Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Emekli Avukata Prim Borcu Şoku
8 Mart 2015

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Antalyada 5 yıl önce emekli olan avukat Hakan Evcin'e 5 yıl sonra prim borcu çıkardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Antalyada 5 yıl önce emekli olan avukat Hakan Evcin'e 5 yıl sonra prim borcu çıkardı.

Antalya Barosu avukatlarından Hakan Evcin, 2010 yılında emekli oldu ve emekli maaşını almaya başladı. Hükümetin borçların yapılandırmasıyla ilgili kararı gereği çıkartılan 6552 sayılı kanun kapsamında Evcin'in ev adresine, kısa süre önce SGK Başkanlığı'ndan tebliğ gönderildi. Tebliğde 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin sigorta prim borcu olduğu ve yapılandırmaya başvurması gerektiğinin bildirildiğini kaydeden Evcin, SGK'ya başvurduğunda 21 bin 495 TL prim borcu ve 7 bin 18 TL gecikme faiziyle birlikte 28 bin 513 TL toplam borç gözüktüğünü öğrendi.

Borca itirazda bulunan ve iptalini isteyen Avukat Evcin, "Prim borcu olan biri zaten emekli olamaz. Emekli olan birinin de prim borcu olması mümkün değil. Sigortamı yatırmamış olsam, Baro beni meslekten atardı" dedi. Emekliliğinden sonra çalışmaya devam ettiğini de belirten Evcin, "Emekli kişi eğer çalışmaya devam ediyorsa sıfırdan prim alınmaz. Maaşından sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılır. Emekli olduğumdan bu yana zaten bu kesinti emekli maaşımdan yapılıyor. Dolayısıyla bu açıdan da borcun olması mümkün değil" diye konuştu.

ÇIKARTILAN BORCA DİKKAT EDİN

İtiraz etmesi gerektiği ve borcun ancak o şekilde iptal edilebileceğinin belirtildiğini kaydeden Evcin şu uyarıda bulundu:

"Amacım insanları bilgilendirmek. Devlet ya da başka kurumlar her an sizi borçlu gösterebilir. Eğer araştırmazsanız ödemek zorunda kalabilirsiniz. Her şeyi kabul etmemek, incelemek ve gerekli itirazlarda bulunarak hakkınızı aramanız gerekiyor. Borcunuz olabilir ama miktarlarında da yanlışlıklar olabilir."

Evcin, sözkonusu borca ilişkin de herhangi bir borcu olmadığı ve iptal edilmesine yönelik itirazda bulundu. - Antalya


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.haberler.com/emekli-avukata-prim-borcu-soku-7048522-haberi/

[Bu yazı 1142 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™