Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtay, bankaların şirketlerden aldığı masraflar hakkında emsal bir karar verdi.
17 Mart 2015

Daha önceden Tüketiciden alınan, dosya masrafları ve komisyonların iadesi şimdede şirketler için geçerli oldu , bunun için Yargıtayın  verdiği emsal kararla şirketlerin bankalara son 10 yılda ödediği masrafları ticari temerrüt faiziyle geri alabilecek. 

Bir şirketin Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtması sonucu. Davacı şirket bankanın, operasyon masrafı, tahsis masrafı, teslim masrafı, mesaj gönderme komisyonu, komisyon ücreti, devre sonu operasyon ve bankacılık hizmet masrafı, operasyon komisyon masrafı gibi isimler altında haksız ödemeler tahsil ettiğini belirterek, bu tutarların geri ödenmesini talep etti. Bankanın avukatı davanın reddini istedi. Yargıtayın  verdiği karar da yerel mahkeme ile aynı doğrultuda oldu. Toplamda 10.000 TL’yi bulan masrafların ticari temerrüt faizi ile birlikte şirkete ödenmesine karar verildi. 

Yargıtay’ın  Bu kararı emsal niteliği taşıyor. Şirketler, bankalara ödedikleri masraflar ile ilgili dava açarak bu bedelleri ticari temerrüt faiziyle birlikte geri alabilir.


 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.aktifihale.com/haberler.php?oku=103

[Bu yazı 942 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™