Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Gezi'ye 'flash' karar
13 Eylül 2013

İki Gezi eylemcisinin tutukluluk incelemesini yapan hâkim, daha önce hazırlayıp flash diske kaydettiği kararı açıkladı. Eylemcilere tahliye çıkmadı.

Cumhuriyet Ankara- Başkentte Gezi Direnişi’ne ilişkin yapılan operasyonlarda “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan üniversite öğrencisi Erdal Kozan’ın tutukluluk incelemesine “kopya-yapıştır” karar damgasını vurdu. İki kişinin durumunu inceleyen hâkim, cebinden çıkardığı flash diskteki kararı mahkeme tutanağına geçirdi. Daha önceden hazırlandığı anlaşılan kararla iki eylemci tahliye edilmedi.

Gezi eylemlerine yönelik Ankara’da yapılan terör operasyonlarında 35 kişi tutuklanmıştı. Zaman içinde yapılan tutukluluk incelemesi sonucu 33 kişi tahliye edilirken, geriye Erdal Kozan ve Mazlum Demir kalmıştı. Dün, iki ismin yeniden tutukluluk incelemesi vardı. 4. yargı paketine göre duruşmalı yapılan tutukluluk incelemesine iki eylemci çağrılmadı, sadece avukatları davet edildi. Bunun gerekçesi hâkim tarafından “daha önce çok dinledik” şeklinde açıklandı.

Üniversiteyi kazandı ama...


Tutuklandığı sırada hâkime, “Arama kararında 9 örgüt sayılmış. Örgütü siz mi seçiyorsunuz yoksa biz mi beğeniyoruz?” diyen Erdal Kozan’ın avukatı Saliha Şahin, dünkü duruşmada tahliye istedi. Şahin. “Kendisi ile aynı eylemden tutuklanan diğer şüpheliler serbest bırakılmıştır. Kendisi Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanmış ve kayıt yaptırmıştır. Derslerin yüzde 80 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Müvekkil eyleme katılarak demokratik hakkını kullanmıştır” dedi.

Ara bile vermedi


Özgürlük hâkimi olarak bilinen TMK hâkimi, savunmaları dinledikten sonra duruşmaya ara vermesi gerekiyordu. Ancak hâkim bunu yapmadı ve cebindeki flash diski çıkararak kâtibine verdi. Katip de flash diskin içindeki daha önce yazıldığı anlaşılan kararı duruşma zaptına geçirdi. Hâkim, iki şüphelinin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Avukat Şahin, bu durumun kararın önceden yazıldığını gösterdiğini belirterek “Uygulama böyle olacaksa tutukluluk incelemesi neden duruşmalı yapılıyor ki” diye sordu.

 

Alican ULUDAĞ/ Cumhuriyet

[Bu yazı 1007 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™