Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Washington Post: Ermenilik bir aşağılıklık mıdır?
7 Ağustos 2014

Washington Post, Erdoğan'ın açıklaması sonrası Türkiye'de yaşayan birçok Ermeni vatandaşın ötekileştirildiğini düşündüğünü, hatta korktuğu yazdı.

ABD'nin etkili gazetelerinden Washington Post, Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'na atfen, "Sen Alevisin, çık bunu açıkla" sözlerinin tepkiye yol açmasını değerlendirirken kullandığı, "Benim için Gürcü dediler. Affedersin çok daha çirkin şeylerle, Ermeni diyen oldu" şeklindeki ifadelerini Ermenilere yönelik bir hakaret olarak değerlendirdi.

Adam Taylor imzasını taşıyan haber , "Ermenilik bir aşağılıklık mıdır? Görünüşe göre Türkiye Başbakanı öyle olduklarını düşünüyor" başlığıyla verildi. Haberde, Erdoğan'ın o ifadeleri kullandığı bölümün videosu okuyucular ile paylaşıldı. Söz konusu açıklamalarının sosyal medyada hızlı bir şekilde eleştirildiğine vurgu yapıldı. Türkiye'yi hâlâ evi olarak gören 70 bin Ermeni vatandaşın olduğu ve birçoğunun bu yorumlar karşısında ötekileştirildiğini düşündüğü, hatta korktuğu ifade edildi.

Kürtler ve Ermenilere yönelik bazı adımlara rağmen Başbakan Erdoğan'ın sıklıkla etnik ve dini farklılıklara değinmesi sebebiyle eleştirildiğinin dile getirildiği haberde, Başbakan'ın Sünni kimliğini de ön plana koyduğuna dikkat çekildi. Kemal Kılıçdaroğlu'na, "Sen Alevi olabilirsin, ben Sünni'yim" ifadelerini kullanması, Selahattin Demirtaş'a ise Zaza demesi buna örnek olarak gösterildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşıldığı bir zamanda Erdoğan'a yönelik eleştirilerin arttığına dikkat çekilerek, "Türk Başbakan cumhurbaşkanlığını deklare etmekten birkaç gün uzakta ve otoriter kurallarla geçen 10 yıldan sonra ciddi bir tepki ile karşı karşıya" ifadeleri kullanıldı.

(CİHAN)

[Bu yazı 905 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™