Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı
19 Eylül 2012, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR

İstanbul Barosu seçimlerinde iktidar da dahil grupların kullandığı üslup yürekler acısı. Bildirgeleri okuduğunuz zaman baroda seçim mi yapılıyor, yoksa ortakların birbirine girdiği kooperatif seçimimi anlamak zor. Hepsi de sözüm ona mesleğin kamudaki itibarını artırma iddiasında.

 

Bu üslupla ne mesleğin itibarını yüceltirsiniz ne de seçimi kazansanız da rahat edersiniz. Kendinizin sıfırladığı itibarı koltuk uğruna yüceltmeye çalışır, sorunların çözümüne zaman ve enerji bulamazsınız. Öncelikle kendinize mesleğinize, etik değerlerinize sahip çıkmak, koşullar ne olunsa olsun korumak zorundasınız.

 

Avukat her şeyden önce güzel söz söylemesini bilen insandır. Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları M. 5 “Avukat yazarken de, konuşurken de düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimle açıklamalıdır” hükmünü amirdir. Kural özel yaşamda geçerlidir. Baro seçimlerinde de geçerlidir.

 

Kaynaklar yanlış kullanıldı demek başka, hırsızlık yapıldı, adam kayırıldı demek başka. Bugün yazdıklarınızı, söylediklerinizi, Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusu olarak kabul etse, yarın tepki gösterir gösteri yaparsınız. İstanbul Barosu avukatı olmayı bir ayrıcalık olarak kabul ediyorsunuz ancak unutmayın ki avukatlık kolektif itibar mesleğidir. Anadolu avukatlarının itibarları ile de oynama hakkınız yok.

 

Şunu tüm meslektaşlarım iyi bilmeli ki Baro Başkanı çalmaz. Çalan tipse baronun kaynakları soysuzluğuna az gelir. Başkanlığını kullanır yargıyı da meslektaşlarını da satar kimse bilmez. Hayatında ceza davası almamışsa onu da alır.

Ben de Gaziantep’te baro başkanlığı yaptım. Para pul yoktu lokal açtım. Maydanoz çaldı dediler, yıllarca savcılıklarda hesap verdim. Hiçbir şey çıkmadı. Çıkmazdı da. Ancak bir bana, bir de çocuklarıma sorun. Uykusuz geçirdiğim geceleri bir ben bilirim bir de onlar. İzmir Barosu Allah gani gani rahmet eylesin nur içinde yatsın değerli Başkan Nevzat Erdemir’i seçim hırsıyla ibra etmedi. Ne oldu, onurlu adam içine attı fazla yaşamadı. Fatura kendisine ve ailesine çıktı. Ölüsünün arkasından da İzmir’de ağıtlar yakıldı. Seçim uğruna değer miydi, bilemem. Yiten onur da kişi de geri gelmiyor. Bana sorarsanız İzmir Barosu bu genel kurulda O’nu minnet ve şükranla anmalıdır.

 

Değerli meslektaşlarım, dost acı söyler. Onun için yazmak ve kendimde dâhil örneklemek zorunda kaldım. Siz mesleğin itibarını nasıl yüceltirim, aşına ekmeğine nasıl katkıda bulunurum diye proje üretme derdine düşün. Merak etmeyin, önce kendinize olan saygıyı, sonra da seçimi kazanırsınız.

 

Av. M. Haşim Mısır

[Bu yazı 2178 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™