Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İstanbul'da izinsiz arama yetkisi iptal edildi
26 Şubat 2014

Polise Beyoğlu ilçesinde herkesin üzerini, araçlarını ve evraklarını arama yetkisi veren karar 33. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Elif Örnek- soL

İstanbul 37’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nin İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bir ay süreyle kişilerin üzerinde ve eşyalarında arama yapılmasına izin verilen kararı iptal edildi. İstanbul 33’üncü Asliye Ceza Mahkemesi Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukat Güray Dağ’ın “önleme aramasının” iptali için yaptığı başvuruyu bugün kabul ederek, polislere verilen yetkiyi kaldırdı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydemir Güler’in aynı karara daha önce yaptığı itiraz ise reddedildi. Güler 53’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, söz konusu kararın uygulanmasının hak ihlallerine ve özgürlüklerin kısıtlanmasına yol açacağı belirtmiş, önleme kararının Anayasa’ya, hukuka, uluslararası sözleşmelere bütünüyle aykırı olduğunu hatırlatmıştı.

İlk olarak Ankara'da çıkarılan karar, daha sonra iptal edilmişti.

[Bu yazı 915 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™