Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Avukatları zorla dışarı attılar
27 Şubat 2015

Ankara’da 54 polisin gözaltına alındığı algı operasyonuyla ilgili açıklama yapan avukatlar, Emniyet’te karşılaştıkları skandal uygulamaları anlattı. Avukat Abdulkadir Özgül, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde kendilerine fizikî güç uygulandığını ve hakaret edildiğini söyledi. Polislerin kendilerine, “Burada bizim kurallarımız geçer.” dediklerini aktardı. Özgül’ün açıklamalarının ardından Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi yetkilileri, Emniyet’e gelerek yaşanan hukuksuzluklara ilişkin tutanak tuttu.

Ankara Savcısı Halil Maçkaya tarafından yürütülen algı operasyonunda terör örgütlerine darbe vuran 54 polis önceki gün gözaltına alınmıştı. Ancak Emniyet mensuplarına hukuk dışı muamelede bulunulduğu ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde gözaltındaki polislerin Avukatları adına açıklama yapan Abdulkadir Özgül, hakaret ve kötü muameleye maruz kaldıklarını şöyle dile getirdi: “İsmini vermeyen komiserler kötü muamelede bulundu. Tutanak tutmak için isim sorduğumuzda ‘Sen kimsin de adımı söyleyeceğim, sen kimsin de sana sicilimi söyleyeceğim?’ şeklinde cevaplar aldık. Polisler, avukatlara hitaben ‘Burada bizim kurallarımız geçer.’ diyor. Bunu tutanağa geçiririz dediğimizde, üzerimize yürüdüler. El hareketleri ile bize tehditte bulundular. İfade alma işlemleri, müvekkillerimizin yanında avukatları olmasına rağmen engelleniyor. İfade alma sırasında 3 arkadaşımız müvekkillerinin yanında durabilir. İçeride bir avukat varken, başka bir avukat daha girmek isteyince kolundan tutulup, zorla polis memurları tarafından dışarı çıkarılmıştır.”

Emniyet’in önünde olağanüstü hal

Öte yandan gözaltına alınan polislerin işlemleri Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde devam ediyor. Enmiyet’in önünde alınan önlemler ise sıkıyönetimi hatırlattı. Algı operasyonunu protesto etmek ve yakınlarına destek vermek amacıyla Emniyet’in önünde toplanan vatandaşlara yönelik sıkı tedbirler alındı. Emniyet Müdürlüğü’nün önü yanı sıra yolun karşı tarafı da barikatlarla kapatıldı. Yol kenarında bulunanları barikatların dışına çıkaran polislere, vatandaşlar tepki gösterdi. Polis ayrıca barikatlarla kapatılan yerlerde basın mensuplarının da bulunmasına izin vermedi.


http://www.zaman.com.tr/gundem_avukatlari-zorla-disari-attilar_2280399.html

[Bu yazı 873 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™