Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Cezaevleri böyle boşaltılacak
18 Kasım 2013
İktidar, cezaevlerini "genel af"sız boşaltacak. Ogün Samast ve Cem Garipoğlu gibi isimlerin tahliyesine yol açacak genel af yerine "terör" tanımı değiştirilerek, KCK, Balyoz ve Ergenekon tutuklularının tahliyesi sağlanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Diyarbakır gezisinde söylediği “Dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak” sözleri genel af tartışması başlattı. AK Parti ve hükümet yetkilileriyse, ‘genel af’ın yakın zaman için söz konusu olmadığı mesajlarını veriyor.
Fakat af dışında yollar da var.

Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’da yapılacak değişikliklerle KCK, Ergenekon ve Balyoz davası hükümlülerinin serbest bırakılması mümkün.

Demokratikleşme paketinin ilk aşamalarında bu talep iktidar partisi tarafından ele alındı. Ancak işin “çözüm sürecinin son aşamasında” hayata geçirilmesi karara bağlandı.

OGÜN SAMAST KAYGISI
Bir genel af söz konusu olursa Ogün Samast ve Cem Garipoğlu gibi kamuoyunun yakından izlediği cinayetlerin faillerinin de salıverilmesi gerekecek. Hükümet böyle bir yükü almak istemiyor.

Geriye, çözümü getirecek düzenleme olarak, Terörle Mücadele Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapma kalıyor. Bu formüle göre, öncelikle terörün tanımı değiştirilecek. Bu değişiklik, hem cezaevinde hem de dağda bulunan birçok kişinin serbest kalmasına imkan tanır.

PAŞALAR DA BIRAKILACAK
AK Parti kurmayları, düzenlemenin özünde “devletin milleti ile barışması” olarak formüle edilmesinden yana. Bu sadece bir retorik ifade değil, “devlete karşı işlenen suçlara af” yolunun ifadesi.

TCK ve TMK değişiklikleri, Ergenekon ve Balyoz gibi derin yapılanmalarda yer alan askerleri de kapsayacak. Böylece hâlen tutuklu ya da hükümlü bulunan generaller dahil birçok subay serbest kalacak.

Düzenlemenin zamanını ise çözüm sürecinin seyri belirleyecek.

Silah bırakmaya yönelik de ilginç bir değerlendirme var: Mevcut pişmanlık yasası işe yaramıyor. Bunun yerine topyekûn silah bırakmayı özendirecek bir düzenleme yapılmasının sürece katkı sağlayacağı dile getiriliyor.

ABDURRAHMAN KURT: DAĞDAKİLER İÇİN KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA VAR
Öte yandan, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki temaslarını Taraf gazetesine değerlendiren AKP eski milletvekili ve Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu üyelerinden Abdurrahman Kurt, Başbakan’ın ‘cezaevleri boşalacak’ açıklamasının ‘genel af’ olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Kurt “Örgütün dağdan indirilmesi için yasal düzenlemeler var. Bu çalışmanın dağda olanları kapsayacak büyük bir çalışma olduğunu biliyorum. Genel af olmadan geri dönüşler sağlanabilir” dedi.

[Bu yazı 1077 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™