Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AİHM'den Küçük ve Zana'ya ret
31 Ekim 2013

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yalçın Küçük ve Leyla Zana'nın Ankara'ya karşı açmak istedikleri dava başvurularını reddetti.

AİHM, Ergenekon davasında yargılanan Yalçın Küçük'ün, hakkındaki ceza soruşturması dosyalarına erişiminin kısıtlandığı ve adil yargılanmadığı gerekçesiyle Ankara'ya karşı yaptığı dava başvurusunu reddetti.

Başvuruyu sadece dosya erişimi açısından ele alan Strasbourg Mahkemesi, Küçük'ün kısa süre gözaltında kalmış ve Ergenekon davasında hakkındaki dosyalara erişiminin durumunu nasıl etkilediğini belirtememiş olması nedeniyle, yaptığı dava başvurusunu oy birliğiyle geri çevirdi.

AİHM, yargı süreci henüz tamamlanmamış davalara ilişkin başvurulardaki adil yargılanma hakkıyla ilgili bölümleri istisnalar dışında incelemiyor. Küçük, Ergenekon davasında 5 Ağustos 2013 tarihinde açıklanan kararda 22 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmiş, kararı temyize taşımıştı.


NTV'den Kayhan Karaca'nın haberine göre AİHM, Diyarbakır Bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın "ifade özgürlüğü" ihlali gerekçesiyle yaptığı dava başvurusunu da "iç hukuk yollarını tüketmediği" gerekçesiyle geri çevirdi. Zana, Kürt sorunu hakkında çeşitli tarihlerde yaptığı dokuz değişik konuşma nedeniyle 2008 yılında Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza mahkemesi tarafından TCK'nın 314'üncü ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 7'inci maddesi temelinde 11 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Yargıtay kararı bozmuş, ancak Diyarbakır Mahkemesi ilk kararında direnmiş ve Zana'yı 2012 yılında yeniden aynı hapis cezasına mahkum etme kararı vermişti.

Ancak AİHM, 23 Eylül 2012'de yürürlüğe giren Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanmadan Strasbourg Mahkemesi'ne şikayette bulunduğu için Zana'nın başvurusunu "iç hukuk yolları tükenmediği" gerekçesiyle reddetti.

 
[Bu yazı 903 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™