Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
En uzak galaksi keşfedildi
24 Ekim 2013

ABD'de yapılan bilimsel çalışma, Dünya'ya bilinen en uzak mesafede yer alan galaksiyi ortaya çıkardı.

ABD'deki Texas Üniversitesi, Texas A & M Üniversitesi ve California Riverside Üniversitesi astronomlarından oluşan bilim ekibi, Z8-GND-5296 adı verilen galaksinin, evrenin meydana gelmesine yol açtığı varsayılan Büyük Patlama'dan sadece 700 milyon yıl sonraki halini görüntülemeyi başardı.

Galaksinin, 13,8 milyar yaşındaki evrenin oluşumunun henüz ilk yüzde beşlik evresindeyken görüntülenmesinin, ilk galaksi oluşumlarının incelenmesine olanak tanıması açısından önemli olduğuna dikkati çeken araştırmacılar, farklı mesafelerdeki galaksilerin özelliklerinin kıyaslanmasının, evrenin oluştuktan sonraki evrelerinde galaksilerin geçirdiği evrimlerin araştırılmasına ışık tutacağını vurguladı.

Galaksi, son derece derin optik ve kızılötesi araçlar yardımıyla Hubble uzay teleskobundan alınan görüntülerin incelenmesi sonucu keşfedildi. Galaksinin uzaklığıysa keşfi takiben, ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Keck Teleskobu ile gözlemlerle teyit edildi.

Z8-GND-5296 galaksisinin keşfi, Keck Teleskobu'nda kullanılan yeni geliştirilmiş Multi-Object Spectrometer For Infra-Red Exploration (MOSFIRE) adlı aygıt sayesinde mümkün olabildi. Amerikan Ulusal Optik Astronomi Gözlemevleriyle işbirliği içinde çalışan bilim ekibi, en uzak galaksiyi belirlemek için önce, Hubble Teleskobu tarafından daha önce tanımlanmış yaklaşık 100 bin galaksi arasından, Dünya'ya en uzak olmaya aday galaksileri saptadı. Kızılötesi ışığı belirlemek amacıyla tasarlanmış, aynı anda çok sayıda nesneyi incelemeye imkan veren son derece hassas bir aygıt olan MOSFIRE araştırmacılara, 43 en uzak galaksi adayını sadece iki gecede inceleme ve daha önce yapılan bilimsel çalışmalardan daha yüksek kalitede gözlemler yapabilme imkanı verdi.

Texas Üniversitesi'nden Steven Finkelstein'in başkanlığında yürütülen araştırmanın sonuçları Nature adlı bilimsel derginin 24 Ekim sayısında yer aldı.

24 Ekim 2013

[Bu yazı 1022 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™