Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Cezaevindeki Gezi eylemcilerine baskı sürüyor
1 Kasım 2013

İzmir'de Gezi eylemleri sonrası tutuklanarak Buca Cezaevi'ne konulan 24 direnişçiye cezaevinde de baskı sürüyor.

İzmir’de Gezi Parkı protestolarına katıldıkları için tutuklanıp Buca Cezaevi’ne konulan 24 kişi şimdi de cezaevi yönetiminin baskılarına direniyor.

Cumhuriyet'ten Ozan Yayman'ın haberine göre, Gezi Parkı protestolarının İzmir bölümüne katılan ve ardından tutuklanarak cezaevine konulan 24 kişiye, 20’şer gün hücre cezası verildiği ortaya çıktı.

Kaldıkları Buca Kırıklar Cezaevi’nde koğuşları görecek biçimde kameralar yerleştirilmesini protesto eden 24 kişinin kameralara zarar verdikleri gerekçesiyle haklarında başlatılan disiplin soruşturması, hücre cezasıyla sonuçlandı. Sanıklar, söz konusu cezaya itiraz ettiler. Sanık avukatlarından Ali Aydın, cezaevi yönetiminin koğuşları görecek biçimde her yere kamera yerleştirdiğini söyleyerek “Sanıklar hakkında, kameraları indirdikleri gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı. Sonuçta içlerinden büyük kısmı 20’şer gün hücre cezası aldı. Bu cezalara itirazlar yapıldı ve konu İzmir İnfaz Hâkimliği’nde görülmeye başlandı” dedi. Avukat Aydın, Gezi Parkı protestolarının İzmir bölümüne katılan ve sonrasında tutuklanarak cezaevine konulan sanıklarla ilgili, farklı gerekçelerle 13 ayrı soruşturma başlatıldığını da söyleyerek “Bir kısmına kameralara zarar vermek, kamu malına zarar vermek, bir kısmına slogan atma suçlamasıyla cezalar verildi. 24 tutuklu sanığın geçen hafta aldıkları cezalara yaptıkları itiraz, mahkemede görüşülmeye başlandı. Sanıklar, söz konusu gelişmeleri avukatlarıyla değerlendirmediklerini bildirerek savunma için ek süre istediler. Bir sonraki duruşmalar kasım ayı içerisinde yapılacak. Mahkeme, cezaevi yönetiminin verdiği disiplin cezasını haklı bulursa, hücre cezaları uygulamaya alınacak” diye konuştu. Avukat Aydın, sanıklara verilen hücre cezalarına ek olarak “görüş yasağı” cezasının da söz konusu olduğunu söyleyerek “Mahkemeye, kameraların kırıldığına ilişkin görüntülerin olup olmadığını sorduk. O kameralar kırılmış mı, yoksa boş bir iddia mı bunun araştırılmasını istiyoruz. Biz bu gençlerin cezaevinde kalmasının yanlış olduğunu savunurken, bir de hücre cezasıyla karşılaştılar” diye konuştu.

 

solhaber

[Bu yazı 933 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™