Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AOÇ'de yürütmeyi durdurma kararı!
21 Şubat 2014
Atatürk Orman Çiftliği’nde yıkılan Marmara otelinin bulunduğu alanda sit kararının kaldırılmasını yargı durdurdu.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankara 18. İdare Mahkemesi'ne konuyu taşıyan meslek odaları, AOÇ içerisinde bulunan sit kararının kaldırılmasına dava açmıştı. Mahkeme, bilirkişi incelemesi yapılana kadar kararın yürütmesini durdurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “Bu karar, sitin kaldırılmasını isteyen koruma kurulu kararına açtığımız davada alınan yürütmeyi durdurma kararıdır, önemli bir karardır. 63886 ada ve 5 parselin tarihi sit statüsünün düşürülmesi istenen alan, eski Marmara otelinin bulunduğu, AOÇ’nin tarihi çekirdek alanıdır. Karar olumlu ve sevindirici, tüm AOÇ için kararın verilmiş olmasını isterdik” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, "AOÇ’de 25 davamız var. Bu kararla Marmara otelinin bulunduğu alanda sitin kaldırılmak istenmesi, bilirkişi incelemesine kadar engellendiği anlamına geliyor. Süreç uzamadan Aksaray’ın bulunduğu yerde yürütmeyi durdurma kararı keşke verilebilseydi. Bugün Aksaray’ın yerinde yeşil bir AOÇ alanı olacaktı. Diğer davalarımızda yürütmeyi durdurma ile sonuçlanmasını umuyoruz, karar yürüttüğümüz AOÇ mücadelesi için örnek bir karardır çok önemlidir. Hatırlarsak kısa süre önce TBMM kongre merkezi yapılacak alanda bilirkişi incelemesi yapılamadan lojmanlar yıkılmıştı. Bilirkişi incelemesi yapılana kadar yürütmenin durdurulması örnek olmalıdır. Artık sık sık karşılaştığımız koruma kurullarının sit alanlarındaki sit statülerini kaldırma yönündeki kararları ise "Koruma kurulları neyi koruyor?" sorusunu bizlere sorduruyor" ifadelerini kullandı.

 

cumhuriyet

[Bu yazı 953 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™