotek ettirmesini mahkemeye taşıyan kadın, Yargıtay tarafından haklı bulundu ve bankanın itirazı geri çevrildi

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, “eşten habersiz konulan ipoteğin iptal edilmesi” kararını onadı. Yargıtay'a konu olan olay 2011'de İstanbul'da yaşandı. Mehmet P., eşi Nurten P.'den habersiz olarak ikamet ettikleri evi ipotek göstererek bir bankadan kredi çekti. Mehmet P. borçlarını ödeyemeyince evlerine icra takibi yapıldı.

Bunun üzerine Nurten P. kendisinin bu durumdan haberdar olmadığını belirterek, ipoteğin kaldırılmasını ve icra takibinde evin satışının durdurulması için hem kocasına hem de bankaya dava açtı. Yerel mahkemede görülen davada mahkeme heyeti, eşin rızası alınmaksızın aile konutuna ipotek konulmasının yasalara aykırı olduğuna hükmetti. Hüküm, davalı banka tarafından temyiz edildi.  

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Davacının, kocasının borçlarını bilmemesi hayatın olağan akışına aykırıdır” diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu. Son sözü söyleyen Hukuk Genel Kurulu'nun yerel mahkemenin kararını onamasıyla karar kesinleşti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.turktime.com/haber/Yargitay-Habersiz-Ipotege-Dur-Dedi/333455

[Bu yazı 1239 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™