Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Araziler böyle yağmalanmış
1 Ekim 2014

Sayıştay, imar planları değiştirilen ya da değiştirilmeden belediyeler tarafından kullanılan kamuya ait bazı taşınmazların yetkisiz şekilde başka kurumlara devredildiğini hatta devralan kurumların da bunları ticari amaçla kiraladıklarını saptadı. Kiralanan bazı kamu taşınmazlarının elektrik ve su faturalarının bile devlet tarafından ödendiği ortaya çıktı. Okul ve park için ayrılan araziler bile kiralanmış. Milli Emlak birimlerinin rutin kontrol görevini yerine getirmediği de raporda yer aldı. Raporda, özellikle kıyılarda kiralananyerlerin yasaya aykırı şekilde alt kiracılara verildiği belirtildi. Sayıştay’ın Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu’nda sık sık kamuoyunun gündemine gelen kamu taşınmazlarının yağmalanmasıyla ilgili çarpıcı saptamalar yer aldı. Kamu idarelerinin mülkiyetinde, kullanımında ve yönetiminde bulunan bazı taşınmazların kayıt işlemlerinin yapılmadığı veya kayıt işlemlerin ilgili usul ve esaslara uygun olmadığını saptayan Sayıştay, yaptığı denetimlerde özellikle belediyeler lehine terk edilen taşınmazların nasıl elden ele geçtiğini ve rant kapısı haline geldiğini saptadı.

İhale kanununa aykırı kiralama

Sayıştay raporunda, kira işlemlerinin hatalı bazı uygulamalar şöyle sıralandı:

Taşınmaz kiralamaları, ihalelerde istekli çıkmadığı gerekçesiyle ihale aşamasından sonra veya ihale işlemine tabi tutulmaksızın Devlet İhale Kanunu hükümlerine aykırı olarak çeşitli adlar altında yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve ihtiyacı olan ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumî hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamayacağı belirtildiği halde çeşitli adlar altında kiraya verilmektedir.

Bazı kamu idarelerince taşınmazın kiraya verilmesi ihalelerinde Devlet İhale Kanunu’nda belirtilen özel durumlar oluşmadığı halde pazarlık
usulü uygulanmaktadır.

Kirayı da devlet ödemiş!

Bazı kamu idarelerince kiraya verilen taşınmazlara ait elektrik, su ve doğalgaz giderlerinin biri, birkaçı ya da tamamı, kiracı tarafından ödenmesi gerekirken kamu idaresi tarafından ödenmektedir.

Bazı kamu idareleri tarafından kiraya verilen taşınmazların bir kısmı, kiracı tarafından devir yoluyla tekrar kiraya verilmektedir. Bu devirlerde kiracılar yüksek bedeller alarak kira sözleşmelerini devretmektedirler.

 

 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/125675/Araziler_boyle_yagmalanmis.html

[Bu yazı 843 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™