Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
BAROLARIN SESSİZ KALMASI DÜŞÜNÜLEMEZ
5 Şubat 2014

 Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, Enderun Fıride Ali Özcan ve Tuncay Zeyd'in gündeme dair sorularını yanıtladı ve çarpıcı tespitlerde bulundu Üslubumuz ne bir Ankara ne de bir İzmir! Barolar neden bu kadar gündemi meşgul ediyor sorusuna Konaç, Sık sık darbe yasayan sık sık bedeller ödeyen bir ülke olarak baroların sessiz kalmasını beklemek düşünülemez' dedi.

İktidarın çıkardığı yasalarla ilgili olarak sık sık eleştiriler yönelttiğini fakat bu eleştirilerde bulunurken üsluplarının ne bir Ankara ne de bir İzmir baroları gibi olmadığını belirten Konaç, belki de bu yüzden gündemde yer almadıklarını ve nitelikli hukukçular olarak bu ülkenin değerlerine uygun bir baro olmak için gayret ettiklerini belirtti. Son dönemdeki olaylar sebebi ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kuşatıcı ve birlikteliğe vurgu yapan konuşmalarının önemli olduğunu belirten Konaç, kardeşlik konusunda, cemaat ve vakıflar konusunda birlikteliğin tesisine çok ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Barolar Birliğinde namaz kılacak mescidimiz bile yoktu! Ankara'ya geldiklerinde Barolar Birliği binasında namaz kılmak için 500 m. yürümek veyahut bir araca binmek durumunda kalmıldığmı belirten Başkan Konaç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun seçildikten sonra kendilerinin mescit taleplerine olumlu bakarak ve de önemli ve hayırlı bir adım atarak mescit açtığını; bu sebepten dolayı da Feyzioğlu'na teşekkür etti. Korkmaz'ın ruhaniyetine borcumuz var Ali İsmail Korkmaz Davasını değerlendiren Başkan Konaç, iyi niyetli çevreci algı ile başlayan Gezi Olaylarının daha sonra illegal hal aldığını, bu olaylarda Emniyet güçlerinin gücünün üzerinde güç kullandığını ve bu olaylar içerisinde bir takım olmaması gereken olayların olduğunu söyledi. Konaç, bir kişinin öldürülmesinin bütün alemin öldürülmesi şeklinde düşünenler olarak bu olayları tasvip etmediklerini belirtti. Konaç konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ali İsmail Korkmaz'ın ruhaniyetine karşı borcumuz var. Bizim inancımız suçluyu saklamak değil adaletin tesisini sağlamaktır. Kayseri Adliyesi tarihi bir süreç yaşıyor." Kayseri Adana'dan Sonra İkincili! İnternet kullanımı ile ilgili gündemdeki tartışmalara da değinen Başkan Konaç, boşanma davalarında sayısal verilere göre Kayseri'nin Adana'dan sonra ikinci il olduğunu belirtti. Konaç, üniversitenin yapmış olduğu istatistiki çalışmalarda boşanma davalarının 4/5 kadarının sanal alem ve sosyal medya olduğu belirtiliyor, eğer bu denli boşanmalara sebebiyet veren sorunlar oluyorsa internetten doğru istifade edilmediğini belirtti. Bununla birlikte Konaç, iktidarın da aileyi korumak noktasında sorumluluklarının olduğunu belirtti.
Kayseri Gündem

[Bu yazı 934 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™