Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
HSYK'dan Basın Açıklaması
18 Aralık 2013

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bazı soruşturmalarda verilen kararlar sebebiyle, söz konusu soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarının, Kurulumuz tarafından görevlerinden alınacakları, soruşturmanın akamete uğratılmak istendiği yönündeki yorumlar ve yazılar nedeniyle, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; kişilerin lekelenmeme hakkı, masumiyet karinesi ile yargı bağımsızlığı ve kanun önünde herkesin eşit olduğu ilkeleri başta Anayasamız olmak üzere mevzuatımızda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde açıkça teminat altına alınmıştır.

Bu temel prensipler ışığında;

1- Tüm kamuoyu gibi, Kurulumuz tarafından da, söz konusu soruşturmanın adalete olan inanca, yargı organlarına ve haklarında soruşturma yürütülenlere zarar verilmeden, en sağlıklı bir şekilde yürütülmesi arzu edilmektedir.

2- Yasal görevlerini yerine getiren hâkim ve Cumhuriyet savcılarının, yaptıkları görevler nedeniyle herhangi bir baskıya (tayin, görev değişimi, soruşturma vb.) maruz bırakılmalarının, yukarıda belirtilen yargı bağımsızlığı ilkesine, açıkça ters düşeceği hususu da izahtan varestedir.

Kaldı ki; Terörle Mücadele Kanununun 10 uncu maddesinde sayılan suç ve davalara bakanlar hariç, Cumhuriyet savcılarının yetki ve görevlerinin tespitine ilişkin işbölümünü belirleme yetkisi, o yer Cumhuriyet Başsavcısına ait olup, Kurulumuzun bu yönde bir yetkisi bulunmamaktadır. Söz konusu soruşturma da, genel yetkili Cumhuriyet savcıları tarafından yürütülmektedir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bugün soruşturma savcılarının görevlerinin başında olduğunu, soruşturmanın kapsamı, şüpheli sayılarının çokluğu, gözaltı süreleri dolmadan ifadelerin alınabilmesi ve delillerin toplanabilmesi amacıyla Memur Suçları Soruşturma Bürosu ve Özel Soruşturma Bürosunda görevli iki Cumhuriyet savcısının daha soruşturmada görevlendirildiğini basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştur.

Bu itibarla; herkesin ve her kesimin sağduyulu bir şekilde soruşturma sürecini beklemesinin, soruşturmanın en sağlıklı ve her yönüyle tatmin edici bir şekilde neticelenmesine katkı sağlayacağının bilinmesi gerektiği hususu,

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

HSYK

[Bu yazı 993 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™