Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
TÜRKİYE'DEN KENDİ KALESİNE GOL!
10 Haziran 2012, Ali ER
, Ali ER

Adına ister ”Kürt’,  ister “Güneydoğu”,  isterse de “Terör” sorunu deyin artık bu sorunun Türkiye sınırlarını aştığını, Türkiye-Irak-Suriye üçgeninde ileride İran’ı da kapsayacak uluslar arası ortak bir paradigmaya evirildiğini bütün Türkiye görmelidir. CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütün içtenliği ile “Bedel ödemeye hazırım; siyasette kan davası olmaz” diyerek Başbakan Sayın Erdoğan’ın kapısını çalması ve Kürt sorununda elini taşın altına koyması ileride çok daha özel önem kazanacaktır.

Ne olursa olsun bu girişim iç politik hesaplara kurban edilmemelidir. Çünkü AKP’nin dış politikadaki anlaşılmaz öncelikleri Türkiye’yi geri dönülmez bir kulvara sokmuş ve köşeye sıkıştırmaktadır. Özellikle Suriye’nin öne çıktığı süreçte Türkiye kendi kalesine en büyük golü(!) atmak üzerdedir.

Hula’da 108 kişinin katledilmesinin ardından Suriye'de gelişmeler kontrolden çıkmıştır. Artık uluslararası toplumun ortaklaşa çare aramasını gerektirecek boyuta ulaşmıştır. Ancak askeri müdahale için Türkiye’nin sırtı hala sıvazlanmaktadır. Türkiye bu dolduruşa gelmemelidir.

Çünkü Suriye’deki gelişmeler bölgesel ve küresel dengeleri etkileyebilecek devinime gebedir. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Kissinger’ın The Washinton Post gazetesinde çıkan makalesinde dediği gibi, “Suriye’ye müdahale küresel düzeni alt üst edebilir”[1]. Sonuçları itibarı ile başkaları parsayı toplarken, Türkiye ithal ettiği sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilir.

Bu süreçte Suriye’de Hama ve Humus şehirleri geçmişte olduğu gibi bugün de kilit taşı durumundadır. Kilit taşı olmasının nedeni sadece dini ve mezhepsel ya da ideolojik hassasiyetler değildir. Jeo-startejik bakımdan da kilit taşıdır.

Humus’tan Diyrezur’a bir hat çizdiğiniz takdirde Suriye iki farklı bölgeye ayrılabilir. Kuzey’de kalan bölge Lâskîye’den denizlere açılabilir. Ama güneyde Şam’ı da içine alan üçgen ise dışa çıkışı olmayan, bir taraftan İsrail ve Lübnan bir taraftan da Ürdün ve Irak ile kuşatılmış her açıdan dışa bağımlılığa mahkûm edilir. Humus-Diyrezur hattı Kerkük’e ulaştığında ise; daha da özel jeo-stratejik önem kazanır.

Lâskîye, Irak Kuzeyindeki petrol ve doğal gaz alanlarının Doğu Akdeniz’den Dünya pazarlarına açılması ve Avrupa’ya ulaştırılması için en kısa ve en emniyetli ihraç limanı olarak öne çıkar. Nedendir bilinmez ama Türkiye, Suriye’de Kuzey üçgenin emniyete alınması görevine soyunmuş gibi görünmektedir. Buna olsa olsa kendi kalesine gol atmak denir.

Çünkü bu şekilde en azından Bakü Tiflis Ceyhan projesine rakip olabilecek, Kuzey Irak’tan Akdeniz’de bir limana kadar küresel güç odaklarınca kontrol edilebilir yeni bir enerji hattı doğmaktadır. Türkiye de küresel enerji piyasasına yıllardır yaptığı yatırımları adeta kendi eliyle çöpe atmaktadır.

"Bir koyup, üç alacağız” diyenleri hatırlayanlar da çıkabilir. Ancak özellikle yanı başında Kıbrıs’ın güneyinde ortaya çıkan doğal gaz ve petrol yataklarının zenginliği küresel güçlerin iştahlarını kabartırken, Irak Kuzeyinde milyarlarca dolarlık yatırım yapmış petrol şirketlerinin, Türkiye’nin bu alanda rol kapmasına alkış tutmasını beklemek safdillik olur.

Türkiye gerçekten çok zor bir oyunda rol kapmaya çalışmaktadır. Bir taraftan da bu anlaşılmaz iştahı ile ABD ve İsrail’in hem sert hem de yumuşak güçlerinden kuvvet tasarrufu yaparak, İran üzerinde güçlerini daha rahat toplamasına olanak sağlamaktadır.

Aslında bunlar Türkiye’nin yakın tarihinden hiç ders almadığını göstermektedir. Irak Kuzeyinde Kürtleri Saddam’dan korumak için Türkiye’nin katkılarını şimdi hatırlayan var mı acaba? Bu nedenle önümüzdeki süreçte bölgede yeşerecek yeni yönetimlerin Türkiye’nin ağabeyliğine bırakılmasını beklemek de eşyanın tabiatına aykırıdır.

Ayrıca Irak, Suriye ve hatta İran’da Kürtlerin öznesini teşkil edeceği yeni siyasi oluşumlar Türkiye’de olası “Kürt Baharı”nı en azından “Neden olmasın?” umudu ile heveslendirmez mi?

Üstüne üstlük Türkiye, Suriye’nin içişlerinde kendisini doğrudan taraf ilan ederek başkalarının da kendini Türkiye’de taraf görmelerine ve dışarıdan insani müdahalelerine açık çek vermiş durumdadır. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Kissinger’ın söz konusu makalesinde vurguladığı gibi;  Arap Baharı ile birlikte ülkelerin kendi sınırları içinde egemen sayıldığı ilkesinin yerini insani müdahale doktrinine bıraktığını artık Türkiye de görmelidir. İnsani müdahale doktrininin uygulayıcıları ise şüphesiz küresel güç odaklarıdır.

Sonuç olarak; Komşuları ile sıfır sorun ve bölgesel güç odağı olmak iddiası ile ortaya çıkan Türkiye’nin yeni dış politikası, yaratılan büyük beklentileri boşa çıkarmıştır. Sıfır sorun derken gelinen noktada Türkiye, kendini neredeyse bütün komşularıyla sorunlar sarmalı içinde bulmuştur. Yakın bir gelecekte iç ve dış dinamiklerin rol aldığı bir çatışma ortamına sürüklenmektedir.

 


[Bu yazı 2596 kez okundu]
Ali ER

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [44]
[1 Ağustos 2016] 'Ordunun denetim ve kontrolü iktidarda değil Meclis'te olmalı' ... [7 Aralık 2015] AL SANA GÜÇ TESTİ ... [16 Eylül 2015] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [26 Mayıs 2015] Havuzlu Çıkarma Gemisine 1 Milyar Dolarlık Kaynak ... [22 Nisan 2015] Diyadin'de HDP'ye Seçim Barajı Kumpası ... [19 Şubat 2015] İÇ GÜVENLİK DEĞİL "DEMİR ÖKÇE" YASASI ... [20 Kasım 2014] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [19 Mayıs 2014] "Kumpasa" Karşı TBMM Nerede? Adalet Nerede? ... [30 Eylül 2013] Doğudan Yükselen Stratejik Ortak Çin? ... [6 Eylül 2013] KIRMIZI ÇİZGİLER BLÖF KALDIRMAZ ... [25 Haziran 2013] GEZİ PARKI DİRENİŞİ VE SONRASI ... [13 Mayıs 2013] Reyhanlı Saldırısına NATO 'nun olası desteği ... [5 Mart 2013] ÇÖZÜM MÜ? ÇÖZÜLME Mİ? ... [18 Ocak 2013] İmralı Süreci ve Riskler? ... [25 Kasım 2012] Askeri Vesayet ve Darbelere Karşı İlk Adım ... [20 Kasım 2012] KAPIMIZI ÇALAN KÜRT BAHARI ... [10 Kasım 2012] Obama'nın Küresel Seçenekleri ... [31 Ekim 2012] MEHMETÇİK SURİYE'DE NE İÇİN SAVAŞACAK? ... [5 Ekim 2012] TEZKERENİN ARDINDAN ... [4 Eylül 2012] KÜRT SORUNUNDA TEŞHİS VE TANIMIN ÖNEMİ ... [18 Temmuz 2012] SURİYE KARASULARINDAKİ ENKAZI ÇIKARMAK? ... [10 Temmuz 2012] Füze Değilse Ne? ... [21 Haziran 2012] PKK SİLAH BIRAKIR MI? ... [20 Mayıs 2012] WSJ'NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ ... [15 Şubat 2012] MİT KRİZİNDE GÖZDEN KAÇAN ... [4 Şubat 2012] HEDEF İRAN ... [27 Ocak 2012] KÜRECİK RADARI ... [11 Ocak 2012] Kim Kandırılmış Genç? Kim Terör Örgütü Üyesi? ... [21 Aralık 2011] ARAP BAHARINA MODEL; HANGİ TÜRKİYE? ... [23 Kasım 2011] TÜRKİYE SURİYE'DE NE ARIYOR? ... [19 Ekim 2011] TERÖR: KAN ÜZERİNDEN POLİTİKA ... [2 Ekim 2011] KARA HAREKÂTI AŞKI ... [21 Eylül 2011] DOĞU AKDENİZ'DE TSUNAMİ RİSKİ ... [5 Eylül 2011] BM PALMER RAPORU: KAZANANLAR VE KAYBEDENLER ... [1 Ağustos 2011] KOMUTANLARDAN DEMOKRATİK FERYAT ... [8 Temmuz 2011] BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU? ... [6 Haziran 2011] KARAR GÜNÜ ... [10 Mayıs 2011] Terörle Mücadelede ABD ile yaşanan sorunlar: Efsane mi? Yalan mı? ... [18 Nisan 2011] ON İKİ YIL ISRARI ... [13 Nisan 2011] LİBYA; İRAN İÇİN SONDAN KAÇ ADIM ÖNCESİ? ... [7 Ocak 2011] 2011 YILINA GİRERKEN ... [15 Aralık 2010] ATEŞLİ SİLAHLAR SİLAH KANUN TASARISI ... [5 Aralık 2010] TSK'NİN SİVİL DENETİMİ ... [23 Kasım 2010] EMPERYALİZMİN ODAĞINDAKİ TÜRKİYE ...
Ali ER
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™