Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İzmir Barosu suç duyurusunda bulunuyor
14 Mart 2014

İzmir Barosu Çevik Kuvvet Şube Müdürü ve görevli “3130 kask numaralı” polis memuru ve olay yerinde bulunan kimlikleri Cumhuriyet Başsavcılığınca tespit edilecek diğer resmi ve/veya sivil polis memurları hakkında suç başvurusunda bulunacak.

İzmir Barosu tarafından hazırlanan dilekçede sosyal medya ve medyaya da yansıyan görüntüler delil olarak sunuldu. TCK’nın işkence suçunu düzenleyen 94. Maddesinin 1-4-5 fıkraları uyarınca cezalandırılmaları amacıyla kamu davası açılması talebinde bulundu.

Dilekçede şu ifadeler de yer aldı: "PVSK uyarınca kolluğa zor kullanma yetkisi verilmesinin amacı, suç şüphesi ile yakalanmak istendiği esnada direnen kişileri, yetkili merciler önüne çıkarmak için etkisiz hale getirmekten ibarettir. Görüntüye yansıyan olayda ise kolluğun bu amacın dışında saiklerle hareket ettiği açıkça anlaşılmaktadır. Bir yurttaşın dövülerek olduğu yerde bırakılması ve herhangi bir adli işlem yapılmamış olması da, kolluğun amacının cezalandırma ya da intikam alma olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu nedenle, söz konusu eylem zor kullanma yetkisi ile açıklanamaz ve zor kullanma yetkisinin arkasına saklanamaz."

 

solhaber

 

[Bu yazı 996 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™