Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İç Güvenlik'te muhtarlara evlendirme yetkisi
25 Şubat 2015

 Erdoğan’ın, “Muhtarlara evlendirme yetkisi veriliyor” cümlesi, salonda coşkuyla karşılık bulurken, kamuoyunda da yankı uyandırdı. Paket’teki bu yetkiyi düzenleyen madde ise şöyle: “Bakanlık, 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile köyken mahalleye dönüştürülen mahalle muhtarlıklarına evlendirme memurluğu yetki ve görevi verebilir.”

ALINAN YETKİ İADE EDİLİYOR 

 

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş ise mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına tanınan evlendirme yetkisinin ‘yeni bir şey olmadığını’ söyledi. Bu muhtarların önceden sahip oldukları evlendirme yetkilerinin, Büyükşehir Yasası’yla ellerinden alındığını, şimdi bunun yeniden verildiğini belirten Toptaş, şöyle devam etti: “Çünkü koşullar zorluyor, vatandaşın da tepkisi var. Bu köyler orada yaşayanlara sorulmadan mahalleye dönüştürüldü ancak bunların arasında mahalle sayılmalarına rağmen kent merkezinden çok uzak olanlar var. Şimdi ise ulaşım sıkıntısından kaynaklanan tepkiler nedeniyle bunun düzeltilmesi yoluna gidiliyor. Yoksa, kasaba ve kentlerdeki normal mahalle muhtarlarına verilmiş böyle bir yetki yok.”         

 

Hürriyet

[Bu yazı 952 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™