Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ
23 Mayıs 2012, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR
Ak Parti’nin hazırlayıp TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifine göre mahkeme, çocuklarla ilgili yargılamalar hariç zorunlu yokluğunda da karar verebilecek.
           
Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava Ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Madde 79, 5271 sayılı Kanunun 188 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Ancak Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalâasının zorunlu müdafiin de hazır bulunduğu duruşmada açıklanmış olması veya bu mütalâanın zorunlu müdafie yazılı olarak tebliğ edilmiş olması durumlarında, çocuklar hakkında görevlendirilmiş olanlar hariç olmak üzere, hukuken kabul edilebilir bir mazereti olmayan zorunlu müdafiin yokluğunda da karar verilebilir.” hükmünün eklenmesi önerilmektedir.
           
Madde gerekçesinde “Bu düzenleme, özellikle çok sanıklı ve karmaşık davalarda zorunlu müdafilerin değişik gerekçelerle karar duruşmasında bulunamaması nedeniyle karar verilmesine engel olmakta ve yargılamanın gereksiz uzamasına sebebiyet vermektedir. Bu noktadan hareketle, maddede yapılan değişiklikle, savunma hakkını da kısıtlamaksızın Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalâasının zorunlu müdafiin de hazır bulunduğu duruşmada açıklanmış olması veya bu mütalâanın zorunlu müdafie yazılı olarak tebliğ edilmiş olması durumlarında, kabul edilebilir bir mazereti olmayan zorunlu müdafiin yokluğunda da karar verilebileceği düzenlenmiştir.” sözleriyle gerekçelendirilmiştir.
      
Medya bu haberi AK Parti, Balyoz davasında sanık avukatları ile mahkeme heyeti arasında gerilime yol açan avukatın yokluğunda karar verilip verilmeyeceği tartışmasına nokta koyuyor şeklinde verdi.
      
Güncel Hukuk Dergisinde yayınlanan, hukukçuların üç cevap işaretleme hakkı olduğu ankete göre, avukatlar-stajyer avukatlar, yargıç-savcılar ile hukuk öğrencilerine sorulan Türkiye’de hukuk sisteminin en önemli 3 sorunu nedir sorusuna verilen cevaplarda, 455 oyla “Yargı Bağımsızlığı” birinci sorun olarak gelirken, 430 oyla “Adil Yargılanma” ikinci, 304 oyla “Hukuk Eğitimi”nin üçüncü en önemli sorun çıktığı bildiriliyor.
       
En önemli sorun “Yargı Bağımsızlığı” cevabı verenlerin mesleklerine oranı ise ankete katılan yargıçların %58′i, savcıların %53′ü, avukatların %49,6′sı olmasıdır.        
Anket sonuçlarına göre yargıç ve savcıların, avukatlara göre “Yargı Bağımsızlığı” konusunda daha fazla kaygılı oldukları gözlenmektedir. Bunun da doğal sonucu yargı bağımsızlığının kendisinin ekmek kapısı olduğunu göremeyen avukatların üzerlerine ölü toprağı ekilmiş gibi gerek toplumsal gerekse mesleki sorunlarda tepki vermemeleri gerçeğidir.
          Savunma hakkını bitiren yasa teklifine başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere barolarımız bildiri yayınlamakla kalmış, etkin, caydırıcı önlem ve kamuoyu yaratmada başarısız olmuştur. Sorun sadece susturulmak istenen İstanbul Barosu’nun veya Balyoz sanıklarının sorunu değildir. Sorun AİHS 6. madde ile güvenceye alınan “savunma hakkının kısıtlanması” , “avukatın yargısal görevlerinden dışlanması” sorunudur.
            Teklif o kadar acil ve temelsiz hazırlanmıştır ki teklifte sadece “zorunlu müdafi” den bahsedilmektedir. İster CMK gereği baro tarafından görevlendirilsin, isterse vekâletname sunsun ceza davalarında avukatın sıfatı müdafidir. Duruşma zaptına sanık vekili dahi yazılamaz. Müdafinin zorunlusu, zorunsuzu olmaz. Bu öneriye tepkisiz kalınamaz. Meslek yemini eden bire bir tüm avukatların tepki vermeleri ve kamuoyu oluşturmaları gerekmektedir. Avukatlar temel insan haklarını ve meslek görevlerini etkileyen hususlarda tepkisiz kalamazlar. Fazla tepkisiz ve duyarsız olursanız gün gelir savunmayı savunanı ararsınız ama bulamazsınız. Tarih bunun acı örnekleri ile doludur.
           Siyaset de şunu iyi bilmelidir ki savunmasız yargı topal ördektir. Hz. Ömer’in on altın öğüdünden birincisi “Adalet olmadıkça yönetimin faydası olmaz”dır. Savunmasız adalet asla gerçekleşmez. Sonuçta olacak olan da AİHM’e yeni birçok iş daha sunma fırsatını altın tepsi ile verip, ülkenizi de küçük düşürmek olur. Yeter artık.
                                                                                              Av. M. Haşim Mısır
[Bu yazı 2728 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™