Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Plakaya cezaya yargı onayı
26 Ocak 2015

Yerel mahkemenin, 'Hız sınırını aşan aracın plakasına ceza yazılamaz' hükmü Yargıtay'dan döndü. Buna göre sürücüsü tespit edilemeyen araçlarda plakaya göre ceza tutanağı düzenlenebilece.

Yargıtay, hız sınırını aşan aracın plakasına ceza yazılamayacağına ilişkin yerel mahkemenin kararını bozdu. Yerel mahkeme, hız sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulmadan aracının plakasına ceza yazılan vatandaşın başvurusunu kabul ederek, trafik cezasını kaldırdı. Adalet Bakanlığı, bu karara karşı kanun yararına bozma yoluna gitti.

343 TL İDARİ PARA CEZASI

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında, "Sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir" denildi. Yüksek Mahkeme'nin bu kararı sonrası vatandaş, 343 TL idari para cezasını ödeyecek. 

 

 

http://www.bursadabugun.com/haber/plakaya-cezaya-yargi-onayi-511012.html

 

[Bu yazı 1367 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™