Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Eminağaoğlu da söz istedi
26 Ağustos 2014

 

Eminağaoğlu da söz istedi

Yargıçlar Sendikası da adli yıl açılış töreninde konuşma hakkı istedi

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, tüm yargıç ve savcı örgütlerinin 1 Eylül’de yapılacak Adli Yıl Açılış Töreni’ne davet edilmelerini isterken, “Yargıdaki sivil örgütlenmelere ve bu bağlamda Sendikamıza konuşma hakkı tanınmasını” istedi.

Eminağaoğlu, Yargıtay Birinci Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, 2014-2015 adli yılının 1 Eylül’de Yargıtay Birinci Başkanı Ali Alkan’ın açış konuşması ile başlayacağını ve Türkiye Barolar Birliği Başkanının da bir konuşma yapacağını hatırlattı.

İnsan haklarının, demokratik hukuk kurallarının, bu konudaki evrensel ölçütlerin gelişerek ilerlemesi karşısında, mesleki ve sivil demokratik kitle örgütlerine de kapıların kapatılmaması, onların da görüşlerinin alınmasının, artık bütün çağdaş hukuk devletlerinde kabul edilen ve uygulanan bir anlayış olduğunu kaydeden Eminağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bu nedenle yargıç ve Cumhuriyet savcılarının sivil ve mesleki dernek ve sendikaları da artık ülkemizde kurularak faaliyete geçmiş olup, bu örgütlerin bazı uluslararası yargı örgütlerine kendileri, bazı uluslararası yargı örgütlerine de ülkeyi temsilen üye olarak katılmış oldukları da gözetilerek;

Örgütümüz dahil tüm yargıç ve savcı örgütlerinin de törene davet edilmeleri,
Yargıdaki sivil örgütlenmelere ve bu bağlamda Sendikamıza konuşma hakkı tanınması,
Bu nedenle sivil örgütlenmeler adına konuşma yapabilmek ve anılan törende hazır bulunabilmek için de, durumdan ivedilikle bilgilendirilmemizi, durumdan bilgilendirildiğimizde, tüm sivil örgütler olarak bir araya gelerek konuşma yapacak temsilcinin belirlenmesi hususu değerlendirileceğinden, bir an önce yanıt verilmesi, anılan hususlar yerine getirilmezse, Yargıçlar Sendikası olarak açıklama yapma yoluna gidileceğini ve ayrı bir açıklama yapılacağı, ayrıca hukuksal yollara da başvurulacağı hususunda, bilgi ve gereğini arz ve talep ederim.” (ANKA)

[Bu yazı 899 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™