Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıçlar Sendikası'nın davası yarın görülecek
8 Aralık 2014

Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun Meclis'te AKP'li milletvekillerinin saldırısına uğradığı gerekçesiyle açtığı dava yarın görülecek

NURCAN GÖKDEMİR

Yargı  bağımsızlığından yana tutumu dolayısıyla AKP Hükümeti’nin tepki gösterdiği, Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun Meclis’te AKP milletvekillerinin saldırısına uğradığı, Erdoğan’ın ‘’Haddini bil’’ diyerek tepki gösterdiği Yargıçlar Sendikası’nın kapatılması istemiyle açılan dava yarın görülecek.

Ankara 11’inci İş Mahkemesi’nde görülecek olan ve Ankara Valiliği’nin hiçbir önbildirimde bulunmadan sendika aleyhine açtığı dava öncesi Eminağaoğlu, tüm demokrasi güçlerini destek olmaya çağırdı. Her geçen gün hukuk ve demokrasiye yönelik saldırıların artarak sürdüğünü ifade eden Eminağaoğlu, şunları kaydetti: ‘’Yargıçların örgütlenme hakkının korunduğu uluslararası sözleşmeler uyarınca, taraf olan diğer ülkelerde yargıç ve savcılar sendikal olarak örgütlenmişken Türkiye’nin taraf olduğu bu sözleşmelerin  Anayasa’nın 90’ıncı maddesine rağmen görmezden gelinmesi ve Yargıçlar Sendikası’na hiç bir gerekçede gösterilmeden açılan davanın, dünyada hukuk ve demokrasi düzeyi en geri ülkelerde bile örneği bulunmamaktadır. ‘’

GÖRMEZDENDEN GELEMEZLER

Eminağaoğlu tarafından mahkemeye sunulmak üzere hazırlanan dilekçede hukuka aykırı işlemlerinden dolayı yetkililer hakkında suç duyurusunda da bulunuldu. Davanın reddi istenilen dilekçe özetle şöyle:

“Sendikal örgütlenmeye karşı takınılan tavır nedeniyle, hukuk tekmelenmekte, ayaklar altına alınmakta, uluslararası sözleşmelerde, Anayasa’da ve yasalarda yazılanlar, kağıt üzerinde kalmaktadır. Hukuksal güvence sağlanamamaktadır. Mahkeme kararları hüküm ifade etmemektedir. Kendi dayattığını hukuk diye sunan otorite, denetlenememektedir. Sarı sendika haline gelmemek için gösterilen bu duruşumuz karşısında, ortaya böyle bir tablo çıkmıştır. Artık yargı önüne, hukuk çıkmaktadır, yargı çıkmaktadır! Doğruyu söylemek karşısında yine yargılanacak olsak bile, bir kez daha diyoruz ki; ‘Cübbe giymekle yargıç, tabela asmakla mahkeme olunmaz. Hukuka yapılan tecavüzleri ve bu şekildeki tecavüzcüleri, hiçbir hukuk düzeni görmezden gelemez!’’

 

 

http://www.birgun.net/news/view/yargiclar-sendikasinin-davasi-yarin-gorulecek/9972

[Bu yazı 972 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™