Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Kara Mizah
4 Eylül 2012, Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ
, Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ

İngilizlerin “gallows humor”, Almanların “Galgenhumor” dedikleri, “Darağacı mizahı” vardır bir de, buraya uyan. Yazımın başlığını böyle mi koysaydım acaba? İdama gidenin kendi hâline gülmesi, milleti güldürmesidir bu da.

 

Kara Mizah

Cumhuriyet Akdeniz’den Faruk Keskin bayramdan birkaç gün önce aşağıdaki haberini yazdı, gönderdi. Günlerdir hiçbir yerde yayımlanmadı. Bu haberi sizlere ben duyurmak istedim. Özetle şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde Antalya valisinin turizmci işadamları için Rixsos Downtown Otel’de verdiği iftar yemeği, Akdeniz Üniversitesi’nin kampus alanında inşa edilmekte olan camiye yardım kampanyasına dönüştü. Rixsos otelleri sahibinin 1 milyon lira bağışta bulunduğu iftar yemeğinde Kayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı da 500 bin lira nakdi yardımda bulunacağını açıkladı. İftar yemeği sonrası Akdeniz Üniversitesi Rektörü’nün söz konusu camiyle ilgili teknik bilgiler içeren sunumu ve yardım talebinin ardından, farklı bir tutum sergileme şansı kalmayan bazı turizmci işadamları da sırayla bağışta bulunabilecekleri rakamları açıkladılar.

“Akdeniz Bölgesi’nin bu en büyük camisinin inşasına yönelik eleştiriler devam ediyor. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilmi Uysal, yapımı yarım bırakılan ‘İleri Biyomedikal Merkezi’ binasına dikkat çekerek, ilaç geliştirme, biyokimya, kök hücre konularıyla, temel ve klinik bilim dallarında önemli araştırmaların yapılabileceği böylesine önemli bir ARGE merkezinin sadece üniversite için değil, Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. ‘Bizler aslında üniversitelerde bilim üreterek bir anlamda ibadet ediyoruz. Gönül isterdi ki hayırseverler, bilim üretilmesine de ibadet olarak bakabilsinler’ dedi. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz ise Rektörün iftar yemeğinde cami sunumu yaparak para toplamasını bir ‘kara mizah’ konusu olarak nitelendirdi.”

Söyleşide Sayın Keskin’e sözlerimi şöyle sürdürdüm: “Bir üniversitede 50 dönümlük bir alanda 20 milyon liraya 7 bin kişilik cami yapmak, uzun erimde sonuçları çok vahim bir siyasal gösteridir. Sizin üniversitenizde binlerce okura eşzamanlı hizmet verebilecek bir kütüphaneniz ve en az bir kaç milyon kitabınız yoksa, vasat bile olsa, olanaklarınızı cami yapımı için sarf edemezsiniz. Acınası bir kütüphaneniz varken, kampusta bölgenin en büyük camisini yapmaya kalkmanız ancak, özgür ve özgün bilimi boğmayı amaçlayan bir siyaset anlayışından kaynaklanabilir. Gerçekte, üniversitelerin bir tek mabedi vardır, o da kütüphaneleridir.”

Bu yılki seçimlerin rektör adayları panelinde de şunları demiştim:

Üniversitelerin dinin siyasallaştırılmasına yer ve yatak edilmesine karşı duracağız. Öğretim Üyeleri Derneği öncülüğünde önerim şudur: Öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu devasa caminin idari işleminin iptali için dava açmaya çağırıyorum. Davanın kaybedilecek olması önemli değildir. Çünkü yargıyı kaybettik, davayı da kaybedeceğiz. Bu belli. Bundan sonra tüm davaları kaybedeceğiz. Önemli olan bu davanın üniversite değerlerinin savunulması uğruna açılmış olacağıdır. Biliyorsunuz, orta çağda bilim ve felsefe dinin yamağıydı, hizmetkarıydı. Onlar dine hizmet ederlerdi. Yeniden ortaçağa dönüyoruz. Türkiye’nin medreseleri vardı, yine medreseleri mi olacak? Hayır, ikincisine izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin üniversiteleri olacak”.

Ben düşünce özgürlüğümü kullanırken, malum basının ve sosyal medyanın arsızları hakaret ve tehdit özgürlüğü fırsatını hiç kaçırmadılar.

İslamda (Mutezile yaklaşımı yerine), süregiden Gazzali duruşuyla bugün özerk bireye ve özgür düşünceye karşı ciddi bir siyasal şiddet ortamı hızla mayalanmaktadır. Hükümet üyelerinin, yüksek bürokratların hergün tazeledikleri söylemleriyle üniversitelere ağır bir dinsel, siyasal mobbing dayatılmaktadır. Bu yüzden bir rektörün üniversitesine (kütüphane yerine) cami yaptırmak için halktan ve sermayedarlardan para toplamaya çıkması kara, kapkara, karanlık bir hâldir. Haydi, biz buna hafifinden, kara mizah konusudur, diyelim.

Çıktı: “Mavi Akdeniz”, Yazın-Düşün Seçkisi, Bahar 2012, iletişim: maviakdeniz7@gmail.com

Direniyorlar: “Alakarga”, http://www.orplat.com/DERGİLER, 202. sayı; “Akademik Bilinç”, www.akd-oud.org.tr/akademik-bilinc.html, 15. Sayı…

(Cumhuriyet Bilim ve Teknik)

[Bu yazı 2056 kez okundu]
Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [40]
[23 Aralık 2013] Türkiye Barolar Birliği'ne "Müdafaa-i Hukuk" Çağrısı ... [6 Eylül 2013] Facebook'ta Gezi'nen Yazılarımdan - 1 ... [16 Ağustos 2013] Neresi Yanlıştı? ... [4 Mayıs 2013] Hangi Barış? ... [19 Nisan 2013] Yeniden Merhaba! ... [4 Ocak 2013] "Nikbinlik." ... [7 Aralık 2012] YÖK ve Karşıdevrim-2 ... [23 Kasım 2012] YÖK ve Karşıdevrim ... [29 Eylül 2012] Başkaldırmak, Başını Bir Güneşe Doğru Kaldırmaktır ... [20 Temmuz 2012] Üniversiteler Direnin, Çok Geç Kalmadan! ... [8 Temmuz 2012] Üniversite Hali ... [23 Haziran 2012] Atatürk Cumhuriyeti Sökülürken Direnemeyen Üniversitelerimiz ... [8 Haziran 2012] "Telgrafhane" ... [27 Mayıs 2012] Bir Kassandra Çağrısı (2) ... [13 Mayıs 2012] Bir Kassandra Çağrısı ... [28 Nisan 2012] Üniversiteler Hâlâ Susuyor ... [14 Nisan 2012] Ülke Toprağını Satmayacaksın, İşçiyi Sömürtmeyeceksin... ... [1 Nisan 2012] İçerdekiler ... [16 Mart 2012] "Gülümsemek Direnmektir" ... [3 Mart 2012] Direnen Ülke ... [17 Şubat 2012] Direnen İnsan ... [10 Aralık 2011] 'Romantik Direniş', 'Alakarga', 'Akademik Bilinç' ... [25 Kasım 2011] "Direnen Üniversite" Yankılanıyor! ... [7 Ekim 2011] Tek ve Son Çare! ... [23 Eylül 2011] Üniversite Nedir? ... [9 Eylül 2011] Bir Yargıç Nasıl Adil Olur? (*) ... [26 Ağustos 2011] Düşündüşleme (*) ... [12 Ağustos 2011] Bir Yargıç Nasıl Adil olur? ... [29 Temmuz 2011] "Bir Gün Şu Hastalıklı Vatan Canlanırsa..." (*) ... [3 Temmuz 2011] Ne Dersiniz? ... [17 Haziran 2011] Yine Hayatı Olmak ... [6 Haziran 2011] Hayatı Olmak ... [21 Mayıs 2011] Dikkat Bir Aydınlanma Erdemi ... [22 Nisan 2011] Yarın 23 Nisan ... [9 Nisan 2010] HUKUK POLİTİKASI ... [25 Mart 2010] "Freirechtsschule" ... [1 Mart 2010] Vaziyet ... [22 Şubat 2010] Elsa Türkiye ... [9 Şubat 2010] HUKUK POLİTİKASI ... [26 Ocak 2010] KARA KÖMÜRDEN ACI TÜTÜNE ...
Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™