Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Belediyeden 'usulsüz' ağaç kesimi
22 Nisan 2014

Kocaeli Gebze’de belediyenin hatalı uygulamaları nedeniyle koruma alanında bulunan 22 çam ağacının kurumasının ardından dün gelişigüzel kesilmeye çalışılması tepkilere neden oldu

 

Belediyeden ‘usulsüz’ ağaç kesimi

Kocaeli Gebze’de belediyenin hatalı uygulamaları nedeniyle koruma alanında bulunan 22 çam ağacının kurumasının ardından dün gelişigüzel kesilmeye çalışılması tepkilere neden oldu.
Gebze Kent Meydanı’nda bulunan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin koruma alanında kalan Çamlık parkındaki çamlardan 22 tanesi hatalı uygulamalar sonucu kurudu.
Bölge Koruma Kurulu, 22 çam ağacının Orman İşletme Şefliği denetiminde kesilerek aynı büyüklükte yerine ağaç dikilmesi için Gebze Belediyesi’ne yazı yazdı. Ancak belediye herhangi bir önlem almadan ve Gebze Orman Şefliği’ni bilgilendirmeden ağaçları kesmek için dün taşeron firma çalışanlarını gönderdi.
Dün Çamlık Parkı’na gelen taşeron firma çalışanları motorla ağaçları kesmeye başladı.
Yurttaşların tepkisi üzerine 2. ağacın kesilmesinin ardından kesim işlemi sona erdi.

‘AĞAÇLARI BELEDİYE KURUTTU’
Kesimle ilgili konuşan avukat Recep Dursun, “Bu parkta bulunan ağaçlar belediyenin hatalı uygulamaları nedeniyle kurudu. Belediyenin yeni hizmet binası yapılırken, bu alana hafriyat toprağı döküldü.
Ardından alan düzeltilerek çim ekildi. Çimlerin yeşil kalması için düzenli su verildi. Bu defa suya ihtiyaç duymayan çam ağaçları zarar gördü” dedi.
Dursun, “Belediye, bilimsellikten uzak kendi bildiği yöntemlerle kesim yapmaya kalkıştı. Oysa yapılması gereken Orman İşletme Şefliği görevlilerinin kontrolünde ve denetiminde diğer yeşil ağaçların zarar görmeyeceği şekilde kesimin gerçekleştirilmesidir” diye konuştu.

 

BirGün

[Bu yazı 1189 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™