Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Başbakan yanlışlıkla kendi ülkesine dava açtı
24 Nisan 2014

Erdoğan'ın “özel hayatı ihlal” gerekçesiyle 50 bin lira tazminat talebiyle AYM’ye yaptığı bireysel başvuruda, asıl davalının Türkiye Cumhuriyeti olduğu ortaya çıktı. AYM davayı kabul edip cezaya hükmederse, parayı Maliye ödemek zorunda kalacak. Eski AİHM?Yargıcı Rıza Türmen, “Açılan dava çok acemice ve hatalı. Twitter’ın Türkiye’de ofisi olmadığı için dava ABD’de açılmalıydı” dedi

Başbakan yanlışlıkla kendi ülkesine dava açtı
 
Başbakan Erdoğan’ın yanlışlıkla Türkiye Cumhuriyeti’ni dava ettiği ortaya çıktı. Erdoğan, Twitter hakkında, kendisi ve ailesine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını yayınladığı ve Türkiye’deki mahkemenin bunlara ilişkin yayın durdurma kararına uymadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. 
 
Erdoğan’ın “Özel hayat ihlali sebebiyle” 50 bin lira tazminat talebiyle açtığı davada asıl davalının Türkiye Cumhuriyeti olduğu ortaya çıktı. Bu yanlışlığa Başbakan’ın doğrudan Twitter’a dava açması sebep oldu. Eğer AYM 50 bin liralık cezanın ödenmesine hükmederse Başbakan’a tazminatı Maliye Bakanlığı hazinesinden ödenecek.
 
Hukukçular, Taraf’a konu hakkında şunları söyledi: 
 
 
Kabul edilmesi mümkün değil
 
 
Prof.Dr.İbrahim Kaboğlu: Başbakan’ın başvurusu hukuken yanlıştır. AYM’ye 47 ülkeden biri davalı olmak üzere karşı devlet hakkında dava açabilir. Bir kişi ve kurumun davalı olduğu bir dava açılamaz; yasal olarak açılsa da reddedilir. Başbakan’ın danışman ve avukatlarının bunu bilmediklerine inanmak çok zor, anlam veremedim bu davaya.
 
“ABD’DE AÇILMALIYDI” 
 
Prof.Dr.Rıza Türmen : 
 
Açılan davada her şey yanlış. Gerek AYM gerekse Avrupa Mahkemesi’ne yapılan başvuruların bir kişi ya da firma adına olması mümkün değil. Devletin tasarrufuna karşı davalı olarak devlete dava açılabilir sadece. Başbakan‘ın bireysel olarak açtığı dava böyle olmadığı için  görülmez. AYM tarafından hemen reddedilir. Açılan dava çok acemice ve hatalıdır. Aslında yapılması gereken şuydu: Twitter’ın Türkiye’de ofisi olmaması sebebiyle dava açılamadığı için merkezi ofisinin olduğu ülkeye ( ABD) dava açılsaydı,davalı karşı ülke olması sebebiyle geçerli olabilirdi.
 
 
SERRA ÖĞRETEN
TARAF
[Bu yazı 1006 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™