Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Çocuk şarkısının yargılanacağı o dava başlıyor
26 Mart 2014

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES’e karşı yapılan etkinlikte şarkı söyleyen 6 yaşındaki çocukların şarkılarının da suç delilleri arasında sayıldığı HES şirketince açılan davanın ilk duruşması saat 10.00’da Tarsus Adliyesi’nde başlıyor.

Yusuf Yavuz

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES projesi, iki yıldır köylülerin tepkisi yüzünden inşaat çalışmalarına başlayamıyor. Çünkü daha önce türlü vaatlerle köylerinde yapılan birinci HES’in yaşam alanlarına verdiği zararı gören Boğazpınarlılar, köylerinde ikinci HES’i yaptırmamak için direniyor. Projeyi yargıya taşıyan köylüler, ayrıca düzenledikleri festival ve benzeri etkinliklerle seslerini tüm ülkeye duyurmaya çalışıyor.

Başlarına gelmeyen kalmadı
İşte o festivallerin ikincisi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında gerçekleşti. Çevre kentlerden Boğazpınar’a gelen çok sayıda yaşam savunucusu, Karasu ırmağının kenarında birleşerek “Karasu’yu vermeyeceğiz” dediler. Çok sayıda etkinliğin yer aldığı festivalin konuklarından biri olan Praksis adlı müzik grubu, Boğazpınar’ın çocuklarını bir araya getirdi. Birkaç provadan sonra köy meydanında hep bir ağızdan doğaçlama şarkılar söyleyen 5-6 yaşlarındaki çocuklar, “HES yapma boşuna, yıkacağız başına” ifadelerini de içeren şarkılarında, serinlemek için yüzdükleri, suyunu içtikleri, balığını yedikleri Karasu’yu anlatıyor.

Çocuk şarkısı yargılanmaya başlıyor
Ancak çocukların söylediği bu şarkı HES şirketinin öfkesinden kurtulamadı. HES şirketi, Boğazpınarlı köylülerin sözcüsü Ahmet Öztürk ve Muhtar Tevfik Sarı’nın da aralarında bulunduğu 5 köylü hakkında, “çocuklara şarkı söyletmek, halkı yanıltmak suretiyle eyleme teşvik etmek, tehdit ve hakaret” suçlamalarıyla dava açtı. Öztürk’ün 13,5 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması 26 Mart’ta Tarsus Adliyesi’nde görülecek. Saat 10.00’da başlayacak olan duruşmada, pek çok yaşam savunucusunun yanı sıra, Praksis Grubu üyeleri ile Tarsus Olukkoyağı köylüleri de yargılanan HES karşıtı köylülere destek olmak için hazır bulunacak.

Antalya'dan Boğazpınar'a destek
Duruşma öncesinde, çocuk şarkısının yargılanacağı davayla ilgili bir değerlendirme yapan Antalya-Kemer Kuzdere Gönüllülerinden Erdal Elginöz, “Toplumumuzda derin yaralar açan bu HES projelerini hazırlayanlar, Toroslar’ın zorlu doğasının kendilerine sağlayacağı avantajlardan yararlanmayı düşünmüş olabilirler. Issız dağ başları, girilemez vadiler, yalnız köyler. Onlar iş makineleriyle aşılamaz yolları aşacaklarına güveniyorlar. Bizim vadilerimizi korumak için bir araya gelemeyeceğimizi ümit ediyor, her yerde karşılarına en fazla bir avuç köylü çıkacak diye düşünüyor olabilirler. Öyleyse, yanıldıkları kesindir. Çünkü Kemer’in kalbi 26 Mart’ta Tarsus adliyesinde atacak. Tıpkı Boğazpınar’ın kalbinin Kesmeboğazı’nda, Ahmetler’de, Alakır’da, Köprüçay’da, Saklıkent’te, Gökbük’te, Gümüşdamla’da attığı gibi. Çünkü Boğazpınar, Kemer’e bir kalp atımı uzaklıktadır yalnızca” ifadelerini kullandı.

solhaber

>

[Bu yazı 1197 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™