Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıyı etkilemek artık suç değil
14 Haziran 2014

Yeni yargı paketi kapsamında TCK’nın 277. maddesindeki “yargıyı etkileme suçu” kanun kapsamından çıkarıldı.

Yargıyı etkilemek suç olmaktan çıktı. Yeni yargı paketi kapsamında TCK’nın 277. maddesindeki “yargıyı etkileme suçu” kanun kapsamından çıkarıldı. Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nda yer alan düzenlemeler tek tek Meclis’ten geçiyor. HSYK’nın ardından Yargıtay’ın yapısında da önemli değişiklikler içeren yasada, tartışılacak çok sayıda madde bulunuyor. Bunlardan biri de TCK’nın 277. maddesinde yer alan “Yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs” suçunu içeren ve iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası karşılığı bulunan hüküm. Söz konusu yargı paketinin 69. maddesinde yer alan düzenlemeye göre, “yargıyı etkileme suçu” Meclis Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler kapsamında yasadan çıkarıldı.


FEZLEKE DÜŞTÜ


Meclis’te kabul edilen yeni düzenlemeye göre, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın İzmir ve Adana savcılarını arayarak yargıyı etkilemeye çalışması artık suç değil. Bu kapsamda Bakan Bozdağ ile ilgili fezlekeler de düşmüş oldu. Yine İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’u arayarak yolsuzluk soruşturmasına bakan savcılarla ilgili söylediği iddia edilen “Talimatları yerine getirmeye-ceksiniz” şeklindeki ifadeleri de artık suç değil. Taraf’a konuşan CHP Adalet Komisyonu üyesi ve Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, “Artık soruşturma aşamasında hakimleri, savcıları etkilemeye teşebbüs etmek suç olmayacak. Bir suçun soruşturulması aşamasında, savcılara, hakimlere birilerinin telefon etmesi, bu dosyayı kapat denmesi artık suç olmaktan çıkıyor. Bunu niye yaptılar? 17 ve 25 Aralık soruşturmalarında İzmir, Adana savcılarına telefon açanları kurtarmak için. Bundan sonra hakim ve savcıların odasına siyasiler dolacak” dedi. 

 

DİCLE BAŞTÜRK
 

TARAF


[Bu yazı 1079 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™