Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Mahkemeden Yargı-Sen kararı
27 Mayıs 2014

Ankara 12.İdare Mahkemesi, Yargıçlar Sendikası'na devlet katkısı verilmesi için gerekli kodu vermeyen Çalışma Bakanlığı'nın işlemini iptal etti.

Asuman ARANCA/SÖZCÜ

Ankara 12. İdare Mahkemesi, Yargıçlar Sendikası’na devlet katkısı verilmesi için gerekli kodu vermeyen Çalışma Bakanlığı’nın işlemini iptal etti.

Kararı değerlendiren Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “bu kararla sendikanın tüzel kişiliğe sahip olduğu bir kez daha ortaya konulmuştur” dedi.

Bakanlığın, mahkeme kararını uygulamak zorunda olduğu belirtiliyor.

Karara ilişkin Yargıçlar Sendikası tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu açıklaması :
Yargı bağımsızlığı ve hukukun egemenliği için her türlü baskıya rağmen faaliyetlerini devam eden Yargıçlar Sendikası’nın, Çalışma Bakanlığı aleyhine Ankara 12 nci İdare Mahkemesi’nde açmış olduğu, Çalışma Bakanlığı’nın kendisini yok sayarak, devlet katkısı tahsili için kod vermeme işleminin iptali davası sona ermiş ve Çalışma Bakanlığı işlemi iptal edilmiş, bu karar ile sendikanın tüzel kişiliğe sahip olduğu bir kez daha ortaya konulmuştur.

Sendikal mücadele, yargı bağımsızlığı için yeni bir sayfanın açılmasıdır. Yargı bağımsızlığı için lütfedilenle yetinilmeyecek, yargı bağımsızlığının gereği olan mücadele ortaya konularak bağımsız ve güvenceli bir yargıya mutlaka sahip olunacaktır.

Genel Sekreter Mustafa Karadağ açıklaması:
Yargıç ve savcıların sendika mücadelesinde HSYK’nın haksız, hukuksuz, vicdansız tasarruflarına kalbi dayanmayarak 27 Mayıs 2013 tarihinde yaşamını kaybeden Cumhuriyet Savcısı Faruk Yıldırım Ermerak’ı saygı ve rahmetle anıyor, HSYK’yı en azından eşi yargıç Pervin Gök Ermerak’tan özür dilemeye çağırıyoruz.

İŞTE O KARAR:


[Bu yazı 969 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™