Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz.
3 Kasım 2012, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR

02.11.2012 günlü Vatan gazetesinde yayınlanan “Bunlar da delil değilse” başlıklı Kemal Göktaş’ın yazısında “ÖSYM, 4 çiftin birebir aynı cevap anahtarı verdiği, bir yıl önce barajı geçemeyen 26 adayın bir yıl sonra ilk 50’ye girdiği, yanlış cevaplar üzerinde birleşilen, yüksek matematik puanlarına rağmen kitapçıkta hiç karalama yapılmadığı tespit edilen avukatlıktan hakim ve savcılığa geçiş sınavını iptal etmişti. Ancak mahkeme, bir adayın açtığı davada “kopya çekildiğine ilişkin somut delil yok” diyerek iptal kararını durdurdu. Böylece sınav geçerli hale geldi… Ankara 2. İdare Mahkemesi, ÖSYM’nin şaibeli sonuçlar alındığı gerekçesiyle Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Sınavı’nın iptal edilerek tekrarlanması ile ilgili kararının yürütmesini durdurdu… Mahkemenin 17 Ekim 2012’de verdiği bu kararın ardından ÖSYM, Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi’nin ÖSYM’nin itirazını reddetmesi halinde şaibeli sınav geçerli sayılacak ve yeni bir sınav yapılamayacak.” haberi var.
Sınav avukatlık mesleğinden hakimliğe geçişle ilgili. ÖSYM hatasını kabul ve sınavı iptal ediyor. Bağımsız yargı ise bağımlılığına halel gelmesin diye sınavı geçerli hale getirmeye çalışıyor.
Olay nereden bakarsanız bakın yürekler acısıdır. Yargının sav savunma kararla birlikte iflasının ilanıdır.
Önce dava açan avukat arkadaşıma birkaç söz söylemek isterim. Dava açmak en doğal hakkın ama şaibeli bir sınav sonucu hakim veya savcı olmayı gerçekten içine sindirecek ve ömür boyu bu yaftayı boynunda taşıyacakmısın? Bilemem, ama bildiğim bir şey varsa gerçekten yeterliysen sınav kırk kere iptal edilse yine kazanırsın.
Önce avukat olduğunu unutma. Unuttuysan hatırlatayım avukat olurken “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim” yeminini yaptın. Mesleğin onurunu koruyacağına namusun üzerine yemin ettin. Kamudaki yüz kişiden doksan dokuzunun şaibeli olduğuna inandığı bir sınavla hakim veya savcı olsan ne olur, olmasan ne olur. Yarın onurlarına ihanet ettiğinin avukatlara ne yüzle bakacaksın, iyi düşün. Hoş sana avukatlarla konuşma! dersini de verecekler. Belki rahatlayacaksın, ama bil ki gene ettiğin yeminle söyleyeyim vicdanın hiçbir zaman rahatlamayacak.
Birazcık meslek onurunu düşünürsen derhal davadan vazgeçmek zorunda olduğunu görür ve yaparsın. Bu çocuklarına bırakacağın en büyük miras olur. Bak, Allah rahmet eylesin her şey unutuluyor ama ustan Avukat Özdemir Özok’un Anayasa Mahkemesi üyeliğinden istifasını unutmadı, seven de, sevmeyen de onu hala takdirle anıyor
Sonra baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin suskunluğu ise olayın bir başka vahim boyutu. Sınavın iptaline neden olan avukatlarla ilgili bir soruşturma var mı? Yok. Bunlar mesleğin itibarıyla oynamadılar mı? Bal gibi oynadılar. Avukatlık Kanunu 76 “…meslek düzenini, ahlakını, , saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak,” temel işleviniz değil mi? Avukatlık Kanunu 95/4 Baro yönetimlerini, 110/3 Türkiye Barolar Birliği yönetimini “mesleğin ahlak ve geleneklerini korumakla” görevlendirmiş mi? Görevlendirmiş. Peki neredesiniz. Beyler yazıktır bir mesleğin kamudaki itibarıyla bu kadar oynanmaz. Oynanmasına göz yumamazsınız. Göz yumarsanız söylemleriniz timsahın gözyaşından öteye gitmez.

Av. M. Haşim Mısır
 

[Bu yazı 2003 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™